Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu, proj. Easst Architects; fot. Przemysław Turlej

Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu

2021-03-25 13:54

W miejscu dzikiego parkingu na poznańskich Winiarach powstał apartamentowiec Piątkowska 133. Budynek, stanowiący w założeniu trawestację historycznej kamienicy, zaprojektowała lokalna pracownia Easst Architects.

Nazwa obiektuBudynek mieszkalny Piątkowska 133
Adres obiektuPoznań, ul. Piątkowska 133
AutorzyEasst Architects, architekci Marcin Sucharski, Łukasz Sterzyński, Juliusz Dudniczek
InwestorMromont
Powierzchnia terenu927.0 m²
Powierzchnia zabudowy358.0 m²
Powierzchnia użytkowa1481.0 m²
Kubatura6085.0 m³
Data realizacji (koniec)2021

Budynek Piątkowska 133 to niewielka, czterokondygnacyjna kamienica, która stanęła na narożnej działce u zbiegu ulic Świętego Leonarda i Piątkowskiej na Winiarach w Poznaniu. Parter i pierwsze piętro przeznaczono na usługi, mieszkania zajmują dwa kolejne poziomy. W sumie powstało 14 lokali o powierzchni od 27 do 52 m², w tym pięć dwukondygnacyjnych, z antresolami doświetlonymi oknami dachowymi. Inwestorem obiektu jest firma Mromont, a zaprojektowała go pracownia Easst Architects.

Nowoczesna kamienica: Piątkowska 133

Autorzy starali się nawiązać do historycznego budynku w sąsiedztwie o asymetrycznym, dwuspadowym dachu. Zaproponowali więc bryłę przekrytą stromym dachem z charakterystycznymi, współczesnymi „lukarnami”. Jak tłumaczą, podobnej interpretacji poddali też tradycyjny układ okien, przesuwając nieco otwory względem siebie, aby nadać budynkowi jeszcze bardziej nowoczesny wyraz. Całości dopełniają narożnikowe okna i balkony o stosunkowo dużym wysięgu.

Czytaj też: Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco |Dookoła okien zastosowano bardzo cienkie ramki stalowe, które dzięki wysunięciu poza lico elewacji wzbogacają kompozycję o światłocień. Sama podziały elewacji w nawiązaniu do rozedrganego rytmu okien kontynuują zamysł stworzenia nowoczesnej kompozycji. Są one nieregularne i trzymają się tylko horyzontalnych podziałów okien – zwraca uwagę Marcin Sucharski z Easst Architects. Fasadę od strony zbiegu ulic wykończono białymi płytami włókno-cementowymi, zaznaczając strefę wejścia panelami w kolorze ciemnografitowym. Pod budynkiem przewidziano garaż. Ze względu na bardzo małą działkę, wjazd został zaprojektowany w formie windy samochodowej.

ZAPISZ SIĘ