Architektura MuratorProjektyHyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie

Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie

Hyperloop to nowy superszybki środek transportu. Nie porusza się po szynach czy jezdni, ale mknie w powietrzu, w tunelach. Projektowaniem rozwiązań dla tego futurystycznego pojazdu na terenie Włoch zajmie się słynna londyńska pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects.

Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie
Hyperloop Italia, il. HyperloopTT

Biuro Zaha Hadid Architects (ZHA) właśnie podpisało umowę z Hyperloop Italia. Ma ona stać się punktem zwrotnym dla przyszłości transportu w tym kraju, a może i całej Europie. Hyperloop przewozi pasażerów z bardzo dużą prędkością, bezpiecznie, oszczędnie i w sposób zrównoważony. Technologia ta wykorzystuje zasadę pasywnej lewitacji magnetycznej zasilanej odnawialnymi źródłami energii. Ruch kapsuł pasażerskich i towarowych w tubach generuje zminimalizowane tarcie. Dzięki temu Hyperloop zużywa tylko ułamek energii koniecznej do zasilania tradycyjnych środków transportu. System jest nawet w stanie wytwarzać więcej energii niż jej potrzebuje do działania. Klimatyzowane kapsuły pasażerskie przemieszczają się w zamkniętych tubach-tunelach i są całkowicie odizolowane od warunków panujących na zewnątrz.

Hyperloop: Zaha Hadid Architects dla środowiska i przyszłości transportu

Biuro ZHA, oprócz wielu innych realizacji stricte architektonicznych, ma w swoim portfolio wielokrotnie nagradzaną infrastrukturę transportową na całym świecie, w tym stacje kolejki górskiej Hungerburg Nordpark w Austrii, stację szybkiej kolei Napoli-Afragola, międzynarodowe lotnisko Pekin Daxing, stację przesiadkową KAFD nowego systemu metra w Rijadzie, a także most Sheikh Zayed w Abu Dhabi i przeprawę Danjiang, budowaną obecnie w pobliżu Tajpej. Jesteśmy pewni, że dziesięciolecia globalnego doświadczenia ZHA sprawią, że węzły transportowe Hyperloop Italia będą intuicyjne jeśli chodzi o nawigację, zrównoważone i w pełni zintegrowane z kontekstem miejskim. Dążymy do budowy najbardziej dostępnego, wygodnego i najbezpieczniejszego systemu transportowego na świecie przy użyciu nowej generacji przyjaznych dla środowiska materiałów, w tym pochodzących z recyklingu – stwierdził Bibop Gresta, dyrektor generalny Hyperloop Italia i współzałożyciel Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT).

Sześć pomysłów na Centralny Port Komunikacyjny [NOWE WIZUALIZACJE]
Sześć pomysłów na Centralny Port Komunikacyjny [NOWE WIZUALIZACJE] Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw Architects, Benoy oraz Pascall+Watson zaprezentowały koncepcje portu lotniczego w Stanisławowie. To wynik warsztatów przeprowadzonych z inicjatywy ambasady brytyjskiej oraz spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Nowa stacja moskiewskiego metra od Zaha Hadid Architects Moskiewskie metro każdego roku przewozi 2,5 miliarda pasażerów, a ich dzienna liczba dochodzi do 10 milionów. Nową stację podziemnej kolei w Moskwie zaprojektuje londyńskie biuro Zaha Hadid Architects. W swoim zwycięskim konkursowym projekcie architekci zaproponowali innowacyjny system oświetlenia i informacji dla pasażerów.
Egzoszkielety w architekturze: projekt konstrukcji hotelu Morpheus w Makao Stalowy egzoszkielet hotelu Morpheus projektu biura Zaha Hadid Architects docenił ostatnio brytyjski Instytut Inżynierów Konstruktorów (IStructE), przyznając budynkowi główną nagrodę w kategorii Innowacje budowlane w corocznym konkursie Structural Awards. Prezentujemy szczegółowe założenia projektu egzoszkieletu, nad którym pracowali specjaliści z BuroHappold Engineering.