Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy

i

Autor: Archiwum Architektury

Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy

2019-08-28 14:52

Zaniedbany skwer na warszawskiej Woli zmieni się w miejsce sąsiedzkich spotkań ze strefą rekreacji dla seniorów oraz kinem letnim. Koncepcja powstała dzięki współpracy miejskich ogrodników z Zarządu Zieleni, socjologów Fundacji Na Miejscu oraz projektantów z Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak.

Nazwa obiektuZagospodarowanie skweru Gwary Warszawskiej
Adres obiektuWarszawa, rejon ul. Młynarskiej, Leszno i al. Solidarności
AutorzyPracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak, Katarzyna Dorda, Paulina Rduch, Dominika Trybe, Marta Tomasiak
Współpraca autorskaAleksander Wadas, Anna Odulińska
InwestorZarząd Zieleni m.st. Warszawy
Powierzchnia terenu49994.0 m²
Projekt2018–2019
Data realizacji (koniec)2021
Koszt inwestycji5493325 PLN

Skwer Gwary Warszawskiej to blisko pięciohektarowy teren przy al. Solidarności, między dawnym pedetem, dawnym barem Wenecja i miejscem po nieistniejącym już kinie W-Z. Zaniedbany przez lata zieleniec zyskał oficjalną nazwę w 2017 roku dzięki inicjatywie wolskich aktywistów. Teraz czeka go nowa aranżacja.

Koncepcja zagospodarowania powstała w wyniku wielofazowego procesu partycypacyjnego przeprowadzonego przez Fundację Na miejscu, a uwzględniającego m.in. diagnozę potrzeb okolicznych mieszkańców, audyt dostępności przestrzeni dla osób starszych i rodziców z dziećmi oraz warsztaty projektowe i konsultacje, w których wzięło udział ok. 500 osób. W przedsięwzięcie zaangażowały się też liczne stowarzyszenia, organizacje oraz lokalne instytucje i firmy prowadzące w okolicy swoją działalność, m.in. Wolskie Centrum Kultury, Skanska, Volumetric, stowarzyszenie Tu Było Tu Stało, Międzyzakładowe Spółdzielcze Zrzeszenie Budowy Domów Mieszkalnych „Ochota”, a także przedstawiciele pobliskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy

i

Autor: Archiwum Architektury

Projekt przewiduje m.in. przywrócenie możliwości przejść pieszych w poziomie ulicy, wydzielenie osobnej strefy sportu, przestrzeni zabaw dla dzieci i rekreacji seniorów oraz polany z kinem letnim. Ta ostatnia stanowić ma nawiązanie do dawnego kina W-Z, ale subtelnych historycznych odwołań zaplanowano tu znacznie więcej. Choćby wykorzystanie rozwiązań meblarskich Jerzego Sołtana i Zbigniewa Ihnatowicza, autorów wspomnianego baru Wenecja, w którym dziś mieści się prywatna przychodnia.

Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy

i

Autor: Archiwum Architektury

Zieleń zorganizowano w ramach pięciu stref funkcjonalnych. W zadrzewionej strefie parkowej pojawią się cieniolubne byliny i paprocie. W strefie polany przewidziano trawniki z nasadzeniami z roślin cebulowych, miejsca do organizacji niewielkich wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz plac zabaw. Strefę centralną i placyków wejściowych kształtować będzie zieleń niska oraz nowo posadzone drzewa i krzewy, natomiast w strefie okalającej skwer, wzdłuż ulic, zaprojektowano rozwiązania usprawniające ruch pieszy i rowerowy oraz regulujące parkowanie. Zieleń w tych miejscach ma charakter porządkujący i separacyjny – wygłusza ruch kołowy ulicy, oddziela rowerzystów od pieszych czy kierunkuje komunikację – tłumaczy Marta Tomasiak.

Na terenie skweru Gwary Warszawskiej pojawią się też wyniesione ścieżki w formie drewnianych podestów, przy której staną hotele dla owadów i poidełka dla ptaków. Architekci przewidzieli kiosk gastronomiczny, ściankę wspinaczkową oraz urządzenia siłowe i stepy. Rozpoczęcie realizacji planowane jest na 2020 rok.

Zarządu Zieleni m.st. Warszawy pod kierownictwem odwołanego niedawno Marka Piwowarskiego zaplanował modernizacje i przekształcenia wyjątkowo wielu przestrzeni publicznych w mieście, w tym nowe zagospodarowanie terenów kopca Powstania Warszawskiego, skweru u zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej na Pradze, parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie czy urządzenie Skweru Aktywności Miejskich w samym centrum stolicy i nowego parku nad Kanałem Żerańskim.