Koło naukowe ArchiW1zje

i

Autor: Archiwum Architektury Członkowie koła

Koło naukowe ArchiW1zje

2021-04-09 17:09

Studenckie Koło Naukowe ArchiW1zje przy WA PWr swoją działalnością ma na celu poszukiwanie pierwiastka wspólnego dla fotografii, architektury oraz otaczającej nas przestrzeni. Organizujemy cykliczny konkurs studencki Zobaczyć Miasto z myślą o rozszerzeniu jego zasięgu na wydziały architektury w Polsce. Kilka słów o działalności koła w czasie pandemii.

Studenckie Koło Naukowe ArchiW1zje przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej powstało z potrzeby poszukiwania wspólnego pierwiastka dla fotografii w całym jej spektrum, architektury zarówno w kontekście jej studiowania jak i projektowania, oraz całej otaczającej nas przestrzeni. Jako studenci architektury, za pomocą dokumentacji fotograficznej realizujemy chęć wyrażania własnego spojrzenia na wzajemne relacje głównych składowych miasta, bo w końcu miasto tworzą ludzie i architektura. Wierzymy, że miejska przestrzeń oferuje wiele do odkrycia, dlatego pragniemy wspólnie rozszyfrowywać i uwieczniać język, którym przemawia do mieszkańców, do nas.

W działalności koła stawiamy duży nacisk na edukację. Uczymy się warsztatu fotograficznego: poruszane są kwestie techniczne, zagadnienie kompozycji czy też historia fotografii. Skupiamy się także na budowaniu wrażliwości na najważniejsze składowe takie jak czas, światło czy punkt widzenia. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne w tej dziedzinie pozwala nam nie tylko rozwijać się jako fotografowie i fotografki, ale też wiąże się z pogłębianiem percepcji miejskiego otoczenia. Zrzeszamy osoby o różnych stopniach znajomości tej tematyki, fanów cyfrówek jak i analogów. Tym samym podejmujemy także próbę udowodnienia, że wygórowany sprzęt nie jest niezbędny do uzyskania niebanalnych efektów.

Koło naukowe ArchiW1zje

i

Autor: Archiwum Architektury Węzeł, autor: Sebastian Szostek

Ważnym projektem organizowanym przez koło Archiw1zje we współpracy z Muzeum Architektury jest cykliczny konkurs Zobaczyć Miasto, który wpisuje się we wcześniej wspomniane założenia. Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do wspólnej eksploracji, podzielić się własnym spojrzeniem, własną  wizją, a przede wszystkim właśnie - propagować śmiałe i wnikliwe dokumentowanie środowiska miejskiego. Wierzymy, że poprzez szukanie i odkrywanie przestrzeni na nowo poszerzamy swoje horyzonty i uwrażliwiamy się na zachodzące w architekturze i dookoła niej procesy.

W dobie pandemii musimy mierzyć się z szeregiem komplikacji, a warto dodać, że swoją działalność rozpoczęliśmy w czasie trwania pandemii. Od tego roku akademickiego czynnie działamy - stale poszukujemy alternatywnych zadań, które możemy prowadzić pomimo obecnych warunków. Przykładem tego jest chociażby nowa forma konkursu wspomnianego wcześniej - musieliśmy zrezygnować z wystaw prac konkursowych na naszym wydziale i przenieść je do internetu - comiesięczne edycje można śledzić na naszych stronach na Facebooku oraz Instagramie, do czego gorąco zachęcamy! Przed nami jest również osobna wystawa tematyczna zdjęć wykonanych przez naszych członków. Zachęceni przez opiekunki koła - prof. dr hab. inż. arch. Marzanna Jagiełło oraz dr inż. arch. Beata Juchniewicz, spróbowaliśmy swoich sił w trudnej sztuce fotoreportażu skierowanej na najważniejsze wydarzenia w Polsce jesienią 2020 roku.  Odbędzie się on-line, jednak w formie bardziej rozszerzonej niż dotychczas - o szczegółach będziemy wkrótce informować w naszych social mediach.

Warto wspomnieć także o członkach naszego koła, którzy aktywnie biorą udział w konkursach fotograficznych, również o randze międzynarodowej. Wyróżnić należy naszego prezesa a także założyciela ArchiW1zje Sebastiana Szostka, który w grudniu ubiegłego roku wygrał XI edycję Matematyka w obiektywie. Fotografia Węzeł została doceniona przez jury w kategorii dorosłych spośród 12 tysięcy nadesłanych prac na cały konkurs.

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów Politechniki Wrocławskiej do brania udziału w naszym konkursie Zobaczyć Miasto.