Architektura MuratorRealizacjeMobilna wypożyczalnia gier przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Mobilna wypożyczalnia gier przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

To już ostatni moment, by skorzystać z mobilnej wypożyczalni gier plenerowych przy Centrum Nauki Kopernik. Projekt mebli opracowało Onto studio Anny Wręgi i Kai Nosal.

Mobilna wypożyczalnia gier przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Mobilna wypożyczalnia gier plenerowych, fot. Max Zieliński, dzięki uprzejmości Onto studio

Tego lata w położonym nad Wisłą Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie stanęły nowe meble miejskie. To projekt młodej pracowni Onto studio, prowadzonej przez Annę Wręgę i Kaję Nosal. W skład zestawu wchodzą regał na gry planszowe, ekspozytory gier plenerowych i czasopism, totemy informacyjne, wózek kateringowy, stolik i krzesełka dla dzieci. Wszystkie elementy wykonane są ze stali malowanej proszkowo i płyty melaminowanej. Proste bryły i przenikające się siatki różnej gradacji nawiązują do architektury Kopernika, jej brył i podziałów na fasadzie – tłumaczą projektantki.

Z plenerowej czytelni i wypożyczalnia gier skorzystać można w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 – 21.00. Na amatorów miejskiego wypoczynku czekają tu bule, piłki, fresbee, badminton czy ringo, a także klocki i gry planszowe oraz książki i czasopisma popularnonaukowe.

Warszawską pracownię Onto studio prowadzą Anna Wręga i Kaja Nosal, pierwsza jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, druga w Katowicach. Zajmują się projektowaniem grafiki użytkowej, mebli oraz wnętrz. Na koncie mają m.in. realizację kontenerowego klubu podróżniczego wraz z restauracją w warszawskim Porcie Czerniakowskim, przestrzenną, ścienną instalację w Fabryce Wódek Koneser na Pradze czy identyfikację wizualną Śląskiego Przeglądu Architektury Województwa SPAW'12.

Krakowskie Centrum Nauki Kopernik Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim SARP-em ogłosił dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października.
Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Obok Centrum Nauki Kopernik stanie wkrótce nowy obiekt. Jego projekt opracował wrocławski oddział biura Heinle Wische und Partners.
Tak będzie wyglądać Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Pracowni Przetworu Kopernikańskiego przyznano pracowni Heinle Wische und Partners Architekci z Wrocławia. Trzykondygnacyjny budynek, który stanie tuż obok Centrum Nauki Kopernik pomieści pracownie i laboratoria badawcze.
O projekcie Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą w Warszawie Jan Kubec W warstwie ideowej w zasadzie nie ma różnic między projektem konkursowym a realizacyjnym. Wprowadzone zmiany wynikają głównie z uwag i zaleceń sądu konkursowego. W skali urbanistycznej dotyczyły one przede wszystkim zaprojektowania bardziej wyrazistego placu wejściowego od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego - pisze Jan Kubec, główny projektant CNK.
Historia Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą Pomysł budowy w Polsce nowoczesnego centrum nauki na wzór słynnego Exploratorium w San Francisco powstał już w latach 70. Jednak dopiero w 2003 roku zapadła decyzja, by ośrodek tego typu zrealizować nad dopiero ukończonym tunelem Wisłostrady - o historii CNK nad Wisłą Tomasz Żylski.
Konkurs na rozbudowę Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik we współpracy z SARP-em ogłosiło właśnie konkurs na projekt nowego budynku, który powstać ma po północnej stronie gmachu głównego. Wnioski o dopuszczenie do udziału przyjmowane są tylko do 24 kwietnia.