Architektura MuratorTechnikaInteligentne dachy solarne: czym charakteryzują się inteligentne dachy solarne 2w1

Inteligentne dachy solarne: czym charakteryzują się inteligentne dachy solarne 2w1

Do witruwiańskiej triady, określającej najważniejsze cechy architektury jako trwałość, użyteczność i piękno, należy dziś dodać energooszczędność. Nowoczesny dom będzie nie tylko funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Będzie też wykorzystywał odnawialne źródła energii, by przekształcić je w prąd i ciepło. Na przykład za sprawą inteligentnych dachów solarnych.

Inteligentne dachy solarne: czym charakteryzują się inteligentne dachy solarne 2w1
SunRoof 2w1 wykorzystuje całą powierzchnię inteligentnego dachu solarnego do wytwarzania ekologicznej energii

Co znajdziesz w artykule:

1. Inteligentne dachy solarne 2w1
2. Czym są właściwie inteligentne dachy solarne?
3. Parametry szkła krystaliczngo w dachach solarnych
4. Konkurs na projekt domu przyszłości z inteligentnym dachem solarnym

Inteligentne dachy solarne 2w1

Klimatolodzy są zgodni: redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej są dziś absolutnym priorytetem. Aby zapobiec katastrofie,  musimy odejść od paliw kopanych w produkcji energii i rozwijać systemy jej magazynowania. Jedną z odpowiedzi na tak postawiony problem mogą być inteligentne dachy solarne 2w1. Tego typu innowacyjny produkt, będący połączeniem technologii modułów monokrystalicznych z architekturą budynku, oferuje firma SunRoof.

Inteligentny dach solarny wytwarza darmowy prąd, który wystarczy do zasilenia domowych sprzętów i zapewnieni odpowiedni poziom ciepła, jeśli w budynku zaplanujemy montaż ogrzewania podłogowego czy sufitowego. System SunRoof 2w1 ułatwi też właścicielowi kontrolę zarządzania energią. Pozwala bowiem śledzić jej całkowite zużycie i obserwować, ile prądu wytwarza dach zintegrowany z ogniwami fotowoltaicznymi.

Inteligentny dach solarny można też zastosować na obiektach gospodarczych, zwłaszcza na wolno stojącym garażu czy wiacie. Energię słoneczną łatwo będzie można wówczas wykorzystywać do ładowania  auta elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in.

Czym są właściwie inteligentne dachy solarne?

Inteligentne dachy solarne to nowoczesne systemy, w których typowe dachówki zastąpiono modułami fotowoltaicznymi. Moduły te są ultralekkie i cienkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Cechują się przy tym odpornością przeciwpożarowa klasy A i są pokryte specjalną nanopowłoką zapewniającą im gładką powierzchnię zawsze w nieskazitelnej czystości. Inteligentne dachy solarne SunRoof powstają z najwyższej jakości paneli krzemowych monokrystalicznych, a produkowane są w technologii glass-glass-module, która charakteryzuje się wyższą wydajnością i trwałością niż standardowe rozwiązania solarne.

Parametry szkła krystaliczngo w dachach solarnych

Szkło krystaliczne (mono-Si) z gwarancją co najmniej 80% pierwotnej mocy po 30 latach.

Moc wyjściowa 325 Wp 360 Wp 370 Wp
Efektywność 19,61% 19,50% 20,47%
Liczba komórek PV 60 120 120
Waga 20,0 kg 22,0 kg 22,0 kg
Wymiary 1659 x 999 mm 1750 x 1033 mm 1750 x 1033 mm
Grubość 5 mm 5 mm 5 mm

Konkurs na projekt domu przyszłości z inteligentnym dachem solarnym

By spopularyzować w Polsce technologię inteligentnych dachów solarnych firma SunRoof po raz kolejny organizuje konkurs architektoniczny na projekt domu przyszłości z tego typu pokryciem. Tym razem uczestnicy mogą zaproponować koncepcję budynku jednorodzinnego lub wiaty garażowej. Pula nagród wynosi 7000 euro, przy czym dla studentów architektury przewidziana jest jeszcze nagroda dodatkowa – płatny staż w szwedzkim lub polskim oddziale SunRoof. Prace można nadsyłać do 20 stycznia 2022 roku. Więcej szczegółów oraz regulamin na stronie: contest.sunroof.se.

Inteligentne dachy solarne: czym charakteryzują się inteligentne dachy solarne 2w1
Wooden Eco-House in the Forest projektu Adama Piaseczyńskiego zwyciężył w ubiegłorocznej edycji konkursu na dom przyszłości z inteligentnym dachem solarnym
Tagi:
Ruukki® Classic Design to nowe, wysokiej jakości panele dachowe na rąbek stojący zatrzaskowy. Ich dopracowana w każdym detalu konstrukcja stwarza zupełnie nowe możliwości tworzenia ponadczasowych aranżacji. Panele mogą być gładkie (wersja Ruukki® Classic Design C), z mikroprofilowaniem (Ruukki® Classic Design M) lub przetłoczeniem wzdłużnym (Ruukki® Classic Design D). Panele gładkie i z mikroprofilowaniem dostępne są w trzech szerokościach: 475 mm, 355 mm oraz 271 mm, zaś z przetłoczeniami wzdłużnymi w jednej – 475 mm. Ich długość może wynosić od zaledwie 200 mm do aż 10 000 mm. Co ciekawe, panele o różnych szerokościach oraz odmiennych opcjach wykończenia można łączyć ze sobą na jednej połaci dachowej.
Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu Nie od dziś wiadomo, że tereny zieleni odgrywają ważną rolę w łagodzeniu  Władze Wiednia realizują nowy program mający łagodzić skutki letnich upałów i zwiększać ochronę bioróżnorodności. Na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków mieszkańcy mogą uzyskać dotację do 20 tys. euro.
Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty! Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Folie dachowe BauderTHERMOPLAN: optymalny system hydroizolacji Folie dachowe BauderTHERMOPLAN to innowacyjny system hydroizolacji na bazie elastycznych poliolefinów (FPO). Sprawdzają się we wszystkich typach konstrukcji nośnych lekkich dachów, także do renowacji i zazieleniania przekryć.
Doświetlanie pomieszczeń przez płaski dach. Jak wybrać okna do płaskich dachów? W kwestii funkcjonalności i estetyki wnętrz duże znaczenie odgrywa ich właściwe doświetlenie. Dla pomieszczeń, w których okna fasadowe nie zapewniają optymalnego dostępu do światła słonecznego, najlepszym rozwiązaniem są okna do płaskich dachów.
ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ― jedną z najbardziej prestiżowych na świecie nagród w dziedzinie designu i jako jedyny w kategorii ognioodpornych produktów przeznaczonych dla dachów i elewacji.