Architektura MuratorProjektyProjekt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gdyni

Projekt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gdyni

Koncepcja Vowie Studio Plus zakłada gruntowną modernizację Szkoły Podstawowej im. Xawerego Czernickiego i dostosowanie jej do nowych potrzeb, zwłaszcza rozwiązania problemu braku miejsc w przedszkolach. Istniejąca sala gimnastyczna zostanie wkomponowana w kompleks nowego budynku szkoły i przedszkola. Całość ma nawiązywać do charakterystycznej dla Gdyni architektury modernistycznej.

Projekt przedszkola w Gdyni
Fot.: Vowie Studio Plus

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną wygrał zespół w składzie: architekci Wiesław Vowie, Marcin Szelejak i Marta Vowie, który otrzymał 20 000 zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu. Drugie miejsce przypadło Pracowni Projektowej F-11 Marcina Furtaka, a trzecie firmie R3D3, kierowanej przez Grzegorza Ziętka.

Na projektowanym terenie znajduje się obecnie szkoła podstawowa przeznaczona do wyburzenia. W jej miejscu zespoły konkursowe miały za zadanie zaprojektować nowy budynek 6-oddziałowego przedszkola oraz 20-oddziałowej szkoły podstawowej. Ponadto w projekcie należało rozbudować i połączyć istniejącą salę gimnastyczną z nowym kompleksem oraz przebudować istniejące boisko na szkolny terenowy zespół sportowy. Projekt dotyczył również stworzenia placu zabaw i nowych miejsc parkingowych (w ramach zagospodarowania terenu).

Vowie Studio Plus z Szamotuł zaproponowało asymetryczny plan z podziałem na odrębne moduły całego kompleksu. Poszczególne części zespołu mają mieć różne wysokości, co uwarunkowane jest doświetleniem. Znajdą się tu też dwa tarasy, zarówno służące rekreacji, jak i prowadzeniu lekcji na zewnątrz. W części północnej założenia zlokalizowany zostanie plac, wokół którego staną: harcówka, stołówka i świetlica szkolna – pomieszczenia te będą mogły być wykorzystywane przez lokalną społeczność.

Inwestycję, której koszt ma wynieść 19,5 mln złotych brutto, zaplanowano w kilku etapach, z których pierwszy zakłada budowę nowej szkoły, następnie rozbiórkę starej. W końcowym etapie wybudowany zostanie budynek przedszkola. Budowa rozpocznie się w 2018 roku.

Osiedle Azymut w Gdyni W gdyńskiej dzielnicy Mały Kack powstaje osiedle według projektu studia Domus Sieniawski & Sieniawski.
Ósmy Weekend Architektury w Gdyni pod hasłem Kooperacja Znamy program tegorocznego Weekendu Architektury. Wśród gości m.in. Bolesław Stelmach, Michał Stangel, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski, Małgorzata Kuciewicz, Grzegorz Piątek oraz Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz.
Nagrody Czas Gdyni dla najlepszych realizacji 2017 roku Rada Miasta Gdyni po raz kolejny przyznała nagrody dla najlepszych gdyńskich inwestycji. W kategorii Architektura zwyciężył zespół mieszkalny Rivus autorstwa pracowni MS architect z Sopotu.
Gdyńskie Centrum Filmowe W ramach projektu zrealizowany został nie tylko budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, ale też kolejka na Kamienną Górę i nowa aranżacja placu z trawiastym skwerem. Dzięki temu powstała wielofunkcyjna i bezpretensjonalna miejska przestrzeń – pisze Monika Arczyńska.
Architektura Gdyni: nowa marina według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat Konkurs architektoniczny Polskiego Związku Żeglarskiego na projekt nowej mariny w Gdyni wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat. Do 2016 roku powstanie kompleks o łącznej powierzchni 19 tys. m2  
Architektura Gdyni: rusza budowa Baltiq Plaza projektu Wolski Architekci Białe elewacje i zaokrąglone balkony - zaprojektowany przez pracownię Wolski Architekci budynek Baltiq Plaza nawiązuje do nowoczesnej architektury Gdyni. Budowa rusza za kilka tygodni