Architektura MuratorProjektyNU! Warszawa Wola: nowe osiedle projektu Kuryłowicz & Associates

NU! Warszawa Wola: nowe osiedle projektu Kuryłowicz & Associates

W ramach pierwszego etapu osiedla NU! Warszawa Wola powstanie 145 mieszkań. Zaplanowano też łąkę kwietną i ogólnodostępny park, a także nowe chodniki i ścieżkę rowerową przy ul. Kolejowej. Za projekt zespołu odpowiada pracowania Kuryłowicz & Associates.

NU! Warszawa Wola: nowe osiedle projektu Kuryłowicz & Associates
Osiedle NU! Warszawa Wola, proj. Kuryłowicz & Associates
Osiedle NU! Warszawa Wola
Autorzy Kuryłowicz & Associates, architekci Ewa Kuryłowicz, Marcin Goncikowski, Tomasz Czerwiec, Piotr Wilbik, Ewa Stankiewicz, Paulina Filas, Bartosz Pacek
KonstrukcjaRWK Inżynierowie
InstalacjeRWK Inżynierowie
InwestorSkanska Residential Development Poland
Powierzchnia terenu5265.0 m²
Powierzchnia użytkowa41433.0 m²
Projekt (data)2021

Osiedle NU! Warszawa Wola powstanie przy ul. Kolejowej, nieopodal zbiegu z ul. Sławińską. To obecnie podlegająca szybkim przekształceniom część miasta. Dawne magazyny, warsztaty i składy kolejowe sukcesywnie ustępują miejsca nowym domom, w tym powstającej od 2009 roku 19. Dzielnicy według projektu pracowni JEMS Architekci. W pierwszym etapie osiedla NU! Warszawa Wola przewidziano 145 mieszkań o powierzchni od 28 do120 m². Każde będzie miało balkon, taras lub loggię, a lokale na parterze – dostęp do prywatnych ogródków. Osiedle zaprojektowała pracownia Kuryłowicz & Associates, a jego inwestorem jest firma Skanska.

Pomysł na projekt osiedla NU! Warszawa Wola zakładał wykorzystanie licznych inspiracji przedwojennym modernizmem – stworzyliśmy koncept, odwołujący się do słynnych pięciu zasad projektowania Le Corbusiera. Długa elewacja złożona z trzynastu nieregularnie rozmieszczonych pionów okiennych nada bryle budynku efekt rozrzeźbienia i pozwoli mu wtopić się w różnorodną i rozdrobnioną zabudowę otoczenia. Na fasadzie pojawią się panele o drewnopodobnej fakturze, które stanowić będą bezpośrednie odniesienie do kolejowej przeszłości okolicy. Wnętrza budynku zostaną utrzymane w ciepłych, eleganckich tonacjach kolorystycznych, z wykorzystaniem materiałów przypominających cement oraz drewno. Duże, wstęgowe, rozstawione horyzontalnie okna sprawią, że mieszkania będą doskonale doświetlone – wyjaśnia architekt Piotr Wilbik z biura Kuryłowicz & Associates.

Czytaj też: Rozmowy Naturalne: Ewa Kuryłowicz o nowych priorytetach w pracy architekta |

Na terenie założenia powstanie też ogólnodostępny park, w którym pojawi się m.in. tężnia. Będą też ławki solarne, plac zabaw, plenerowa siłownia, a także stoły do gier planszowych. Realizacja naszej inwestycji w znacznym stopniu odmieni tę część warszawskiej Woli. Poza remontem odcinka ul. Kolejowej planujemy wybudować nowe chodniki i ścieżkę rowerową. Na terenie osiedla powstaną też starannie zaprojektowane tereny rekreacyjne – m.in. zupełnie nowy park, który z założenia ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców Warszawy – mówi Aleksandra Goller, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska. - Co więcej, projekt zakłada również stworzenie przestrzeni pod nowe lokale usługowe, które z całą pewnością ułatwią codzienne życie nie tylko mieszkańcom osiedla, ale również najbliższemu sąsiedztwu – dodaje.

NU! Warszawa Wola: nowe osiedle projektu Kuryłowicz & Associates
Osiedle NU! Warszawa Wola, proj. Kuryłowicz & Associates

NU! Warszawa Wola z certyfikatem BREEAM i Obiekt bez barier

Jak zapowiada Skanska, osiedla NU! Warszawa Wola będzie certyfikowane w systemie BREEAM, co oznacza m.in., że do realizacji zostaną wykorzystane wyłącznie nietoksyczne materiały, plac budowy będzie zasilany energią ze źródeł odnawialnych, a odpady zostaną poddane recyklingowi. Mieszkania mają być ponadto wyposażone w bazową wersję systemu smart home – Appartme by Skanska. To technologia, która umożliwi właścicielom zrównoważone korzystanie z energii cieplnej i elektrycznej, a tym samym obniżenie kosztów rachunków za prąd i ogrzewanie. W lokalach przewidziano też zastosowanie filtrów antysmogowych, a w częściach wspólnych pojawią się czujniki ruchu, uruchamiające energooszczędne oświetlenie LED. Dodatkowo projekt zakłada realizację zbiorników retencyjnych na wodę opadową, która będzie wykorzystywana do podlewania zieleni.

NU! Warszawa Wola ubiegać się będzie także o certyfikat „Obiekt bez barier”, przyznawany przez Fundację Integracja. Projekt zakłada, że zarówno teren otaczający osiedle, jak i ponad 50% mieszkań będą wyposażone w udogodnienia, ułatwiające funkcjonowanie seniorom, osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami czy rodzinom z małymi dziećmi. Architekci przewidzieli odpowiedniej szerokości bramki i drzwi do budynków, bezprogowe wyjścia na balkon, domofony i włączniki świateł umieszczone na właściwej wysokości czy dużą przestrzeń manewrową na korytarzach.

Tagi:
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.