Nowa sala koncertowa w Szczecinku. Wejście jak odsuwana kurtyna i nowoczesna bryła

Władze Szczecinka zaprezentowały wstępną koncepcję nowej sali koncertowej na kilkaset osób. Nowoczesny obiekt z ciekawą strefą wejściową zaproponował miejski architekt Tomasz Wolanin we współpracy z Błażejem Depczykiem i Rafałem Czuczwarą. Pomysł budowy hali koncertowej w Szczecinku przewija się od wielu lat – czy tym razem się uda?

Architektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury

Spis treści

  1. Nowa sala koncertowa w Szczecinku. Nowoczesna bryła wśród tradycyjnej zabudowy
  2. Termin budowy nowej sali koncertowej w Szczecinku niepewny. Wszystko zależy od finansowania

Nowa sala koncertowa w Szczecinku. Nowoczesna bryła wśród tradycyjnej zabudowy

W Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) od lat brakuje sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Jej rolę zastępczo pełni sala kina Wolność. Mieści ona jednak zaledwie niespełna 300 osób, a gdy w jednosalowym kinie odbywają się występy muzyków, nie może ono oczywiście wyświetlać filmów. Nic więc dziwnego, że pomysł wybudowania nowego obiektu przewija się od lat. Ostatnio powrócił jako jedna z obietnic wyborczych burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa.

W lipcu 2024 r. miasto oficjalnie potwierdziło, że trwają prace nad koncepcją nowej sali koncertowej w Szczecinku. Miałaby ona służyć wychowankom tutejszej szkoły muzycznej oraz do organizacji imprez kulturalnych. Wyniki prac koncepcyjnych zaprezentowano 10 października 2024 r. Jak zapowiedziano, nowy obiekt pomieści kilkaset osób i powstanie na miejskiej działce w okolicy ulic Mickiewicza i Limanowskiego, naprzeciwko pubu Garage. Za koncepcję architektoniczną i wizualizacje odpowiada miejski architekt Tomasz Wolanin przy współpracy z Błażejem Depczykiem i Rafałem Czuczwarą.

– To realizacja jednej z wyborczych obietnic burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, a także odpowiedź na rosnące potrzeby mieszkańców miasta i regionu w zakresie wydarzeń kulturalnych – podkreślono w komunikacie na oficjalnym profilu miasta na Facebooku. – To będzie kulturalne serce Szczecinka!

Na wizualizacjach można zobaczyć nowoczesny, złożony z kilku brył obiekt, umieszczony ukośnie pośród bardziej tradycyjnych budynków (m.in. kamienic). Trójkątna strefa wejściowa o szklanym dachu budzi od frontu skojarzenia z kurtyną, którą ktoś w jednym miejscu uchylił, zapraszając widzów do środka. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ta „kurtyna” pozbawiona jest okien, wizualizacje obiektu nocą pokazują, że w rzeczywistości są w niej wysokie, wąskie przeszklenia. Po zachodzie słońca budynek będzie zatem rozświetlał swoje otoczenie. Zaproponowano tu placyk z ławkami i fontanną, a także rośliny pnące na ogrodzeniu działki.

Architektura Murator Google News
Autor:

Termin budowy nowej sali koncertowej w Szczecinku niepewny. Wszystko zależy od finansowania

Na ten moment nie jest pewne, kiedy nowa sala koncertowa w Szczecinku mogłaby powstać. Inwestycja jest dopiero w fazie prac koncepcyjnych i nie ma jeszcze zapewnionego finansowania. Miasto nie podaje żadnych terminów ani przewidywanego kosztu budowy. Biorąc pod uwagę skalę inwestycji, można zgadywać, że bez zewnętrznego dofinansowania się nie obejdzie. Z opublikowanych przez miasto dokumentów wynika, że urzędnicy mają na oku przyszłoroczny nabór wniosków o środki z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Jak ustalił serwis i-szczecinek.pl, miasto jest obecnie „na etapie analizowania budżetu i możliwości finansowych”.

Władze Szczecinka chcą też zbadać zapotrzebowanie na taki obiekt w regionie. We wrześniu 2024 r. rozpoczęto poszukiwania firmy, która m.in. wykonałaby analizę popytu na nową salę koncertową oraz przeprowadziłaby dwie konsultacje społeczne z mieszkańcami w kwestii ich oczekiwań.

– Analiza popytu identyfikuje ilościowo zapotrzebowanie na realizację planowanej inwestycji. W jej ramach należy uwzględnić zarówno bieżący (w oparciu o aktualne dane), jak również prognozowany popyt (w oparciu o prognozy uwzględniające m.in. wskaźniki makroekonomiczne i społeczne, wykonane konkretne badania określające społeczne zapotrzebowanie na projekt) – podano w zapytaniu ofertowym.

Póki co chętnych jednak brak. 24 września 2024 r. poinformowano o unieważnieniu postępowania „ze względu na brak ofert spełniających kryteria formalne”. Przygotowania do stworzenia nowej sali koncertowej w Szczecinku natrafiły zatem na pierwszą przeszkodę, choć oczywiście miasto bez wątpienia spróbuje po raz kolejny.

Listen to "Zbigniew Maćków. Robi się gęsto" on Spreaker.