PROJEKT DOMU

Podcieniowy dom audio-widokowy: sprytny sposób na ciszę i prywatność

2024-03-04 12:37

Jak pogodzić budowę domu w zabudowie składającej się z wielu podobnych, z oczekiwaniem ciszy i prywatności? Bogusław Barnaś szuka odpowiedzi w projekcie podcieniowego domu audio-widokowego.

Spis treści

  1. Podcieniowy dom audio-widokowy: o co tu chodzi?
  2. Otwarta przestrzeń na parterze
  3. Bogusław Barnaś, BXB
  4. Podcieniowy dom audio-widokowy
  5. Czytaj więcej
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Podcieniowy dom audio-widokowy: o co tu chodzi?

Zacznijmy od rozkodowania nazwy: audio, bo dom konstruowany jest, by zagwarantować ochronę przed hałasem dochodzącym spoza działki inwestora. Wizualny, bo ten sam element projektu oferuje szeroki widok na pobliski las. Otwarcie na jeden bodziec i ochronę przed drugim udało się pogodzić, dzięki temu że parter zbudowano na planie klepsydry. Wklęsła elewacja od strony ogrodu jednocześnie osłania taras i szeroko się otwiera. 

Na tak zaprojektowanym parterze opierać się będzie pierwsza kondygnacja, obrócona o 90 stopni i wysunięta nad taras aż na cztery metry, osłaniająca go z kolei przed deszczem i dopełniająca tę prywatną przestrzeń, ale nie zamieniająca całego domostwa w odwróconą tyłem do świata twierdzę. Dodatkowo dom trzyma ściśle wyznaczoną linię zabudowy, dyskretnie usuwając jednak sąsiednie zabudowania z “kadru” tarasu.

Otwarta przestrzeń na parterze

Jak przekonuje autor, dom jest kontynuacją idei Małopolskiej Chaty Podcieniowej - wcześniejszego projektu, także opartego na pomyśle obrócenia górnej kondygnacji, jednak bez audio-widokowego tarasu.

Znajomym pomysłem są też schody na trasie, które przebijają szklaną elewację i mają kontynuację w przestronnym salonie. Założeniem było, by ta przestrzeń wspólna pozostała maksymalnie otwarta. Jak tłumaczy Barnaś, udało się to osiągnąć dzięki rozczłonkowaniu filarów nośnych, które łączą się stylistycznie ze strukturą fasady formując wnętrze optycznie wolne od układu nośnego.

Bogusław Barnaś, BXB

Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio to jeden z najczęściej nagradzanych polskich architektów młodego pokolenia. Jak sam pisze o sobie, w działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.

W 2014 roku zaliczony został do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów wg brytyjskiego wydawnictwa Wallpaper. Jest laureatem Nagrody Roku SARP 2023.

Podcieniowy dom audio-widokowy

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Szewczyk, Urszula Furmanik, Bartłomiej Mierczak, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska-Krawczyk
Grafiki i fotografie: BXB studio
Kategoria: dom jednorodzinny
Powierzchnia: ok 290 mkw
Lokalizacja: Polska
Rok: 2020-24
Klient: prywatny
Podcieniowy dom audio-widokowy

i

Autor: BXB

Czytaj więcej