Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021

i

Autor: Archiwum Architektury Autorzy: Anna Piątek: Politechnika Śląska, wydział arch. , I rok studiów magisterskich, rok rozpoczęcia: 10.2017 Mikołaj Kociołek: Politechnika Warszawska, wydział arch. , I rok studiów magisterskich, rok rozpoczęcia: 10.2017 na Politechnice Śląskiej (gdzie został absolwentem studiów pierwszego stopnia, a następnie przeniósł się do Warszawy na studia II stopnia)Piotr Gajdka: absolwent Politechniki Śląskiej (I stopień), wydział arch., rok rozpoczęcia: 10.2017

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021

2021-11-19 13:47

Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.

Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń o domku na drzewie, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość. Jako lokalizację dla naszego domu, wybraliśmy fragment terenu znajdującego się na półwyspie helskim, który wskutek podnoszącego się poziomu morza, jest zagrożony zupełnym zalaniem. Do posadowienia budynku wykorzystujemy sosny pospolite; często spotykane na polskim wybrzeżu oraz odporne na wilgoć i silny wiatr. Bryła budynku powstała na podstawie planu koła, a mechanizm pozwalający na ruch pionowy, oparty jest na spiralnej prowadnicy, która umożliwia także obrót domu wokół własnej osi. Do wykonania ścian domu wykorzystano materiały takie jak termoizolacja z betonu konopnego, drewniane stelaże, czy wykończenie elewacyjne z płytek Pretty Plastic, wykonanych ze zrecyklingowanego plastiku. Dzięki niżej wymienionym cechom dom może być usytuowany dowolnie względem stron świata, jego produkcja może w większości odbywać się w fabryce, a ślad węglowy związany z budową zostanie zminimalizowany. Domy dedykujemy osobom, które w przyszłości mogą ucierpieć w związku z wpływem zmian klimatu na światowy poziom mórz, lecz także dla młodych rodziców z małymi dziećmi, czy par. Jako przykład prezentujemy kompleks siedmiu domków, połączonych ze sobą wyżwirowanymi ścieżkami pieszymi oraz drogami dostępnymi tylko dla wspólnych samochodów mieszkańców, które będą trzymane na stanowisku do car sharingu.

ZAPISZ SIĘ