Mazowiecka stodoła w nowym wydaniu

Dom dla 4-osobowej rodziny. Dwie Stodoły w Komorowie: nowoczesne siedlisko na Mazowszu

2024-11-07 7:48

Domy stodoły inspirowane tradycyjną zabudową gospodarczą cieszą się w Polsce nieustającą popularnością. Aby pomieścić wszystkie funkcje, a jednocześnie nie zakłócać sielskiego krajobrazu, architektka Katarzyna Starzyk zmultiplikowała tradycyjną bryłę z dwuspadowym dachem. Tak powstał dom Dwie Stodoły, mieszczący wygodną przestrzeń dla czteroosobowej rodziny. Ma aż 350 mkw i salon wysoki na 2 kondygnacje.

Spis treści

  1. Dom Dwie Stodoły w Komorowie ma aż 351 m
  2. Konstrukcja murowana, na elewacji grafitowe płytki cementowe
  3. Modern barn. Nadwieszane piętro i duże przeszklenia
  4. Dom dwie stodoły, projekt: Katarzyna Starzyk
  5. Dom w typie stodoła z dwukondygnacyjnym salonem. Zdjęcia
Dom - drewniany czy murowany? Rozmowa Piotra Laskowskiego i Radosława Murata

Mój projekt domu „Dwie Stodoły” zdobył prestiżowy tytuł Best Architecture Single Residence Poland (Five Star Award) w międzynarodowym konkursie European Property Awards 2024-2025! - ogłosiła z duma architektka Katarzyna Starzyk. - Dzięki pięciu gwiazdkom projekt zakwalifikował się do rywalizacji o główną nagrodę w Europie, a także będzie walczyć o tytuł World’s Best na etapie finałowym.

Dom Dwie Stodoły w Komorowie ma aż 351 m

Współczesne warianty domów stodół łączą prostotę i funkcjonalność tego typu architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami zapewniającymi wygodę, bezpieczeństwo i energooszczędność. To, co pozostaje niezmienne to kompaktowa bryła z dwuspadowym dachem. Architektka Katarzyna Starzyk zaproponowała autorską wersję obiektu: dom Dwie Stodoły. Wszystko po to, by budynek swoją skalą nie zakłócał malowniczego krajobrazu podwarszawskiego Komorowa. Z zewnątrz obie części stwarzają wrażenie dwóch oddzielnych domów, obie bryły są jednak ze sobą połączone. Na powierzchni 351 m² udało się rozplanować funkcjonalną przestrzeń dla czteroosobowej rodziny.

Konstrukcja murowana, na elewacji grafitowe płytki cementowe

Dom Dwie Stodoły powstał w konstrukcji murowanej. Elewacje wykończono grafitowymi płytkami cementowymi, odwzorowującymi naturalną strukturę cegieł. Skontrastowano je z  jasnymi płytami drewnopodobnymi HPL, którymi wyłożono wnęko-tarasy. Dzięki takiemu zabiegowi z wnętrza domu widoczne są głównie jasne elementy, co sprzyja wrażeniu przytulności. Jednocześnie ciemne elewacje wtapiają dom w otoczenie, dając pierwszeństwo naturze – tłumaczy autorka.

Modern barn. Nadwieszane piętro i duże przeszklenia

Od strony ulicy dom ma niewiele okien. Główne wejście znajduje się w podcieniu pod nadwieszonym piętrem. Prowadzi poprzez przeszklony hol z widokiem na ogród do dwukondygnacyjnego salonu. Duże przeszklenia zorientowane są na południową i zachodnią stronę działki, co sprzyja korzystnemu bilansowi energetycznemu budynku. Na piętrze urządzono strefę wypoczynkową. Tu znajduje się m.in. sypialnia rodziców oraz pokój hobby. Następnie łącznikiem można przejść do drugiej bryły, która skrywa sypialnie i pokoje dzieci oraz bawialnię. W domu zastosowano m.in. wentylację mechaniczną z rekuperacją, pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe

Budynek zdobył też nagrodę Golden A' Design Award w kategorii Architecture, Building and Structure Design.

Zobacz też:

Dwie stodoły - dom letniskowy na Kujawach

Nowoczesna willa w lesie, projekt Katarzyny Starzyk

Współczesny dom z bali. Zdjęcia

Dom dwie stodoły, projekt: Katarzyna Starzyk

Dom Dwie Stodoły w Komorowie
Autorzy: A.P.A. Katarzyna Starzyk, architektka Katarzyna Starzyk
Powierzchnia terenu: 1373 m²
Powierzchnia zabudowy: 272 m²
Powierzchnia użytkowa: 351 m²
Projekt: 2018
Realizacja: 2019-2022

Dom w typie stodoła z dwukondygnacyjnym salonem. Zdjęcia

Architektura Murator Google News
Autor:
Pracujemy nad tym! Nowy prezes SARP o architektonicznych wyzwaniach
Marek Chrobak z rzeszowskiego SARP został właśnie wybrany na Prezesa SARP na lata 2024-2029, a czasy dla architektury są niełatwe. Co zrobić z wyzwaniem klimatyczny? Jak poradzić sobie z kryzysem w zawodzie? Jak odpowiedzieć na dramatyczne dane o kondycji psychicznej osób studiujących i nauczających architekturę? W jaki sposób poprawić przejrzystość i jakość konkursów architektonicznych? I czy SARP zorganizuje debatę kandydatów na Prezydenta RP - pyta Artur Celiński.
Architektura-murator. Podcast 30/30