Skyliner - Sunrise

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe inwestora

Skyliner - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli

2016-01-21 12:04

Skyliner - jeden z najwyższych budynków w Warszawie powstanie przy Rondzie Daszyńskiego według projektu pracowni APA Wojciechowski.

Położona na zachód od centrum Warszawy Wola to obecnie jeden z największych stołecznych placów budowy. W miejscu dawnych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych wyrasta nowoczesne city.

Zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski Skyliner to kolejny wysokościowiec w tej okolicy. Budynek powstanie przy Rondzie Daszyńskiego, w pobliżu jednego z zejść na stację II linii metra. W wysokim na 195 metrów budynku znajdzie się 30 poziomów biur oraz 4 poziomy przeznaczone na cele handlowo-usługowe - sklepy, restauracje, kawiarnie i fitness. Na najwyższych poziomach znajdzie się Skybar z widokiem na panoramę miasta.

Skyliner stanowi dominantę na Rondzie Daszyńskiego, dlatego projektowaliśmy go z myślą o reprezentacyjnej funkcji, którą będzie pełnił - mówi Michał Sadowski z biura APA Wojciechowski. W budynek wkomponowaliśmy szerokie schody, które z poziomu lobby będą pięły się aż do trzeciego piętra stanowiąc pewnego rodzaju deptak dla części handlowo-usługowej dostępny zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz budynku. (...) Wieża Skylinera jest skręcona względem bazy, nie tylko dlatego aby nadać budynkowi dynamiczny kształt, ale także po to, żeby uzyskać możliwość bezszprosowego połączenia okien we wszystkich narożnikach budynku.

Istotnym aspektem projektu jest energooszczędność. Fasady zostaną wykonane z materiałów redukujących nadmierne przegrzanie oraz zapobiegających utracie ciepła, woda deszczowa będzie wykorzystywana do podlewania roślin w budynku, a wentylacja wyposażona w systemem odzyskiwania ciepła. Pozostałe przyjazne środowisku rozwiązania to neutralna dla powłoki ozonowej technologia chłodzenia, a także zasilanie odnawialnymi źródłami energii. Wszystko to sprawia, że Skyliner otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

Na pięciopoziomowym parkingu znajdzie się 428 miejsc dla samochodów osobowych, 500 dla rowerów oraz szatnie z przebieralniami.