Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt Służewiec: nowe osiedle Echo Investment według koncepcji BBGK Architekci

Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment

2021-09-09 15:23

Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.

Rada Warszawy ostatecznie poparła pomysł Echo Investment, by najstarsze biurowce w sercu Służewca Przemysłowego zastąpić nowoczesnymi budynkami mieszkaniowymi według projektu BBGK Architekci. Wraz z nimi deweloper wybuduje szkołę podstawową dla 450 dzieci, przeniesie pod ziemię linię wysokiego napięcia wzdłuż ul. Wołoskiej, stworzy w tym miejscu park oraz doinwestuje okoliczne tereny zielone i infrastrukturę drogową. Tzw. Projekt Służewiec powstanie w ramach specustawy mieszkaniowej.Na blisko 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Marynarską, Wołoską, Domaniewską i Postępu Echo Investment zamierza zbudować osiedle na 1200-1600 mieszkań, choć dokumenty planistyczne przewidują w tym miejscu zabudowę usługową. Firma chce skorzystać z możliwości, jakie daje Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwana potocznie specustawą mieszkaniową lub Lex Deweloper. Według wstępnej koncepcji projektowany zespół składać się będzie z ośmiu obiektów: w jednym znajdą się lokale na wynajem, w siedmiu na sprzedaż. Przewidziano też sklepy, punkty usługowe oraz duży teren ogólnodostępnej zieleni. Projekt założenia opracowało warszawskie biuro BBGK Architekci. To co przede wszystkim zamierzamy zrobić, to zlikwidować gigantyczny parking, którym dziś mieści ok. 1100 samochodów. To jest ogromna wyspa ciepła. W zamian proponujemy  tereny biologicznie czynne, obsadzone różnorodną zielenią, które powstaną razem z osiedlem – tłumaczy Wojciech Kotecki z BBGK Architekci.

Projekt Służewiec: osiedle 2.0, modelowa szkoła i dużo zieleni

W ramach inwestycji Echo Investment wybuduje na swój koszt także modelową szkołę według projektu biura WWAA. Podstawówka pomieści 450 uczniów z klas I-VIII. Powstanie też nowoczesna sala gimnastyczna i stołówka. Decyzja radnych otwiera nowy rozdział w historii Służewca. Najstarsza część biurowej, monofunkcyjnej dzielnicy zmieni swój charakter i stanie się przestrzenią, która zaspokaja najważniejsze potrzeby mieszkańców w odległości spaceru. Pomiędzy dobrymi biurowcami, które już zapewniają miejsca pracy, pojawią się atrakcyjne budynki mieszkaniowe, otoczone zielenią i zapewniające dostęp do usług codziennej potrzeby – w tym do szkoły podstawowej, którą Echo Investment zbuduje i przekaże miastu. Projekt powstanie w ramach specustawy mieszkaniowej. Przeszedł szerokie konsultacje społeczne i wymagającą procedurę formalną, dzięki którym odpowiada na realne potrzeby miasta, jest uzgodniony z lokalną społecznością i wychodzi naprzeciw jej oczekiwaniom. Dzisiejsza decyzja radnych jest niezwykle korzystna dla miasta, jego mieszkańców, a także inwestora Echo Investment – mówi Małgorzata Turek, członek zarządu spółki.

Czytej też: Współczesna szkoła modelowa: rozmowa z Natalią Paszkowską | Oprócz budynków z mieszkaniami, na terenie planowanego projektu znajdą się łącznie 3 ha zieleni. Wzdłuż ul. Wołoskiej Echo Investment stworzy park, który będzie naturalnym odgrodzeniem od ruchu samochodów. Spółka zagospodaruje także dwa skwery odchodzące od parku liniowego przy ul. Suwak.

Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt Służewiec: nowe osiedle Echo Investment według koncepcji BBGK Architekci

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ