Architektura MuratorProjektyZajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci

Zajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci

Wkrótce rozpocznie się modernizacja najstarszej zajezdni tramwajowej w Łodzi. Projekt przebudowy historycznych obiektów w Chocianowicach opracowało biuro Rysy Architekci.

Zajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci
Przebudowa zajezdni Chocianowice w Łodzi, proj. Rysy Architekci
Przebudowa i rozbudowa Zajezdni Tramwajowej ChocianowiceŁódź, ul. Pabianicka 215/217
AutorzyRysy Architekci
Zespół projektowyRafał Sieraczyński, Sebastian Bocian, Remigiusz Grzyb, Agnieszka Koszołko, Monika Przygoda
InwestorMiasto Łódź – Zarząd Inwestycji Miejskich
Powierzchnia zabudowy7996.0 m²
Projekt2020

Zajezdnia Chocianowice usytuowana jest w południowej części Łodzi, w dzielnicy Górna. Pierwsze tramwaje wyruszyły stąd już w 1901 roku. Obiekt początkowo obsługiwał tylko trasę do Pabianic, dowożąc mieszkańców terenów podmiejskich do fabryk i zakładów w centrum, z czasem  sukcesywnie go rozbudowywano. Obecnie, w ramach projektu „Tramwaj dla Łodzi”, zakładającego m.in. przebudowanie i wybudowanie 11 km torowisk, zajezdnia zostanie zmodernizowana. Projekt na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich opracowało biuro Rysy Architekci.

Zajezdnia Chocianowice odNOWA

Autorzy zaproponowali nie tylko przywrócenie ceglanych elewacji historycznej remizie tramwajowej, ale też wymianę całej technologii i instalacji wewnętrznych oraz wzniesienie od północy zupełnie nowej hali warsztatowej. Inwestycja obejmuje również realizację portierni, nowego przystanku, przebudowę torowisk, przebiegających w terenie sieci, a także infrastruktury drogowej. Dawny budynek administracyjny zyska z kolei nową elewację wykonaną z blachy na rąbek stojący.

Nieodzownym elementem było opracowanie szczegółowego projektu etapowania robót, który zapewni funkcjonalną ciągłość pracy obiektów i przejezdność szlaków komunikacyjnych na czas realizacji przedsięwzięcia. Wbrew specyficznej funkcji obiektu, zabytkową halę potraktowano jakby miała stanowić komponent rewitalizowanej miejskiej tkanki – tłumaczy Rafał Sieraczyński z pracowni Rysy Architekci. Projekt zakłada więc przede wszystkim odtworzenie pierwotnej formy budynku i detali. Ponadto pojawią się stylizowane bramy wjazdowe i stolarka okienna, a hala zostanie przekryta szeregiem wyeksponowanych we wnętrzu dźwigarów z drewna klejonego.

Zakończenie wszystkich prac w zajezdni Chocianowice planowane jest na koniec 2023 roku, kiedy to zajezdnia obchodzić będzie swoje 120-lecie.

Manu Park w Łodzi projektu Design Lab Group Manu Park w Łodzi zaoferuje 142 mieszkania i 10 lokali usługowych. Budynek u zbiegu ulic Ogrodowej i Nowomiejskiej w samym centrum miasta zaprojektowała lokalna pracownia Design Lab Group.
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Przebudowa dworców kolejowych w Toruniu według projektu pracowni RYSY Architekci PKP SA ogłosiły długo wyczekiwany przetarg na przebudowę dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto. Projekt modernizacji obu stacji opracowało biuro RYSY Architekci.
Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii Głównym założeniem architektów było otwarcie budynku na otoczenie i zapewnienie dużej ilości naturalnego światła we wnętrzach. Zaprojektowali przedszkole o modułowej formie, świetnie wkomponowane w heterogeniczny krajobraz miejscowości.
Filharmonia w Zamościu Projekt nowej siedziby dla Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu opracowało warszawskie biuro Rysy Architekci.
Nowy dworzec kolejowy w Solcu Kujawskim Nowoczesny węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim to ostatni etap realizacji BiT City – wieloetapowego projektu, który umożliwił szybkie podróżowanie pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Obiekt powstał według projektu RYSY Architekci.
Rewaloryzacja parku w Horyńcu-Zdroju Choć historia parku sięga lat 30. XX wieku, projektanci nie zdecydowali się na nawiązanie do tradycji i istniejących tu niegdyś obiektów. Zaproponowali całkowicie współczesne podejście do wielofunkcyjnej architektury uzdrowiskowej – pisze Tomasz Michalak.
Rozbudowa szkoły muzycznej w Łodzi Projekt powiększenia siedziby Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki o nowe skrzydło, w którym znajdą się m.in. dwie sale koncertowe, przygotowała pracownia Rysy Architekci.