Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju

i

Autor: Archiwum Architektury Konstrukcję obiektu przewidziano jako modułową, złożoną z lekkich kratownic stalowych i elementów drewnianych, by po zakończeniu Expo można go było rozebrać i wykorzystać w innej lokalizacji; il. Vivid Vision

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju

2018-11-30 14:52

W konkursie na projekt pawilonu, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie EXPO w Dubaju zwyciężyła pracownia WXCA.

Konkurs na koncepcję pawilonu Polska Agencja Inwestycji i Handlu ogłosiła we współpracy z SARP. Uczestnicy mieli przedstawić projekt obiektu i scenariusza ekspozycji, z uwzględnieniem wybranych podtematów zaproponowanych przez organizatorów EXPO: szanse, zrównoważony rozwój i mobilność. Pierwszą nagrodę przyznano pracowni WXCA, która w niekonwencjonalny sposób odniosła się do hasła mobilności, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków. Zdaniem autorów ukazanie Polski jako naturalnego siedliska ptaków migrujących będzie stanowić okazję do rozwinięcia wielowątkowej opowieści o pięknie rodzimej natury, wymianie międzynarodowej, mobilności, eksporcie idei i myśli technologicznej. Powierzchnia to 2 tys. m2.

Zakończenie realizacji: 2020