Mazowiecka stodoła w nowym wydaniu

Dom Dwie Stodoły w Komorowie: nowoczesne siedlisko na Mazowszu

2023-07-12 7:12

Domy stodoły inspirowane tradycyjną zabudową gospodarczą cieszą się w Polsce nieustającą popularnością. Aby pomieścić wszystkie funkcje, a jednocześnie nie zakłócać sielskiego krajobrazu, architektka Katarzyna Starzyk zmultiplikowała tradycyjną bryłę z dwuspadowym dachem. Tak powstał dom Dwie Stodoły, mieszczący wygodną przestrzeń dla czteroosobowej rodziny.

Dom Dwie Stodoły w Komorowie
Autorzy: A.P.A. Katarzyna Starzyk, architektka Katarzyna Starzyk
Powierzchnia terenu: 1373 m²
Powierzchnia zabudowy: 272 m²
Powierzchnia użytkowa: 351 m²
Projekt: 2018
Realizacja: 2019-2022

Współczesne warianty domów stodół łączą prostotę i funkcjonalność tego typu architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami zapewniającymi wygodę, bezpieczeństwo i energooszczędność. To, co pozostaje niezmienne to kompaktowa bryła z dwuspadowym dachem. Architektka Katarzyna Starzyk zaproponowała autorską wersję obiektu: dom Dwie Stodoły. Wszystko po to, by budynek swoją skalą nie zakłócał malowniczego krajobrazu podwarszawskiego Komorowa. Z zewnątrz obie części stwarzają wrażenie dwóch oddzielnych domów, obie bryły są jednak ze sobą połączone. Na powierzchni 351 m² udało się rozplanować funkcjonalną przestrzeń dla czteroosobowej rodziny.

Dwie Stodoły pełne kontrastów

Dom Dwie Stodoły powstał w konstrukcji murowanej. Elewacje wykończono grafitowymi płytkami cementowymi, odwzorowującymi naturalną strukturę cegieł. Skontrastowano je z  jasnymi płytami drewnopodobnymi HPL, którymi wyłożono wnęko-tarasy. Dzięki takiemu zabiegowi z wnętrza domu widoczne są głównie jasne elementy, co sprzyja wrażeniu przytulności. Jednocześnie ciemne elewacje wtapiają dom w otoczenie, dając pierwszeństwo naturze – tłumaczy autorka.

Od strony ulicy dom ma niewiele okien. Główne wejście znajduje się w podcieniu pod nadwieszonym piętrem. Prowadzi poprzez przeszklony hol z widokiem na ogród do dwukondygnacyjnego salonu. Duże przeszklenia zorientowane są na południową i zachodnią stronę działki, co sprzyja korzystnemu bilansowi energetycznemu budynku. Na piętrze urządzono strefę wypoczynkową. Tu znajduje się m.in. sypialnia rodziców oraz pokój hobby. Następnie łącznikiem można przejść do drugiej bryły, która skrywa sypialnie i pokoje dzieci oraz bawialnię. W domu zastosowano m.in. wentylację mechaniczną z rekuperacją, pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe

Budynek zdobył ostatnio nagrodę Golden A' Design Award w kategorii Architecture, Building and Structure Design.