MVDR 2024

Robert Konieczny uchyla ścianę galerii PLATO

2024-04-25 11:21

Nie wiemy jeszcze, czy galeria PLATO w Ostrawie zostanie uznana za najlepszy budynek ostatnich dwóch lat w Europie. Ale już dziś możemy zwiedzić go wspólnie z nominowanym do nagrody Miesa van der Rohe architektem, Robertem Koniecznym z KWK Promes.

Siedziba galerii PLATO w Ostrawie powstała w oparciu o projekt pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. Konkurs architektoniczny ogłoszono w 2017 roku i choć Polacy zajęli w nim trzecie miejsce, to ostatecznie właśnie z nimi podpisano umowę.

Budowa ruszyła wiosną 2020 roku; akurat wtedy, gdy świat pogrążał się w pandemicznych lockdownach. Architekci prace nadzorować musieli przez kamery internetowe.

Budynek otwarto we wrześniu 2022 roku. W lutym 2024 roku dowiedzieliśmy się zaś, że znalazł się on w finałowej siódemce, która powalczy o nagrodę Miesa van der Rohe.

Charakterystycznym elementem budynku i zarazem najbardziej wyraźną ingerencją w zabytkową substancję dawnej ubojni są jasne, ruchome ściany, które łączą wnętrze galerii z otoczeniem i pozwalają na rozwinięcie przestrzeni ekspozycyjnej.

- Ściany są ruchome po to, żeby artyści ze swoją sztuką mogli wychodzić na zewnątrz, żeby dać im większe możliwości wystawiennicze. A to wszystko po to, żeby sztuka mogła być bardziej demokratyczna. I o to w tym budynku chodzi - tłumaczy Robert Konieczny, który oprowadził nas po budynku.

Wyjaśnił również, dlaczego ściany odcinają się kolorystycznie od starych cegieł. - Zależało nam na tym, żeby tej trudnej historii tego budynku nie ukrywać, tylko żeby ją pokazać. Żeby te wypłnienia odznaczały się od tej starej elewacji i żeby dawały do myślenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Galeria PLATO - założenia autorskie