79. rocznica Powstania Warszawskiego

Park pod Kopcem: zakończyła się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego

2023-08-02 14:30

Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego znów otwarty dla mieszkańców! To realizacja konkursowego projektu biur topoScape i archigrest. Na szczyt prowadzą m.in. zbudowane od nowa wąwozy, których wykonane z gruzobetonu ściany z czasem porosnąć mają mchem [GALERIA].

Spis treści

  1. Nowa zieleń w parku pod Kopcem
  2. Park pod Kopcem otwarty dla wszystkich
  3. Park pod Kopcem: realizacja

Konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie parku pod Kopcem Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił w 2019 roku. Uczestnicy mieli zaprojektować aranżację ponad 20-hektarowego terenu przy ul. Bartyckiej, ze szczególnym uwzględnieniem wznoszącego się na wysokość 121 metrów kopca Powstania Warszawskiego, usypanego zaraz po wojnie ze zwożonych tu gruzów stolicy. Architekci mieli opracować m.in. rozwiązania umożliwiające dostęp na szczyt wzniesienia osobom starszym, z niepełnosprawnościami i rodzinom z dziećmi, zaprojektować nowe toalety i elementy małej architektury, a także ujednolicić formy tablic informacyjnych i oznakowań na całym terenie. Zwyciężyła praca przygotowana przez Justynę Dziedziejko i Magdalenę Wnęk z pracowni topoScape, Macieja Kaufmana i Marcina Maraszka z biura archigrest oraz Natalię Trochonowicz.

Autorzy zaproponowali m.in. urządzenie naturalnej łąki z siecią ścieżek spacerowych i „ambonami” widokowymi, wydzieloną przestrzeń sportową, a na szczycie kopca budowę dwupoziomowej platformy widokowej. Dolny poziom kończy się ślepo ścianą z odsłoniętego gruzu kopca. To niespodziewane zamknięcie widoku w sposób symboliczny nawiązuje do upadku powstania. Dopiero po wejściu na górny poziom można ujrzeć panoramę miasta – tłumaczą.

Nowa zieleń w parku pod Kopcem

W połowie września 2021 roku Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg na wykonawcę prac. Kosztem 24 mln zł ma przeprowadziła je firma REMONDIS. W usytuowanym pod Kopcem parku Akcji „Burza” posadzonych zostało ponad 450 młodych drzew parkowych i niemal 8,5 tys. sadzonek leśnych, a także liczne krzewy i byliny. W wybranych częściach pozostawiono jednak tzw. dzikie zakątki, w których przyroda będzie dalej sama się rozwijać i przebudowywać. Zaplanowano też liczne nawiązania do historii tego miejsca. Gruz przywieziony tu ze zburzonej Warszawy, teraz ujęty w gabiony, został wyeksponowany przy głównym wejściu do parku od ul. Bartyckiej i wzdłuż odnowionej alei Godziny „W”, prowadzącej na szczyt.

Na Kopcu powstał nowy plac z platformą widokową, a Kotwica Polski Walczącej zyskała nowoczesny postument. Park Akcji „Burza” to miejsce symboliczne dla całej Warszawy. Jest tu wiele miejsc, które nawiązują do pamiętnych wydarzeń z 1944 roku. Ale pojawiły się też nowe udogodnienia: ścieżka przyrodnicza, kładka wśród drzew czy strefa rekreacyjna dla dzieci. Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko podczas tegorocznych obchodów – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji zorganizowanej z okazji otwarcia.

Park pod Kopcem otwarty dla wszystkich

Zgodnie z konkursową propozycją, park pod Kopcem został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i opiekunów z dziećmi. Ścieżki spacerowe o odpowiednim nachyleniu umożliwią im swobodne poruszanie się po parku i korzystanie z nowych stref rekreacyjnych. Istniejąca droga obwodowa wokół wzniesienia również została poprowadzona wąwozami o łagodnym nachyleniu. Strome do niedawna podejście na sam szczyt Kopca zostało złagodzone i wyposażone w rampy. Dodatkowo, główny plac wejściowy od strony ul. Bartyckiej został specjalnie zaaranżowany do organizacji uroczystości, co umożliwi uczestnictwo wielu osób, bez potrzeby wjazdu na szczyt. Są też strefy rekreacji i sportu, w tym place zabaw dla najmłodszych użytkowników. 

Park pod Kopcem: realizacja

Prace budowlane w parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w październiku 2021 roku i pochłonęły 24 267 900 zł. Inwestycja obejmuje teren bezpośrednio wokół Kopca, pozostałe elementy zaproponowane w koncepcji konkursowej, w tym osiem nowych pawilonów przeznaczonych na takie funkcje jak siłownia, klub rowerowy czy strefa zabaw dla dzieci, mogą zostać zrealizowane w dalszych etapach. Park pod Kopcem to nie jedyny duży teren zielony w Warszawie, który w najbliższym czasie zyskać ma nowe zagospodarowanie. Wkrótce zakończą się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego według konkursowego projektu WXCA i w parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez eM4 Pracownię Architektury Brataniec