Architektura Wrocławia

Swobodna SPOT we Wrocławiu: rusza budowa biurowców projektu Kuryłowicz & Associates

Rozpoczyna się długo zapowiada inwestycja przy skrzyżowaniu ulic Swobodnej i Gwiaździstej we Wrocławiu. Zespół dwóch kilkunastokondygnacyjnych biurowców pod nazwą Swobodna SPOT zaprojektowała warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Zespół biurowy Swobodna SPOT Wrocław, ul. Swobodna 60
Autorzy: Kuryłowicz & Associates
Inwestor: Echo Investment
Powierzchnia: 41 600 m²
Realizacja: 2026

Swobodna SPOT: budowa

Zespół Swobodna SPOT stanie ul. przy ulicy Swobodnej 60 we Wrocławiu i zaoferuje łącznie 41,6 tys. m² powierzchni na wynajem. Projekt dwóch budynków o schodkowo ukształtowanych bryłach na zlecenie firmy Echo Investment opracowali architekci z Kuryłowicz & Associates. W pierwszej kolejności, w połowie 2025 roku, do użytku zostanie oddany mniejszy, 11-piętrowy obiekt przy skrzyżowaniu ulic Swobodnej i Gwiaździstej. Znajdzie się w nim 16 tys. m² powierzchni. Na realizację drugiego, o powierzchni 25, 6 tys. m², trzeba będzie poczekać do 2026 roku.

Energooszczędny i miastotwórczy?

Docelowo w parterach znajdzie się restauracja, kawiarnia, lokale handlowe i strefy wspólne do nieformalnych spotkań, a między biurowcami powstanie też ogólnodostępna przestrzeń publiczna. Projektując Swobodna SPOT dużo uwagi poświęciliśmy na harmonijne wkomponowanie projektu w otaczającą tkankę miejską. Zależało nam na stworzeniu przyjaznego miejsca, które będzie dobrze służyć przyszłym pracownikom oraz najbliższej okolicy. Budowanie nowych relacji służbowych i społecznych wesprze zielony miejski pasaż inspirowany krajobrazem górskiego kanionu – mówi architekt Krzysztof Pydo z pracowni Kuryłowicz & Associates. Dodaje, że charakterystyczne uskoki wieńczące obie bryły zostaną wykorzystane do zaaranżowania tarasów rekreacyjnych dla pracowników.

Inwestor zapowiada, że Swobodna SPOT będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie energooszczędnych budynków we Wrocławiu. Poza standardowymi rozwiązaniami przewidziano tu m.in. częściowe wykorzystanie wody szarej do podlewania roślin i technologię oczyszczania powietrza we wnętrzach. Swobodna SPOT będzie certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent, WiredScore i SmartScore.