Warsaw Spire

i

Autor: Archiwum Architektury Ważnym elementem placu jest woda, występująca w różnych formach – jeziorka z egzotycznymi drzewami, kaskadowych basenów, tryskaczy; fot. Marcin Czechowicz

Nie tylko miejsce pracy – o projekcie Warsaw Spire Johny Eyers i Adam Wagner

2016-09-30 11:24

Zaprojektowaliśmy kompleks biurowy składający się z trzech obiektów: 180-metrowej dominanty, która wraz z iglicami sięga 220 metrów, oraz dwóch 55-metrowych budynków bo bokach. Połączenie nowoczesnych technologii, korporacyjnych wyzwań i pędu współczesnego świata z możliwością znalezienia chwili oddechu, zwrócenia się w kierunku przyrody wraz z wykreowaniem miejsca spotkań dla grona przyjaciół lub znajomych. To wszystko dla tysięcy ludzi, którzy tutaj będą pracowali oraz dla wszystkich innych mieszkańców miasta i turystów.

Nazwa obiektuWarsaw Spire
Adres obiektuWarszawa, plac Europejski 1/2/3
AutorzyJaspers-Eyers Architects, architekt Johny Eyers
Współpraca autorskaProjekt Polsko Belgijska Pracownia Architektury, architekt Adam Wagner
Architektura wnętrzMassive Design
Architektura krajobrazuWirtz International Landscape Architects
KonstrukcjaBakkala Consulting Engineers
Generalny wykonawcaGhelamco Poland
InwestorGhelamco Poland
Powierzchnia terenu20865.0 m²
Projekt2011
Data realizacji (koniec)2016
Koszt inwestycji1 000 000 000 PLN

Zamierzeniem inwestora było stworzenie zespołu budynków, który stałby się nie tylko miejscem pracy, ale również centrum aktywności społecznej i artystycznej, „bijącym sercem Warszawy”. Taka idea dawała impuls do wykreowania nowej jakości architektonicznej. Zaprojektowaliśmy kompleks biurowy składający się z trzech obiektów: 180-metrowej dominanty, która wraz z iglicami sięga 220 metrów, oraz dwóch 55-metrowych budynków bo bokach.

Jego owalna, miękka forma ma w swoim ideowym założeniu zasysać energię i ruch pobliskiego skrzyżowania dwóch ważnych arterii miejskich i przenosić ją zdwojoną trasą pasażu w kierunku zaprojektowanego między budynkami placu Europejskiego.

Warsaw Spire

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od ulicy Karolkowej, na pierwszym planie Muzeum Powstania Warszawskiego mieszczące się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajowe; fot. Marcin Czechowicz

Tam wśród szmeru strumieni i fontann oraz szelestu liści żywioł miejski miał się wyciszać. Połączenie nowoczesnych technologii, korporacyjnych wyzwań i pędu współczesnego świata z możliwością znalezienia chwili oddechu, zwrócenia się w kierunku przyrody wraz z wykreowaniem miejsca spotkań dla grona przyjaciół lub znajomych. To wszystko dla tysięcy ludzi, którzy tutaj będą pracowali oraz dla wszystkich innych mieszkańców miasta i turystów.

Projektowi od początku towarzyszyło wiele niespotykanych dotąd w stolicy rozwiązań architektoniczno–konstrukcyjnych. Duże wyzwanie stanowiła między innymi budowa pięciokondygnacyjnego garażu podziemnego. Na uwagę zasługuje też projekt i wykonanie trójwymiarowej, łupinowej fasady głównego budynku o elipsoidalnym rzucie, montaż okien do specjalnie zaprojektowanej konstrukcji nośnej zwanej „skrzydłem” czy stworzenie systemu zapewniającego możliwość serwisu i czyszczenia płaszczyzn szklonych o kształtach sferycznych.

Warsaw Spire

i

Autor: Archiwum Architektury Zadaszenie przed głównym wejściem do budynku; fot. Marcin Czechowicz

Poza realizacją trzech budynków wokół placu, od 2015 roku przeprowadzono rewaloryzację fasady tzw. budynku Bellony, zlokalizowanego u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, wykonano murale na ślepych ścianach kamienic przy ulicy Grzybowskiej 71 i 73, zaprojektowane przez Rafała Olbińskiego i Francois Schuitena, a od strony północnej wzniesiono podłużny pawilon Art Walk, miejsce artystycznych wystaw i instalacji, w swojej organicznej formie definiujące esencję współczesnej sztuki miejskiej.

Od strony ulicy Wroniej przestrzeń domyka dwukondygacyjny pawilon restauracji, na potrzeby której zaadaptowano dawną bazę transportową Wojskowych Zakładów Kartograficznych, a w południowej części placu stanął budynek o nieregularnej, abstrakcyjnej formie, który również mieści restaurację, a w przyszłości będzie połączony przejściem pieszym z nowym obiektem biurowym Wronia 31, który powstaje u zbiegu ulic Wroniej i Łuckiej.