Architektura MuratorProjektyPark pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg na modernizację parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Prace nad nowym zagospodarowaniem parku według konkursowego projektu biur topoScape i archigrest rozpoczną się w październiku.

Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego
Park pod Kopcem w Warszawie, proj. topoScape i archigrest

Konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie parku pod Kopcem Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił w 2019 roku. Uczestnicy mieli zaprojektować aranżację ponad 20-hektarowego terenu przy ul. Bartyckiej, ze szczególnym uwzględnieniem wznoszącego się na wysokość 121 metrów kopca Powstania Warszawskiego, usypanego zaraz po wojnie ze zwożonych tu gruzów stolicy. Architekci mieli opracować m.in. rozwiązania umożliwiające dostęp na szczyt wzniesienia osobom starszym, z niepełnosprawnościami i rodzinom z dziećmi, zaprojektować nowe toalety i elementy małej architektury, a także ujednolicić formy tablic informacyjnych i oznakowań na całym terenie. Zwyciężyła praca przygotowana przez Justynę Dziedziejko i Magdalenę Wnęk z pracowni topoScape, Macieja Kaufmana i Marcina Maraszka z biura archigrest oraz Natalię Trochonowicz. Autorzy zaproponowali m.in. urządzenie naturalnej łąki z siecią ścieżek spacerowych i „ambonami” widokowymi, wydzieloną przestrzeń sportową, a na szczycie kopca budowę dwupoziomowej platformy widokowej. Dolny poziom kończy się ślepo ścianą z odsłoniętego gruzu kopca. To niespodziewane zamknięcie widoku w sposób symboliczny nawiązuje do upadku powstania. Dopiero po wejściu na górny poziom można ujrzeć panoramę miasta – tłumaczą.

Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment |
Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA |
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE |

Nowa zieleń w parku pod Kopcem

W połowie września Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg na wykonawcę prac. Kosztem 24 mln zł ma przeprowadzić je firma REMONDIS. W usytuowanym pod Kopcem parku Akcji „Burza” posadzonych zostanie ponad 450 młodych drzew parkowych i niemal 8,5 tys. sadzonek leśnych, a także liczne krzewy i byliny. W wybranych częściach pozostawione zostaną jednak tzw. dzikie zakątki, w których przyroda będzie dalej sama się rozwijać i przebudowywać. Zaplanowano też liczne nawiązania do historii tego miejsca. Gruz przywieziony tu ze zburzonej Warszawy, teraz ujęty w gabiony, ma być wyeksponowany przy głównym wejściu do parku od ul. Bartyckiej i wzdłuż odnowionej alei Godziny „W”, prowadzącej na szczyt. Na Kopcu powstanie nowy plac z platformą widokową, a Kotwica Polski Walczącej zyska nowoczesny postument. Nowy park pod Kopcem Powstania Warszawskiego będzie nawiązywać do historii odbudowy stolicy. Kopiec to pomnik zburzenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności. Chcemy zagospodarować tę przestrzeń zgodnie z jej rangą oraz umożliwić każdemu łatwy dostęp do parku i odbywających się tu uroczystości – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego
Park pod Kopcem w Warszawie, proj. topoScape i archigrest

Park pod Kopcem otwarty dla wszystkich

Zgodnie z konkursową propozycją, park pod Kopcem zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i opiekunów z dziećmi. Ścieżki spacerowe o odpowiednim nachyleniu umożliwią im swobodne poruszanie się po parku i korzystanie z nowych stref rekreacyjnych. Istniejąca droga obwodowa wokół wzniesienia również zostanie poprowadzona wąwozami o łagodnym nachyleniu. Strome dziś podejście na sam szczyt Kopca zostanie złagodzone i wyposażone w rampy. Dodatkowo, główny plac wejściowy od strony ul. Bartyckiej zostanie specjalnie zaaranżowany do organizacji uroczystości, co umożliwi uczestnictwo wielu osób, bez potrzeby wjazdu na szczyt. Przewidziano też strefy rekreacji i sportu, w tym place zabaw dla najmłodszych użytkowników. Wokół Kopca utworzymy dla mieszkańców strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, a także naturalne place zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz strefę dla psów. W parku umieścimy nowe ławki, krzesła, stoły i stojaki rowerowe – zapowiada Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Park pod Kopcem: realizacja

Prace budowlane w parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego mają rozpocząć się w październiku 2021 roku, a zakończyć w IV kwartale 2022 roku. Jak zapowiada Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, podczas robót teren parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania. Modernizacja będzie kosztować 24 267 900 zł i częściowo zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Inwestycja obejmuje teren bezpośrednio wokół Kopca, pozostałe elementy zaproponowane w koncepcji konkursowej, w tym osiem nowych pawilonów przeznaczonych na takie funkcje jak siłownia, klub rowerowy czy strefa zabaw dla dzieci, mogą zostać zrealizowane w dalszych etapach. Park pod Kopcem to nie jedyny duży teren zielony w Warszawie, który w najbliższym czasie zyskać ma nowe zagospodarowanie. Wkrótce rozpoczną się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego według konkursowego projektu WXCA i w parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez eM4 Pracownię Architektury Brataniec.

Czytaj też: Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec |

Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego
Park pod Kopcem w Warszawie, proj. topoScape i archigrest
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy Rusza projekt Zielona Marszałkowska. Koncepcję spektakularnej metamorfozy jednej z najważniejszych ulic Warszawy opracowało biuro RS Architektura Krajobrazu.
EKO P+R Połczyńska: edukacja ekologiczna na parkingu? W konkursie na projekt modernizacji parkingu „Parkuj i jedź” przy ulicy Połczyńskiej w Warszawie zwyciężyła pracownia TREKTURA. Według koncepcji część przestrzeni zajmie strefa rekreacyjna. Będą tam odbywać się zajęcia popularyzujące komunikację miejską.
Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na zmiany w okolicy ronda  Dmowskiego. Jeszcze w tym roku mają pojawić się tu nowe naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe oraz nowe nasadzenia.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Plac Piłsudskiego: miejsce niezgody Pojawiające się od blisko 100 lat plany zagospodarowania warszawskiego placu Piłsudskiego (kiedyś zwanego też Saskim i Zwycięstwa) oraz nadania mu właściwej oprawy architektonicznej rozpalają emocje kolejnych pokoleń Polaków. W związku z ogłoszonym w lipcu rządowym planem odbudowy pałacu Saskiego przypominamy prawie stuletnią historię planowania tego ważnego miejsca, w tym artykuł z „Architektury” nr 4/5/1966, który przeczytać można w wydaniu cyfrowym.
MSN / Warszawa Decyzja o wykorzystaniu białego betonu architektonicznego na elewacjach spowodowała, że wszystkie poszczególne etapy związane z technologią i realizacją obiektu wymagały innego podejścia niż na typowej budowie. O realizacji siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie według projektu biura Thomas Phifer and Partners piszą Mikołaj Mundzik i Krzysztof Kuniczuk.
Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak W miejscu dawnych browarów projektantom z pracowni JEMS Architekci udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – o nowej realizacji Jemsów piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej w Warszawie Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej 29 w Warszawie w większym zakresie stanowi projekt interesujący społecznie niż architektonicznie. O realizacji biura Sawa-tech pisze Jerzy S. Majewski.