TBS Warszawa

Rusza budowa TBS na Ochocie według projektu Jemsów

Rozpoczyna się jedna z najdłużej zapowiadanych inwestycji mieszkaniowych w stolicy. Po 14 latach od rozstrzygnięcia konkursu podpisano umowę na budowę osiedla TBS na Ochocie według projektu biura JEMS Architekci.

Osiedle TBS projektu Jemsów

Nowe warszawskie osiedle TBS powstać ma przy skrzyżowaniu ul. Banacha z Grójecką. Projekt zespołu został wyłoniony w konkursie architektonicznym, który w imieniu władz miasta jeszcze w 2009 roku zorganizowało TBS Praga Południe. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji dwóch budynków, w których znalazłoby się ok. 200 mieszkań o łącznej powierzchni 10 tys. m². W parterach zaplanowano lokale handlowo-usługowe o powierzchni ok. 2000 m², a w jednym z obiektów również niewielkie Muzeum Ochoty.

Ponieważ obiekty zaplanowano częściowo na terenie popularnego w stolicy targowiska, należało przedstawić koncepcję zagospodarowania pozostałego fragmentu z nowymi obiektami handlowymi. Przyjęta struktura obiektów powinna być modularna i umożliwiać wydzielanie lokali o powierzchniach ok. 10-12 m² (...). Dopuszcza się stosowanie wymienne stoisk zamkniętych, częściowo zamkniętych, otwartych (...) oraz wydzielenie części warzywno-owocowej, np. w formie lekkiej przeszklonej hali, a częściowo placu lub dziedzińca ze stanowiskami do handlu naręcznego – napisano w warunkach konkursu.

Jury pod przewodnictwem Bogdana Kulczyńskiego za najlepszą uznało pracę biura JEMS Architekci.Projektanci zaproponowali zespół mieszkaniowy z dominantą na rogu ul. Banacha i Grójeckiej, którego charakter określały różnej wielkości otwory okienne i loggie. Obok w kilku etapach miało powstać sześć wielofunkcyjnych obiektów z przestrzenią handlową w parterach.

Budowa TBS-ów na Ochocie

Pomysł zabudowy targowiska od początku nie podobał się jednak kupcom. W wyniku protestów zrezygnowano z obiektów wielofunkcyjnych na rzecz hali targowej z częściowo zadaszonym placem umożliwiającym również sprzedaż bezpośrednio z samochodów. Projekt nowego obiektu powierzono pracowni JEMS. Z uwagi na problemy z pozyskaniem kredytu na realizację TBS-ów, inwestycję rozpoczęto od budowy hali. Choć pierwszą łopatę wbito w połowie 2012 roku, z powodu bankructwa generalnego wykonawcy i kolejnych zastrzeżeń zgłaszanych przez kupców realizacja bardzo się przeciągnęła. Ostatecznie halę Zieleniak oddano do użytku dopiero w czerwcu 2016 roku. Na budowę TBS-ów trzeba było jednak czekać kolejne lata.

Umowę z wykonawcą udało się podpisać dopiero 7 listopada 2023 roku. Inwestycję kosztem 100 mln zł zrealizuje firma Zab-Bud. W budynkach znajdzie się ostatecznie 205 mieszkań oraz ponad 2 tys. m² powierzchni usługowej. Miejsca parkingowe zaplanowano zarówno w podziemnym garażu, jak i na terenie nieruchomości.Obiekty zostaną wyposażone w instalację fotowoltaiczną oraz inne energooszczędne rozwiązania. W ubiegłym roku, gdy wybuchł kryzys energetyczny, prezydent Warszawy postawił wszystkim jednostkom za zadanie ograniczenia energii, zarówno tej zużywanej na bieżąco, ale także przy nowych inwestycjach – tłumaczy Adam Godusławski, prezes zarządu TBS Warszawa Południe, które odpowiada dziś za realizację na Ochocie.

W ślad za tym spółka we wszystkich inwestycjach mieszkaniowych obniżyła zużycie energii pierwotnej do poziomu, który jest o 30% niższy niż obecne warunki techniczne tego wymagają. Pozwoli to wszystkim najemcom lokali miejskim obniżyć zużycie energii o połowę. W przypadku takiej inwestycji jak na skrzyżowaniu ul. Banacha i Grójeckiej jest to niebagatelna kwota 19 mln zł – podkreśla. Nowe osiedle TBS na Ochocie ma zostać oddane do użytku w 2026 roku.