Zabytkowy budynek przy ul. Fredry 8 w Warszawie zaprojektował Kazimierz Loewe. Początkowo mieściła się w nim siedziba banku dyskontowego, dziś należy do stołecznego oddziału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Ten historyczny obiekt z 1897 roku wkrótce czeka przebudowa. Na jej projekt sześć lat temu placówka ogłosiła konkurs architektoniczny. W jury pod przewodnictwem architekta Tomasza Koniora zasiedli m.in. Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektorka naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, architekt Marcin Mostafa, architekt krajobrazu Marek Szeniawski i Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Zwyciężył projekt biura AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Drugiej nagrody nie przyznano, natomiast dwie równorzędne nagrody trzecie otrzymały pracownie Claudio Nardi Architetto oraz Bulanda, Mucha – Architekci.
Zwycięski projekt wyróżnia się klarowną strukturą przestrzenną i czytelnym podziałem stref funkcjonalnych, równocześnie najlepiej z przedstawionych prac wyraża zdefiniowane przez zamawiającego oczekiwania – uzasadniało jury.
Autorzy zaproponowali salę koncertową w systemie box in box, sytuując ją w głębi budynku, co – jak podkreślili jurorzy – pozwala w najbardziej reprezentacyjnej części frontowej na rozplanowanie funkcji publicznych. Zwycięska praca zakłada również zlokalizowanie pomieszczeń archiwów na najwyższych kondygnacjach i poza zasadniczą wewnętrzna strukturą obiektu, co pozwoli na uzyskanie autonomii strefy gromadzenia zbiorów, stworzenia dobrych warunków ich profesjonalnej ochrony i sprawnej ekspedycji – czytamy w uzasadnieniu.
W zmodernizowanym budynku oprócz sali kameralnej znajdzie się studio nagrań, księgarnia muzyczna, sala tańca oraz sale szkoleniowe, a także przestrzeń warsztatowa, biblioteka z mediateką, pomieszczenia poligrafii, digitalizacji i spedycji wydawnictw, archiwa oraz klub jazzowy i pokoje gościnne z atrakcyjnymi tarasami od strony Ogrodu Saskiego. Ponadto przy ul. Fredry 8 mieścić się będzie redakcja „Ruchu Muzycznego”, którego wydawcą jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Na realizację inwestycji placówka podpisała właśnie umowę z firmą EBS-BUD. Zgodnie z kontraktem przebudowa ma zakończyć się czwartym kwartale 2024 roku.
Obecne na rynku od niemal 80 lat wydawnictwo dysponuje unikatowym w skali światowej dziedzictwem kultury muzycznej. Dotychczas spod skrzydeł PWM-u wyszło ponad 15 tys. wydawnictw nutowych, tytułów książkowych i prasowych oraz publikacji fonograficznych – przypomniał dyrektor-redaktor naczelny Daniel Cichy podczas konferencji zorganizowanej z okazji podpisania umowy z wykonawcą. Dodał, że realizacja misji instytucji będzie teraz znacznie łatwiejsza. Nowocześnie zaprojektowane przestrzenie pozwolą na prezentację i szerokie udostępnianie naszych zasobów różnym organizacjom w Polsce i na świecie – podkreślił.