Nemo house - dom nad mazurskim jeziorem projektu Mobius Architekci

2023-11-30 6:52

Bryła budynku kryje się pod powierzchnią pochyłego terenu. Od strony jeziora zaprojektowano transparentną elewację przy jednoczesnym zachowaniu pełnej prywatności pomieszczeń.

Nazwa obiektu Nemo house
Adres obiektu Iława
Autorzy Mobius Architekci, architekt Przemek Olczyk
Powierzchnia użytkowa 510.0 m²

Wpasowany w pochyłą działkę

Nad jednym z mazurskich jezior powstał parterowy dom wpasowany w pochyłą działkę. Całość bryły, wkopana w ziemię nabrzeża opadającego ku tafli wody, kryje się poniżej poziomu terenu. W wyższej części zlokalizowana jest jedynie droga wjazdowa do garażów. Dom, o konstrukcji dostosowanej do spadku, zaprojektowano w rzucie prostokąta o długości 50 m. Od strony drogi dojazdowej, poza przeszklonym wejściem oraz oknem doświetlającym kuchnię, budynek nie ma okien, jedynie bramy wjazdowe dla samochodów oraz łodzi.

Płaska, horyzontalna maskownica kryje dach dwuspadowy, którego parametry były określone przez miejscowy plan zagospodarowania – zrównany jest z poziomem terenu oraz pokryty żwirem i częściowo trawą.

Funkcje w układzie liniowym

Wszystkie główne funkcje budynku rozplanowane są w układzie liniowym równolegle do jeziora. Funkcje dodatkowe rozmieszczono w drugiej linii budynku, aby nie zakłócać widoku. Elewacje wykonano w technologii płyt wentylowanych wykończonych białym tynkiem cienkowarstwowym. Od strony jeziora budynek jakby się lekko unosił – jest nadwieszony nad gruntem. W tej części ściany są przeszklone, znajduje się tu również taras-loggia. Wzdłuż głównej elewacji budynek ma dwa półotwarte atria – jedno węższe od strony części nocnej, drugie na wysokości salonu. Dom zaprojektował Przemek Olczyk, właściciel pracowni Mobius Architekci.