Spis treści
- Tu zaczęła się budowa osiedla Winogrady i tu jest stadion Posnanii
- Aura Apartamenty to przedsięwzięcia założyciela Grupy VOX
- Pokój majsterkowicza i miejsce do mycia rowerów
- Aura Roberta Koniecznego w Poznaniu. Zdjęcia i wizualizacje
Tu zaczęła się budowa osiedla Winogrady i tu jest stadion Posnanii
Rośnie w miejscu symbolicznym. Obok bloków z PRL, od których zaczęła się budowa osiedla Winogrady (kamień węgielny wmurowano 9 maja 1968) i spokojnych uliczek, zabudowanymi okazałymi peerelowskimi domami typu kostka, wśród których wiele jest po lub w trakcie remontu. Nieopodal parku Cytadela, obok boisko Posnanii - dziś do rugby. Sam też ma ambicję stać się obiektem rozpoznawalnym, i to nie tylko w Poznaniu. Oto Aura - aparthotel. Powstaje przy ulicy Słowiańskiej na działkach o numerach 13/1 i 59/1. Projekt został wybrany w wewnętrznym konkursie, odpowiada za niego Robert Konieczny. Prócz hotelu, podziemnego garażu i części usługowej, ma tu być też część rekreacyjno-sportowa, alejki wśród zieleni.
Aura Apartamenty to przedsięwzięcia założyciela Grupy VOX
Na razie obok stadionu od strony ulicy Słowiańskiej na wietrze powiewa sobie taki oto "kołnierz" z roślin. To wertykalny ogród, a raczej zapowiedź tego, jak będzie wyglądał cały budynek Aury, jaki posadzono na kontenerze biura sprzedaży. Zobaczcie krótkie wideo i czytajcie dalej.
Budynek powstanie na zlecenie prywatnego inwestora. Human Touch Group założył Piotr Voelkel, przedsiębiorca, założyciel Grupy Kapitałowej VOX. To będzie 4-kondygncyjny aparthotel, a w nim:
- 55 apartamentów
- 5 niezależnych wejść
- maksymalnie 4 apartamenty na piętrze
- metraże: od 32 do 153 m²
- dwupoziomowe apartamenty z antresolą
Pokój majsterkowicza i miejsce do mycia rowerów
Na poziomie -1, w strefie garażowej, powstanie pokój majsterkowicza – idealne miejsce na drobne naprawy czy serwis roweru (lub - jak pisze inwestor - realizację projektów DIY, które w apartamencie mogłyby zaburzyć porządek).
W częściach wspólnych Aura Apartamenty pojawią się autorskie dzieła sztuki stworzone przez artystów młodego pokolenia. Za projekt wnętrz stref wspólnych - lobby, spa, korytarzy oraz hali garażowej odpowiada pracownia Mode:lina. Pojawią się w nich między innymi stworzone specjalnie dla tego miejsca prace Alicji Białej i rzeźby Oskara Zięty.
To jednak nie to ma wyróżniać inwestycję, lecz zielona fasada, na której ma zostać zasadzonych 140 tys. roślin. Jakich? Dobrano je pod okiem naukowców z poznańskich uczelni.
Gatunki roślin, wybrane na elewację Aury, pochodzą wyłącznie z Polski, są całkowicie spójne z bezpośrednim otoczeniem budynku. Rośliny będą równomiernie się rozwijały, nie powiększając jednak nadmiernie swojej objętości.
Niektóre gatunki są zimozielone, a inne będą przechodzić przez pełen cykl przebarwienia się i utraty liści na zimę.
- Rośliny będą tu rosły na specjalnej konstrukcji, tworząc wertykalny ogród. Pomiędzy nim a elewacją wytworzy się swoista poduszka powietrzna, chroniąca przede wszystkim przed nagrzewaniem się budynku w czasie upałów. Zieleń podlewana będzie przez automatyczny system korzystający z wód retencyjnych gromadzonych na terenie działki. Automatyzacja ograniczy do minimum tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane ręką człowieka. Nawodnienie roślin w 90% pochodzić będzie z przefiltrowanej wody opadowej oraz roztopowej. System podlewania zasilą znajdujące się na dachu panele fotowoltaiczne - czytamy w komunikacie inwestora.
- Głównym założeniem była minimalna ingerencja w istniejący ekosystem oraz, o ile to możliwe, jego wzbogacenie. Pojawił się pomysł, aby bryła budynku wyrastała z istniejącego spiętrzenia terenu i niejako była jego przedłużeniem, tworząc zielone wzgórze - czytamy w informacjach przekazanych przez zespół architektoniczny.
Koniec budowy zaplanowano na 2026 rok. Wiosną 2025 zaczął się drugi etap inwestycji, który obejmuje m.in. strefę usługową.
Aura Roberta Koniecznego w Poznaniu. Zdjęcia i wizualizacje
