Architektura MuratorRealizacjeBudynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu

Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu

W miejscu dzikiego parkingu na poznańskich Winiarach powstał apartamentowiec Piątkowska 133. Budynek, stanowiący w założeniu trawestację historycznej kamienicy, zaprojektowała lokalna pracownia Easst Architects.

Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu
Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu, proj. Easst Architects; fot. Przemysław Turlej
Budynek mieszkalny Piątkowska 133Poznań, ul. Piątkowska 133
AutorzyEasst Architects, architekci Marcin Sucharski, Łukasz Sterzyński, Juliusz Dudniczek
InwestorMromont
Powierzchnia terenu927.0 m²
Powierzchnia zabudowy358.0 m²
Powierzchnia użytkowa1481.0 m²
Kubatura6085.0 m³
Data realizacji (koniec)2021

Budynek Piątkowska 133 to niewielka, czterokondygnacyjna kamienica, która stanęła na narożnej działce u zbiegu ulic Świętego Leonarda i Piątkowskiej na Winiarach w Poznaniu. Parter i pierwsze piętro przeznaczono na usługi, mieszkania zajmują dwa kolejne poziomy. W sumie powstało 14 lokali o powierzchni od 27 do 52 m², w tym pięć dwukondygnacyjnych, z antresolami doświetlonymi oknami dachowymi. Inwestorem obiektu jest firma Mromont, a zaprojektowała go pracownia Easst Architects.

Nowoczesna kamienica: Piątkowska 133

Autorzy starali się nawiązać do historycznego budynku w sąsiedztwie o asymetrycznym, dwuspadowym dachu. Zaproponowali więc bryłę przekrytą stromym dachem z charakterystycznymi, współczesnymi „lukarnami”. Jak tłumaczą, podobnej interpretacji poddali też tradycyjny układ okien, przesuwając nieco otwory względem siebie, aby nadać budynkowi jeszcze bardziej nowoczesny wyraz. Całości dopełniają narożnikowe okna i balkony o stosunkowo dużym wysięgu.

Czytaj też: Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco |

Dookoła okien zastosowano bardzo cienkie ramki stalowe, które dzięki wysunięciu poza lico elewacji wzbogacają kompozycję o światłocień. Sama podziały elewacji w nawiązaniu do rozedrganego rytmu okien kontynuują zamysł stworzenia nowoczesnej kompozycji. Są one nieregularne i trzymają się tylko horyzontalnych podziałów okien – zwraca uwagę Marcin Sucharski z Easst Architects. Fasadę od strony zbiegu ulic wykończono białymi płytami włókno-cementowymi, zaznaczając strefę wejścia panelami w kolorze ciemnografitowym. Pod budynkiem przewidziano garaż. Ze względu na bardzo małą działkę, wjazd został zaprojektowany w formie windy samochodowej.

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2020 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2020 przyznana! W 22. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia CDF Architekci za budynek mieszkalno-usługowy Żelazko u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza.
Dwie kamienice w Poznaniu Dzięki spójnej i wyrazistej architekturze nowe budynki znakomicie uzupełniają pierzeję, akcentują eksponowany narożnik u zbiegu dwóch ulic, a przede wszystkim porządkują chaotyczną zabudowę pochodzącą z różnych okresów rozwoju miasta – pisze Tomasz Głowacki.
Budynek mieszkalno-usługowy w Poznaniu Założeniem architektów było wypełnienie tkanki miejskiej w prestiżowym miejscu Poznania, w niedalekiej odległości od takich obiektów jak Poznań Financial Center, Andersia Tower oraz Stary Browar. Za projekt odpowiada pracownia Easst.com.
Budynek biurowy w Poznaniu Okolice poznańskiej ulicy Wilczak w ostatnich latach uległy znacznym przeobrażeniom. Dominujące niegdyś funkcje przemysłowe, w ostatnich latach zastąpiły mieszkalne. Pracownia Easst.com opracowała nawiązujący do przeszłości miejsca projekt przebudowy i nadbudowy biurowca z przełomu lat 60-tych i 70-tych.
Dom jednorodzinny w Gdyni projektu Easst.com Wąski dojazd do posesji, życzenie inwestora, by umieścić dużą halę garażową pod powierzchnią całej działki przy konieczności zachowania zabytkowego drzewa, to największe trudności, jakie architekci napotkali podczas projektowania tego domu. Uproszczoną formalnie bryłę pokryto mozaiką z grafitowych płyt włókno-cementowych.
Biurowiec Quartz Office w Poznaniu Na poznańskim Górczynie, przy głównym wjeździe do miasta od strony Wrocławia, powstaje budynek o charakterystycznej trójkątnej bryle. Za jego projekt odpowiada pracownia Easst.com.
Quartz office projektu Easst.com Zaprojektowany przez pracownię Easst.com biurowiec Quartz office stanie na poznańskim górczynie. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku będzie jego dynamiczna forma ze spiczastym narożnikiem.
Dom jednorodzinny w Poznaniu projektu Easst.com Największym wyzwaniem było wpasowanie obszernego programu funkcjonalnego zaproponowanego przez inwestora na bardzo małej działce o powierzchni zaledwie 290 m2 i o szerokości frontu poniżej 16 metrów. Projekt stał się skomplikowaną łamigłówką, jednak im więcej ograniczeń tym ciekawszy jest proces projektowy. O domu jednorodzinnym w Poznaniu piszą autorzy - Łukasz Sterzyński i Marcin Sucharski z pracowni Easst.com.