Architektura MuratorProjektySiedziba Epol Soft na Białorusi projektu Horizone Studio

Siedziba Epol Soft na Białorusi projektu Horizone Studio

W przyszłym roku  za naszą wschodnią granicą rozpocznie się realizacja siedziby firmy Epol Soft: polsko-białoruskiej spółki z branży IT. Budynek projektu pracowni Horizone Studio stanie przy jednej z głównych ulic Brześcia.

Siedziba Epol Soft na Białorusi projektu Horizone Studio
Siedziba Epol Soft w Brześciu, proj. Horizone Studio, widok od strony alei Republiki
Siedziba Epol SoftBrześć, ul. Moskiewska
AutorzyHorizone Studio, architekci Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński, Krystian Wawer
Współpraca autorskaMaciej Warot, Jagoda Bogusławska
InwestorEpol Soft
Powierzchnia całkowita10660.0 m²
Projekt2019-2020
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2022
Architekt lokalnyBrIG - Brzeska Grupa Inżynieryjna

Białoruska siedziba firmy Epol Soft powstanie przy ulicy Moskiewskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Brzeskiego Uniwersytetu Technicznego. Firma informatyczna zajmie część pięter, pozostałe przeznaczone zostaną na wynajem. Biurowiec Epol Soft składać się będzie z dwóch brył: wyższej, sześciokondygnacyjnej, o funkcji biurowej, oraz parterowej, gdzie znajdzie się m.in. ogólnodostępna restauracja i sala konferencyjna. Wokół budynku zaprojektowano przestrzeń publiczną z zakomponowaną zielenią i małą architekturą, a pod całym założeniem jednopoziomowy parking. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie ok. 10 660 m², powierzchnia netto, liczona bez szachtów instalacyjnych i klatek schodowych, ok. 6 940 m².

Czytaj też: SILO – nowe ekomiasteczko w Jaworznie projektu Horizone Studio |

Elewacje zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich nieregularny charakter współgrał z dynamiczną formą architektoniczną budynku. Fasady uzyskają swój charakterystyczny wygląd poprzez zastosowanie nieregularnie rozmieszczonych, wysokich na dwie kondygnacje pionowych „żyletek”. Wszystkie zewnętrzne elementy ślusarki i wykończenia fasad zaprojektowano w kolorystyce miedzi – tłumaczą autorzy. Lokalnym partnerem pracowni Horizone Studio jest Brzeska Grupa Inżynieryjna BrIG. Realizacja nowej siedziby Epol Soft powinna zakończyć się w 2022 roku.

Autor: Piotr Prus
Etniczne inspiracje w projektach designerów z Polski i Białorusi. Wykład Otwarty wykład na temat inspiracji sztuką ludową towarzyszy II edycji Etno-projektu, rozpoczynającego się już w sobotę 1 września
Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych. II edycja międzynarodowych warsztatów We wrześniu 2012 szesnastu projektantów z Polski i Białorusi spotka się, by wspólnie pracować nad pracami nawiązującymi do ludowej sztuki i rzemiosła obu krajów. Rekrutacja trwa do 16 lipca