Architektura MuratorProjektyPark pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg na modernizację parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Prace nad nowym zagospodarowaniem parku według konkursowego projektu biur topoScape i archigrest rozpoczną się w październiku.

Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego
Park pod Kopcem w Warszawie, proj. topoScape i archigrest

Konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie parku pod Kopcem Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił w 2019 roku. Uczestnicy mieli zaprojektować aranżację ponad 20-hektarowego terenu przy ul. Bartyckiej, ze szczególnym uwzględnieniem wznoszącego się na wysokość 121 metrów kopca Powstania Warszawskiego, usypanego zaraz po wojnie ze zwożonych tu gruzów stolicy. Architekci mieli opracować m.in. rozwiązania umożliwiające dostęp na szczyt wzniesienia osobom starszym, z niepełnosprawnościami i rodzinom z dziećmi, zaprojektować nowe toalety i elementy małej architektury, a także ujednolicić formy tablic informacyjnych i oznakowań na całym terenie. Zwyciężyła praca przygotowana przez Justynę Dziedziejko i Magdalenę Wnęk z pracowni topoScape, Macieja Kaufmana i Marcina Maraszka z biura archigrest oraz Natalię Trochonowicz. Autorzy zaproponowali m.in. urządzenie naturalnej łąki z siecią ścieżek spacerowych i „ambonami” widokowymi, wydzieloną przestrzeń sportową, a na szczycie kopca budowę dwupoziomowej platformy widokowej. Dolny poziom kończy się ślepo ścianą z odsłoniętego gruzu kopca. To niespodziewane zamknięcie widoku w sposób symboliczny nawiązuje do upadku powstania. Dopiero po wejściu na górny poziom można ujrzeć panoramę miasta – tłumaczą.

Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment |
Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA |
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE |

Nowa zieleń w parku pod Kopcem

W połowie września Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg na wykonawcę prac. Kosztem 24 mln zł ma przeprowadzić je firma REMONDIS. W usytuowanym pod Kopcem parku Akcji „Burza” posadzonych zostanie ponad 450 młodych drzew parkowych i niemal 8,5 tys. sadzonek leśnych, a także liczne krzewy i byliny. W wybranych częściach pozostawione zostaną jednak tzw. dzikie zakątki, w których przyroda będzie dalej sama się rozwijać i przebudowywać. Zaplanowano też liczne nawiązania do historii tego miejsca. Gruz przywieziony tu ze zburzonej Warszawy, teraz ujęty w gabiony, ma być wyeksponowany przy głównym wejściu do parku od ul. Bartyckiej i wzdłuż odnowionej alei Godziny „W”, prowadzącej na szczyt. Na Kopcu powstanie nowy plac z platformą widokową, a Kotwica Polski Walczącej zyska nowoczesny postument. Nowy park pod Kopcem Powstania Warszawskiego będzie nawiązywać do historii odbudowy stolicy. Kopiec to pomnik zburzenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności. Chcemy zagospodarować tę przestrzeń zgodnie z jej rangą oraz umożliwić każdemu łatwy dostęp do parku i odbywających się tu uroczystości – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego
Park pod Kopcem w Warszawie, proj. topoScape i archigrest

Park pod Kopcem otwarty dla wszystkich

Zgodnie z konkursową propozycją, park pod Kopcem zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i opiekunów z dziećmi. Ścieżki spacerowe o odpowiednim nachyleniu umożliwią im swobodne poruszanie się po parku i korzystanie z nowych stref rekreacyjnych. Istniejąca droga obwodowa wokół wzniesienia również zostanie poprowadzona wąwozami o łagodnym nachyleniu. Strome dziś podejście na sam szczyt Kopca zostanie złagodzone i wyposażone w rampy. Dodatkowo, główny plac wejściowy od strony ul. Bartyckiej zostanie specjalnie zaaranżowany do organizacji uroczystości, co umożliwi uczestnictwo wielu osób, bez potrzeby wjazdu na szczyt. Przewidziano też strefy rekreacji i sportu, w tym place zabaw dla najmłodszych użytkowników. Wokół Kopca utworzymy dla mieszkańców strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, a także naturalne place zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz strefę dla psów. W parku umieścimy nowe ławki, krzesła, stoły i stojaki rowerowe – zapowiada Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Park pod Kopcem: realizacja

Prace budowlane w parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego mają rozpocząć się w październiku 2021 roku, a zakończyć w IV kwartale 2022 roku. Jak zapowiada Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, podczas robót teren parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania. Modernizacja będzie kosztować 24 267 900 zł i częściowo zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Inwestycja obejmuje teren bezpośrednio wokół Kopca, pozostałe elementy zaproponowane w koncepcji konkursowej, w tym osiem nowych pawilonów przeznaczonych na takie funkcje jak siłownia, klub rowerowy czy strefa zabaw dla dzieci, mogą zostać zrealizowane w dalszych etapach. Park pod Kopcem to nie jedyny duży teren zielony w Warszawie, który w najbliższym czasie zyskać ma nowe zagospodarowanie. Wkrótce rozpoczną się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego według konkursowego projektu WXCA i w parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez eM4 Pracownię Architektury Brataniec.

Czytaj też: Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec |

Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego
Park pod Kopcem w Warszawie, proj. topoScape i archigrest
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy Rusza projekt Zielona Marszałkowska. Koncepcję spektakularnej metamorfozy jednej z najważniejszych ulic Warszawy opracowało biuro RS Architektura Krajobrazu.
EKO P+R Połczyńska: edukacja ekologiczna na parkingu? W konkursie na projekt modernizacji parkingu „Parkuj i jedź” przy ulicy Połczyńskiej w Warszawie zwyciężyła pracownia TREKTURA. Według koncepcji część przestrzeni zajmie strefa rekreacyjna. Będą tam odbywać się zajęcia popularyzujące komunikację miejską.
Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na zmiany w okolicy ronda  Dmowskiego. Jeszcze w tym roku mają pojawić się tu nowe naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe oraz nowe nasadzenia.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: podpowiadamy, co można zgłosić Do 6 lutego można przesyłać zgłoszenia do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2021 roku.
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.
W Warszawie powstanie kolejny most dla pieszych i rowerzystów Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił zamówienie na projekt mostu w Porcie Czerniakowskim, który służyć ma pieszym i rowerzystom. Oferty można składać do 31 stycznia.
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów Coraz bliżej oddania kolejnych stacji II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstają według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński.
ZODIAK – od idei po realizację: Wacławek, Mostafa, Happach, Olszewski, Kalatowie, Saloni-Sadowska, Sawicki O tym, dlaczego w ogóle powstał Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK, jak do tego doszło i czemu budynek ma służyć opowiadają Jakub Wacławek, Marcin Mostafa, Marlena Happach, Michał Olszewski, Eliza i Szymon Kalatowie, Maria Saloni-Sadowska i Piotr Sawicki.
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.