Architektura MuratorProjektyTamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie

W lipcu ma się rozpocząć budowa osiedla Mini-Living w Tamale na północy Ghany. To nowy projekt biura modelsoffbeauty prowadzonego przez polską architektkę Magdalenę Górecką.

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie
Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty
Osiedle Tamale Mini-LivingGhana, Tamale, Sognayili Residential Area
Autorzymodelsoffbeauty, architektka Magdalena Gorecka
Zespół projektowyToms Kampars
InwestorJoseph Tiibe, TamaleFit
Data realizacji (początek)2022

Magdalena Górecka jest absolwentką architektury na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu, gdzie m.in. prowadzi interdyscyplinarne badania w laboratorium [applied] Foreign Affairs. W 2019 roku razem z zespołem uczelni zaprojektowała targ w wiosce Guabuliga na północy Ghany („A-m” 08/2020). Realizacja ta przyniosła autorce rozpoznawalność w lokalnym środowisku  i szacunek mieszkańców. W Europie praca architekta polega na siedzeniu przy czystym biurku w idealnej temperaturze i produkowaniu rysunków. W Ghanie nie wszyscy rozumieją rzuty. Tworzyłam fizyczne makiety i pytałam wykonawców, czy potrafią coś takiego zrobić, odmierzyć nieortogonalny kształt. Praca w Ghanie polega głównie na rozmowie, a ta oznacza bardzo bliski kontakt. Jeśli nie dotykasz rozmówcy, to znaczy, że się wywyższasz – opowiadała Górecka w 2020 roku. Jej najnowszy projekt, osiedle Tamale Mini-Living, powstał na zamówienie miejscowego inwestora. Zespół obejmuje sześć budynków mieszkalnych z 19 lokalami na najem krótkoterminowy oraz dwa obiekty o funkcji uzupełniającej, w których przewidziano restaurację z recepcją i siłownię.

Czytaj też: Targ w Ghanie |

Jak tłumaczy autorka, Tamale, trzecie pod względem wielkości centrum urbanistyczne i jedno z najszybciej rozwijających się miast w Zachodniej Afryce, charakteryzuje się niekontrolowanym rozszerzaniem swoich granic. Projekt ma temu zjawisku przeciwdziałać. Zakłada trzy typologie przestrzeni mieszkalnych, tzw. wysp, które mogą być łączone na różne sposoby, aby odpowiadać odmiennym stylom życia użytkowników. Jest więc przestrzeń dla introwertyka z ukrytym patio, mieszkanie ekstrawertyka z otwartą kuchnią i strefą relaksu oraz dwupoziomowe mieszkania kompaktowe, rozplanowane tak, aby ulokować w nich grupy przyjezdnych obok siebie.

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie
Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty

Typologia wyspy przypomina tradycyjne założenia mieszkalne północnej Ghany. W centrum znajdują się przestrzenie prywatne, na obrzeżach – półprywatne tarasy z pergolami zapewniającymi schronienie przed silnym słońcem – wyjaśnia Górecka. Ściany budynków mają mieć ponad 80 centymetrów, a poszczególne otwory zostały zaprojektowane tak, aby pozwolić na przewiew i utworzyć korytarze chłodzące. Wszystko po to, by uniknąć konieczności sztucznego obniżania temperatury. Obok każdego domu powstać ma dodatkowo niewielki ogródek z rodzimymi odmianami roślin, takimi jak hibiskus, moringa, baobab, akacja czy drzewo neem.

Tamale Mini-Living to koncept mieszkalny dający możliwość prowadzenia minimalistycznego życia, które jest pełne zbalansowanych, zdrowych rytuałów. Projekt jest satelitą, istniejącej, nagradzanej siłowni TamaleFit. Tym razem połączonej z krótkoterminowym wynajmem mieszkań, zajęciami na świeżym powietrzu i przetwarzaniem roślin. Płaskie dachy nad przestrzeniami publicznymi goszczą poranne i wieczorne zajęcia fitness. Natomiast na dachach mieszkań suszy się liści moringi i płatków kwiatu hibiskusa. Oba składniki będą wykorzystywane w restauracji usytuowanej w centralnej części założenia – podsumowuje Magdalena Górecka. Realizacja Tamale Mini-Living ma rozpocząć się w lipcu tego roku.

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie
Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty
Francis Kéré z nagrodą Pritzkera 2022 Pochodzący z Burkina Faso Francis Kéré został tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera. „Twórczość Francisa Kéré ukazuje nam siłę materialności zakorzenioną w lokalności. Jego budynki, realizowane dla społeczności i ze społecznościami, wynikają bezpośrednio z lokalnego kontekstu, począwszy od procesu budowy i materiałów, a na programie i unikalnym charakterze skończywszy” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Autor: (Red.)
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.