Architektura MuratorRealizacjeDzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo

Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo

W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.

Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo
Lodziarnia Dzień Dobry Lody w Gdyni, proj. Studio Turbo; fot. Paweł Mądry
Lodziarnia Dzień Dobry LodyGdynia, ul. 10 Lutego 2
AutorzyStudio Turbo, architekt Paulina Kisiel
InwestorJakub i Monika Niemc, Dzień Dobry Lody
Powierzchnia użytkowa35.0 m²
Data realizacji (koniec)2020

Dwupiętrowy budynek, w którym od czerwca tego roku mieści się lodziarnia Dzień Dobry Lody jest ściśle związany z historią miasta. Usytuowany w samym centrum, przy skrzyżowaniu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej, został wzniesiony w 1912 roku dla Jana Radtkego, pierwszego sołtysa i wójta Gdyni. Dom był miejscem spotkań lokalnych elit, z Antonim Abrahamem i Tadeuszem Wendą na czele, ale gościł też zasłużonych ludzi kultury, m.in. Zofię Nałkowską, Stefana Żeromskiego czy kompozytora Feliksa Nowowiejskiego.

Czytaj też: Co zobaczyć i gdzie zjeść w Gdyni? Kulinarny przewodnik |

Nawiązanie do gdyńskiej tożsamości było jednym z motywów, jaki przyświecał młodej architektce Paulinie Kisiel w aranżacji wnętrz lodziarni. Autorka wykorzystała tu takie materiały jak drewno, cegła z odzysku i ceramiczne płytki z kolorowym motywem à la lastryko. W centrum tej niewielkiej, wąskiej przestrzeni usytuowano bar na planie litery L. Został on obudowany jasnymi kaflami z zachowaniem charakterystycznych, modernistycznych zaokrągleń – tłumaczy projektantka.

W Dzień Dobry Lody dominują jasne, neutralne barwy, odpowiadające kolorom serwowanych tu deserów, oraz obłe kształty, spójne z identyfikacją wizualną zaprojektowaną przez Jacka Wielebskiego z Traffic Design. W ramach renowacji lokalu udało się odzyskać oryginalną cegłę, która swoim glinianym, ziemistym kolorem idealnie wpisuje się w naturalną tonację – dodaje Paulina Kisiel. Dopełnieniem całości są autorskie meble, jak minimalistyczna drewniana ławka wykończona welurem czy pomarańczowe lampy z trójmiejskiej pracowni oświetleniowej Kolorowekable. Powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 35 m², przy czym części publicznie dostępnej zaledwie 13 m².

Czytaj też: Lodziarnia Dudek w Szczucinie projektu pracowni Pigalopus |

Tagi:
Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.
Weekend Architektury w Gdyni 2020 – znamy program tegorocznej edycji W tym roku Weekend Architektury w Gdyni odbywać się będzie pod hasłem antycypacja. Dyskusje dotyczyć mają rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, które mogłyby odpowiedzieć na globalne wyzwania naszych czasów. Wśród prelegentów Dorota Sibińska, Bolesław Stelmach, Przemo Łukasik, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Maciej Siuda oraz Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski.