Muzeum Ognia w Żorach

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Ognia w Żorach, projekt: OVO Grąbczewscy Architekci; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Muzeum Ognia w Żorach

2015-03-26 15:09

Na elewacji budynku odbijają się światła przejeżdżających obok aut, a słońce gra swój spektakl zależny od pogody i pory dnia. Jednak dopiero wieczorem iluminowany obiekt naprawdę zachwyca, emanując ognistym blaskiem. Prawdziwe Muzeum Ognia – o skomplikowanych uwarunkowaniach terenu, które zdeterminowały abstrakcyjną formę pawilonu, a następnie jego funkcję, doskonałej współpracy architektów z inwestorem, opartej na szacunku i dostarczaniu sobie inspiracji, a także umiejętnym poruszaniu się projektantów między różnymi konwencjami piszą Antoni Domicz i Krzysztof Mycielski.

W numerze także wypowiedź głównych projektantów Barbary i Oskara Grąbczewskich, konstruktorów Ewy i Lucjana Cylupów oraz Marka Szmigielskiego, którzy pracowali przy realizacji na jej różnych etapach, a także Agnieszki Miki ze spółki Nowe Miasto, które było odpowiedzialne za prowadzenie inwestycji.