Architektura MuratorProjektyTamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie

W lipcu ma się rozpocząć budowa osiedla Mini-Living w Tamale na północy Ghany. To nowy projekt biura modelsoffbeauty prowadzonego przez polską architektkę Magdalenę Górecką.

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie
Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty
Osiedle Tamale Mini-LivingGhana, Tamale, Sognayili Residential Area
Autorzymodelsoffbeauty, architektka Magdalena Gorecka
Zespół projektowyToms Kampars
InwestorJoseph Tiibe, TamaleFit
Data realizacji (początek)2022

Magdalena Górecka jest absolwentką architektury na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu, gdzie m.in. prowadzi interdyscyplinarne badania w laboratorium [applied] Foreign Affairs. W 2019 roku razem z zespołem uczelni zaprojektowała targ w wiosce Guabuliga na północy Ghany („A-m” 08/2020). Realizacja ta przyniosła autorce rozpoznawalność w lokalnym środowisku  i szacunek mieszkańców. W Europie praca architekta polega na siedzeniu przy czystym biurku w idealnej temperaturze i produkowaniu rysunków. W Ghanie nie wszyscy rozumieją rzuty. Tworzyłam fizyczne makiety i pytałam wykonawców, czy potrafią coś takiego zrobić, odmierzyć nieortogonalny kształt. Praca w Ghanie polega głównie na rozmowie, a ta oznacza bardzo bliski kontakt. Jeśli nie dotykasz rozmówcy, to znaczy, że się wywyższasz – opowiadała Górecka w 2020 roku. Jej najnowszy projekt, osiedle Tamale Mini-Living, powstał na zamówienie miejscowego inwestora. Zespół obejmuje sześć budynków mieszkalnych z 19 lokalami na najem krótkoterminowy oraz dwa obiekty o funkcji uzupełniającej, w których przewidziano restaurację z recepcją i siłownię.

Czytaj też: Targ w Ghanie |

Jak tłumaczy autorka, Tamale, trzecie pod względem wielkości centrum urbanistyczne i jedno z najszybciej rozwijających się miast w Zachodniej Afryce, charakteryzuje się niekontrolowanym rozszerzaniem swoich granic. Projekt ma temu zjawisku przeciwdziałać. Zakłada trzy typologie przestrzeni mieszkalnych, tzw. wysp, które mogą być łączone na różne sposoby, aby odpowiadać odmiennym stylom życia użytkowników. Jest więc przestrzeń dla introwertyka z ukrytym patio, mieszkanie ekstrawertyka z otwartą kuchnią i strefą relaksu oraz dwupoziomowe mieszkania kompaktowe, rozplanowane tak, aby ulokować w nich grupy przyjezdnych obok siebie.

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie
Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty

Typologia wyspy przypomina tradycyjne założenia mieszkalne północnej Ghany. W centrum znajdują się przestrzenie prywatne, na obrzeżach – półprywatne tarasy z pergolami zapewniającymi schronienie przed silnym słońcem – wyjaśnia Górecka. Ściany budynków mają mieć ponad 80 centymetrów, a poszczególne otwory zostały zaprojektowane tak, aby pozwolić na przewiew i utworzyć korytarze chłodzące. Wszystko po to, by uniknąć konieczności sztucznego obniżania temperatury. Obok każdego domu powstać ma dodatkowo niewielki ogródek z rodzimymi odmianami roślin, takimi jak hibiskus, moringa, baobab, akacja czy drzewo neem.

Tamale Mini-Living to koncept mieszkalny dający możliwość prowadzenia minimalistycznego życia, które jest pełne zbalansowanych, zdrowych rytuałów. Projekt jest satelitą, istniejącej, nagradzanej siłowni TamaleFit. Tym razem połączonej z krótkoterminowym wynajmem mieszkań, zajęciami na świeżym powietrzu i przetwarzaniem roślin. Płaskie dachy nad przestrzeniami publicznymi goszczą poranne i wieczorne zajęcia fitness. Natomiast na dachach mieszkań suszy się liści moringi i płatków kwiatu hibiskusa. Oba składniki będą wykorzystywane w restauracji usytuowanej w centralnej części założenia – podsumowuje Magdalena Górecka. Realizacja Tamale Mini-Living ma rozpocząć się w lipcu tego roku.

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie
Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty
Francis Kéré z nagrodą Pritzkera 2022 Pochodzący z w Burkina Faso Francis Kéré został tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera. „Twórczość Francisa Kéré ukazuje nam siłę materialności zakorzenioną w lokalności. Jego budynki, realizowane dla społeczności i ze społecznościami, wynikają bezpośrednio z lokalnego kontekstu, począwszy od procesu budowy i materiałów, a na programie i unikalnym charakterze skończywszy” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Autor: (Red.)
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.