Architektura MuratorRealizacjeWspółczesna architektura Śląska: Biblioteka Politechniki Wrocławskiej. „Architektura-murator” nr 3/2014

Współczesna architektura Śląska: Biblioteka Politechniki Wrocławskiej. „Architektura-murator” nr 3/2014

Nowa Biblioteka Politechniki Wrocławskiej zamyka główną oś powstającego nad Odrą od stu lat uczelnianego kampusu. Gmach jak łuk triumfalny tworzy bramę prowadzącą w głąb założenia. Projekt budynku przygotowała pracownia architektoniczna Heinle, Wischer und Partner Architekci.

Południowa elewacja nowej Biblioteki Politechniki Wrocławskiej
Południowa elewacja nowej Biblioteki Politechniki Wrocławskiej
Fot.: Marcin Czechowicz
Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na potrzeby Innowacyjnej Gospodarki Politechniki WrocławskiejWrocław, plac Grunwaldzki
AutorzyHeinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o., architekt Thomas Heinle
Współpraca autorskaarchitekci Anna Stryszewska-Słońska, Katja Fiedler, Friedemann Rentsch, Magdalena Tatar-Walecka
Zespół projektowyarchitekci Tomasz Zawisza, Grzegorz Hajdo, Zuzanna Sulikowska, Barbara Bernardyn, Michał Sikorski, Agata Jasiewicz, Areta Keller, Karolina Konopnicka, Mateusz Skalski
Architektura wnętrzHeinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o.
Architektura krajobrazuRSAK Architektura Krajobrazu
KonstrukcjaPolswiss-Projekt Sp. z o.o.
Generalny wykonawcaWrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 WROBIS S.A.
InwestorPolitechnika Wrocławska
Powierzchnia terenu15835.0 m²
Powierzchnia zabudowy2847.0 m²
Powierzchnia użytkowa8368.0 m²
Powierzchnia całkowita16041.0 m²
Kubatura65625.0 m³
Projekt (data)2008-2010
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji55 876 484

Historia powstawania głównej biblioteki technicznej Politechniki Wrocławskiej jest długa i burzliwa. Zgodnie z planistyczną wizją Tadeusza Brzozy z 1961 roku gmach o rzucie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem miał się stać centralną dominantą kampusu głównego, położonego nad Odrą, nieco na wschód od śródmieścia Wrocławia. Zamknięty konkurs studialny na projekt biblioteki zorganizowano jednak dopiero w 1988 roku, sytuując ją na tyłach pochodzących z lat 50. XX wieku bliźniaczych budynków D1 i D2 autorstwa Tadeusza Brzozy i Zbigniewa Kupca (obecnie mieszczą m.in. instytuty Geotechniki i Hydrotechniki oraz Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej). Nagrodzona koncepcja Mariana, Krystyny i Ewy Barskich posłużyła do rozpisania w tym samym roku ogólnopolskiego konkursu architektonicznego, w którym zwyciężył projekt Witolda Benedeka i Stanisława Niewiadomskiego. Budowę biblioteki przez lata uniemożliwiał jednak brak funduszy.

Kolejny konkurs odbył się w 1995 roku (I nagrodę zdobyli: Zenon Marciniak, Marek Lamber, Janusz Frydecki i Ryszard Włosowicz), ale, tak jak poprzednio, z powodów finansowych inwestycji znów nie udało się rozpocząć. Realizacji doczekał się dopiero konkursowy projekt niemieckiego biura Heinle, Wischer und Partner z 2007 roku. Budynek, zgodnie z założeniami z lat 80., stanął w głębi działki za wspomnianymi socrealistycznymi gmachami D1 i D2 wzniesionymi w 1955 roku wzdłuż dwupasmowej trasy Grunwaldzkiej.

Przylegając do ich ślepych ścian, zamyka dziś od północy główną oś założenia, zwaną Aleją Profesorów, ale dzięki uwolnionemu parterowi, niczym łuk triumfalny, tworzy bramę prowadzącą do wnętrza kampusu. Zabudowę samej alei stanowią różnorodne stylistycznie obiekty powstające od lat 60. XX wieku, z dominantami wysokościowymi Wydziału Elektroniki (proj. Tadeusz Brzoza, 1971) i Wydziału Budownictwa (według świetnego projektu Krystyny i Mariana Barskich z roku 1981, który niestety dużo stracił podczas termomodernizacji przeprowadzonej trzy lata temu). Proste elewacje nowego gmachu, obłożone płytami włóknocementowymi, ożywiają różnogabarytowe otwory okienne (od małych, pojedynczych i pasmowych po zdumiewająco wielkie). Obiekt składa się niejako z trzech brył (...)


Prezentacja nowej inwestycji Politechniki Wrocławskiej ukazała się w numerze 3/ 2014 miesięcznika „Architektura-murator”
Tekst: Tomasz Głowacki Zdjęcia: Marcin Czechowicz>

Next Wave Habitat - międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Zapraszamy na międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Next Wave Habitat, które odbędą się 2-5 listopada 2021 we Wrocławiu. Gościem specjalnym będzie prof. Keesa Christiaanse. Wydarzenie organizwowane jest przez Koło Naukowe Habitat Now z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Sun school we Wrocławiu Ideą projektu jest słońce, znane nam z dziecięcych rysunków. Duży środek i odchodzące od niego promienie. W każdym z nich znalazło się miejsce dla innej funkcji – administracji, bloku sportowego, oddziału dzieci młodszych. Z rozwinięcia prostego układu  powstało słońce napędzane słońcem, gospodarujące wodą deszczową i otoczone terenami zielonymi, osłoniętymi od wiatru.
Koncepcja szkoły podstawowej jako przykład obiektu, który buduje świadomość ekologiczną od najmłodszych lat Głównym założeniem naszego projektu było stworzenie obiektu proekologicznego o prostym układzie funkcjonalnym, który poprzez atrium otwiera się na sąsiednią działkę. Chcieliśmy również zwrócić uwagę na budowanie świadomości ekologicznej w uczniach od najmłodszych lat.
Koło Naukowe InStructA na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej Koło Naukowe InStructA od kilkunastu lat realizuje i bada różnorodne instalacje tymczasowe. Zmieniają się ludzie, podejmowane tematy, ale zawsze dążymy do realizacji powstałych konceptów. Ostatnią z inicjatyw jest poszukiwanie struktur, które zapewniałyby tani i szybki montaż przy możliwości wielokrotnego wykorzystania i łatwego przechowywania tymczasowego obiektu.
Rekonstrukcja średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II we Wrocławiu Celem projektu była rekonstrukcja nieistniejącej już średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II wchodzącej w skład Fortyfikacji Miejskich Wrocławia. Rekonstrukcja w postaci cyfrowego modelu 3D obejmuje 3 główne fazy rozwoju bramy na przestrzeni wieków.