Architektura MuratorProjektyPrzystań w Tychach

Przystań w Tychach

Projekt nowej przystani sportów wodnych nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach opracowało biuro RS+ Robert Skitek.

tychy
Nowa tyska marina wraz z zagospodarowaniem terenu stanowić będzie kontynuację przybrzeżnej promenady oddanej do użytku w 2014 roku

Od kilku lat władze Tychów prowadzą intensywne działania na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznych w mieście. Jedną ze sztandarowych realizacji tego typu jest wielokrotnie nagradzany projekt zagospodarowania wschodniego nabrzeża Jeziora Paprocańskiego autorstwa lokalnej pracowni RS+ Robert Skitek („A-m” 06/2015). Z uwagi na sukces tej rewitalizacji magistrat ponownie zwrócił się do architektów, powierzając im opracowanie koncepcji nowej przystani sportów wodnych nad jeziorem. Ostateczny projekt powstał po licznych konsultacjach z żeglarzami. Zakłada on budowę wkomponowanej w teren mariny, mieszczącej zarówno funkcje szkoleniowe, jak i zaplecze klubowe oraz techniczne, w tym wiaty na łodzie. Całość przekryto dachem, na którym znajdzie się ogólnodostępny taras widokowy stanowiący zarazem kontynuację ciągnącej się wzdłuż nabrzeża promenady. Ze względu na zagrożenie powodzią budynek został nieznacznie wyniesiony ponad teren, a pomosty wyposażono w pływaki, dzięki którym będą mogły unosić się na wodzie. W drugim etapie w głębi działki planowany jest kolejny obiekt. Pawilon, na planie podkowy, skrywałby dodatkowe garaże dla łodzi oraz pomieszczenie do bieżących remontów i napraw. Powierzchnia obszaru objętego opracowaniem wynosi ok. dwóch hektarów, nowej zabudowy – 958 m2.

Tagi:
Nie żyje architekt Marek Niklewicz W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.
Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym: nowa publikacja Muzeum Miejskiego w Tychach „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym” to tytuł najnowszego wydawnictwa, które ukazało się właśnie nakładem Muzeum Miejskiego w Tychach.  Wśród prezentowanych świątyń realizacje Stanisława Niemczyka, Bożeny i Janusza Włodarczyków, Grzegorza Ratajskiego oraz Zbigniewa Webera.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym – wystawa w Muzeum Miejskim Starannie wyreżyserowana ekspozycja, na którą składają się projekty, zdjęcia archiwalne i współczesne oraz modele, pokazuje historię powstawania tyskich kościołów na tle zmieniającego się krajobrazu miasta, od jego założenia w 1951 roku do roku 1989. Zestawienie dokumentów archiwalnych z materiałami współczesnymi doskonale obrazuje przemiany, jakie w ciągu kilkudziesięciu lat zaszły w miejskiej przestrzeni – recenzja Justyny Swoszowskiej.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym Kilkanaście makiet i szkice architektoniczne ukazujące różne stadia powstawania koncepcji tyskich kościołów od 1951 do 1989 roku to tylko część eksponatów, jakie zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.
Marek Dziekoński. Koncepcja – Kreacja – Konteksty Marek Dziekoński był mistrzem detalu. W siermiężnych czasach totalnej typizacji i permanentnego braku wszystkiego potrafił wyczarować coś z niczego w każdym niemal aspekcie – kompozycji, konstrukcji, materiale. Tychy zawdzięczają mu naprawdę wiele, choć on sam chyba tego miasta do końca nie pokochał. W książce Patryka Oczki znajdziemy wiele projektów, także tych niezrealizowanych, szkiców i biografię Dziekońskiego – recenzja Roberta Skitka.