Życie w Architekturze

To był najlepszy budynek użyteczności publicznej w stolicy demokratycznej Polski. Jak dziś wygląda ratusz w Białołęce?

2025-04-28 11:00

Ratusz dzielnicy Białołęka w Warszawie pod koniec lat 90. nie miał sobie równych. W konkursie Życie w Architekturze organizowanym przez Architekturę-murator został wybrany najlepszym budynkiem użyteczności publicznej Warszawy. Architekci odwoływali się do przedwojennych modernistycznych wzorców najbardziej - i najlepiej - kojarzonych z polskimi gmachami. Tu miało się zacząć centrum Białołęki.

Spis treści

  1. Ratusz Białołęki. Najlepszy w swojej kategorii
  2. II edycja konkursu Życie w Architekturze. Kto jeszcze wygrał?
Warszawski Jamnik

Ratusz Białołęki. Najlepszy w swojej kategorii

Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek projektowali ratusz dzielnicy Białołęka dwa lata, od 1994 roku. Postmodernistyczny gmach odwołujący się do najlepszych modernistycznych wzorców dla budynków tego typu (choćby do Urzędu Telefonów i Telegrafu) stanął na rogu Modlińskiej i Światowida w 1997 roku. W styczniu 1998 zgarnął nagrodę w drugiej edycji konkursu Życie w Architekturze za najlepszy budynek użyteczności publicznej w Warszawie. Prawie dwie dekady później Tomasz Żylski napisze o nim: "Ratusz w Białołęce do dziś pozostaje najlepszym budynkiem władz samorządowych zrealizowanym w Polsce po przełomie 1989 roku".

W kształtowaniu wyrazu architektury użyliśmy pewnego rodzaju stylizacji przywodzącej na myśl kubiczne bryły budynków publicznych powstających przed wojną, bo wydawało się nam, że był to okres, który dał Warszawie powszechnie cenione struktury zabudowy całych dzielnic. Marzyliśmy, że w ten sposób i dzielnica Białołęka zyska centrum, od którego zacząć się może nowy, wspaniały świat kształtowany dopiero co odzyskaną demokracją

— mówił Grzegorz Stiasny o ratuszu.

Zobacz także: Białołęka niebawem przegoni Mokotów pod względem liczby mieszkańców. To tu mieszka młoda Warszawa

Białołęka już wtedy była dzielnicą nastawioną na funkcję czysto mieszkaniową. Nowy gmach dostosowano planem do przyszłych ulic i wykończono klinkierem kontrastującym z białym tynkiem. Na wieży-dominancie umieszczono ratuszowy zegar.

W 2000 roku budynek został doceniony po raz drugi - również w konkursie Życie w Architekturze, ale tym razem już za całą dekadę. Została mu przyznana Nagroda Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za najlepszy budynek użyteczności publicznej finansowany ze środków publicznych 1989-1999.

II edycja konkursu Życie w Architekturze. Kto jeszcze wygrał?

W konkursie Życie w Architekturze 1998 oprócz Ratusza Białołęki wygrały:

  • Zespół mieszkalny przy ul. Hozjusza 1/3/5 projektu JEMS Architekci - Najlepszy budynek Warszawy 1996–1997 w kategorii domów wielorodzinnych;
  • Biurowiec przy Kasprzaka 25 projektu Andrzeja Buchnera (wyburzony w 2023 r.) - Ulubieniec Warszawy 1996–1997;
  • Zrekonstruowany pałac Jabłonowskich w Warszawie według projektu Jerzego Czyża, Lecha Klajnerta, Janusza Matyjaszkiewicza, Marka Różańskiego i Macieja Szwedzińskiego - Nagroda partnera konkursu, firmy Olivetti, dla najlepszej rekonstrukcji-modernizacji.

Zobacz także: Ewa Porębska: Chciałam odejść od pompatyczności architektury i podkreślić jej społeczną funkcję. Historia konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Architektura-murator. Podcast 30/30
Porębska i Celiński: Czas Nowych Wyzwań
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Architektura Murator Google News