Rewitalizacja

W przedwojennej Warszawie uprawiano tu ananasy. Zobacz, jak zmieniła się Willa Ogrodników - dziś to restauracja

Restauracja Willa Ogrodników to nowy punkt na mapie Warszawy. Tradycji i historii tu jednak nie brakuje - tutejsza zabudowa ma ponad 100 lat. Lokal mieści się w dawnym budynku mieszkalno-gospodarczym należącym do Zakładów Ogrodniczych C. Ulrich. Kiedyś w sąsiedztwie stały szklarnie, a wewnątrz rosły warzywa, owoce i... ananasy, które rozsławiły firmę. Jak budynek wyglądał przed remontem?

Spis treści

  1. Willa Ogrodników. Z ruiny w restaurację
  2. Wnętrza Willi Ogrodników
Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Willa Ogrodników. Z ruiny w restaurację

W warszawskim Wola Parku, na terenie Ogrodów Ulricha otwarto nowy budynek, a wraz z nim restaurację należącą do właścicieli Stacji Grochów. Podczas remontu Willa Ogrodników zyskała zupełnie nowe wnętrze, w którym znajduje się jednak dużo odniesień do bogatej, ponad 100-letniej przeszłości tego miejsca. Nad procesem czuwał konserwator zabytków, który nadzoruje cały proces rewitalizacji tych terenów.

Zobacz także: Trzecie życie sztucznej wyspy w sercu Kopenhagi

Rewitalizacja Willi Ogrodników to drugi z projektów odnowienia historycznego budynku, jaki udało się przeprowadzić na terenie przyległym do Wola Parku. Podobnie jak przy okazji odrestaurowania Ogrodów Ulricha w 2022r. mieliśmy na uwadze historyczną tkankę obiektu. Każda inwestycja realizowana w ramach Ogrodów Ulricha, musi być nie tylko atrakcyjna estetycznie i spójna z terenem, ale także zgodna z tradycją rodziny dawnych właścicieli. Przywracamy na mapie Warszawy kolejne zabytkowe obiekty, dając mieszkańcom stolicy na nowo zakochać się w tej lokalizacji – mówi Emilia Szkudlarek, Dyrektor Centrum Handlowego Wola Park.

Projekt nowych szat budynku powstał w oparciu o materiały archiwalne dokumentujące działalność rodziny Ulrichów - analizowano zasoby Muzeum Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ustalono, że przed budynkiem stały tu szklarnie. Następnie wzniesiono budynek gospodarczy lub gospodarczo-mieszkalny, który jednak z czasem popadł w mocną ruinę i dziś wymagał gruntownego remontu. Obecna biała elewacja nawiązuje do oryginalnego wyglądu z XIX wieku. Cegły, które we wnętrzach pozostawiono odsłonięte, to oryginalny mur objęty ochroną konserwatorską.

Nie brakuje też nawiązań do ananasów, z których zasłynęli swojego czasu Urlichowie - uprawa tych egzotycznych owoców przyniosła im rozgłos wśród majętnych Warszawiaków.

Willa Ogrodników - zdjęcia restauracji w warszawskim Wola Park

i

Autor: Willa Ogrodników / materiały prasowe

Wnętrza Willi Ogrodników

Trzy surowe kondygnacje Willi oswojono ciepłym światłem, miękkimi tkaninami i drewnem. Inspirację dla poszczególnych dekoracji stanowiła ogrodnicza działalność Ulrichów. Wszystkie piętra zdobią murale opowiadające historię rodziny i budynku. Całość spaja mnóstwo roślin i zieleni. Do Ulrichów nawiązuje też logotyp restauracji.

Nadrzędnym naszym celem było spowodowanie, aby przepięknie odrestaurowany budynek stał się miejscem dostępnym dla szerszego grona gości. Zależało nam, także na uwypukleniu jego walorów i pokazaniu, poprzez murale - ogrodniczej historii rodu Ulrichów. Kolorowe wnętrze z akcentami w ciepłych barwach, elementy drewniane w postaci lamperii czy pomocników kelnerskich oraz baru, a także elementy stalowe i szklane spowodowały, iż wnętrze stało się nowoczesne i bardzo przyjazne. Konstrukcje przepierzeń na piętrze, w naturalny sposób dzielą powierzchnie na mniejsze części, gotowe przyjąć różnej wielkości grupy gości – mówi Paweł Wilk, właściciel restauracji.

Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Nad projektem Willi czuwała pracownia architektoniczna the-space.pl. Za projekt, logo i identyfikację wizualną wnętrz odpowiadał Michał Chojnacki z łódzkiego Studio Warto. Wnętrza zaprojektowała pracownia AB3, a wykonawcą prac była firma Budimex. 

Zobacz także: Łódzkie Żelazko jak budynek Flatiron w Nowym Jorku. New Iron gotowy