Architektura MuratorTechnikaKampus Google Bay View w Kalifornii

Kampus Google Bay View w Kalifornii

Połacie dachu ukształtowano na wzór krzywych łańcuchowych, dzięki czemu uzyskano konstrukcję o ogromnych rozpiętościach i niewielkiej wadze wspartą na smukłych słupach – o nowej realizacji pracowni Bjarke Ingels Group i Heatherwick Studio pisze Wiktor Kowalski.

Kampus Google Bay View w Kalifornii
Lekka konstrukcja zadaszenia Google Bay View została zoptymalizowana pod kątem dostępu do światła dziennego, proj. Bjarke Ingels Group; fot. Iwan Baan

Bay View to pierwszy etap realizacji kampusu internetowego potentata, firmy Google, który doczekał się otwarcia w tym roku w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, w pobliżu ośrodka NASA i lotniska cywilno-wojskowego Moffett Federal Airfield. Najnowszy projekt Google powstały przy współpracy biur architektonicznych Bjarke Ingels Group oraz Heatherwick Studio redefiniuje dotychczasowy sposób myślenia o obiektach biurowych oraz pokazuje potencjał zastosowania na dużą skalę rozwiązań znanych z budynków pasywnych. Drugim etapem założenia jest realizowany niedaleko Bay View projekt Charleston East, który ma zostać ukończony w 2023 roku. Powstający aktualnie obiekt położony w sąsiedztwie Charleston Park o powierzchni blisko 55 tys. m² zaprojektowano na podobnych założeniach i konstrukcji jak Bay View. Elastyczna przestrzeń robocza będzie zorganizowana na dwóch poziomach wokół wewnętrznych dziedzińców, umożliwiając łatwą rearanżację.

W skład Bay View wchodzą trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 100 tys. m² położone na działce o powierzchni 170 tys. m². Dwa z nich mieszczą przestrzenie biurowe, najmniejszy – centrum konferencyjne na 1000 osób. Dodatkowo powstało też 240 jednostek mieszkalnych dla pracowników. Każdy z budynków został zaprojektowany w lekkiej stalowej konstrukcji cięgnowej, przykrywającej rozłożystą kondygnację parteru, nad którą porozmieszczano antresole. Wyniesione ponad poziom terenu powierzchnie biurowe tworzą archipelag wysp, gdzie w różnych konfiguracjach może pracować wiele zespołów. Położone na parterze przestrzenie wspólne służą spotkaniom i relaksowi, górna część natomiast powstała z myślą o twórczej pracy i koncentracji. System klatek schodowych i korytarzy łączą obie te strefy, zaś duże otwarcia i jeden ogromny wspólny dach ze świetlikami pozwalają dotrzeć światłu dziennemu do niemal każdej części budynków.

Blok Vancouver House projektu BIG Wyzwanie stanowiła zarówno konstrukcja dynamicznej bryły wieżowca, jak i niższych budynków zlokalizowanych między rozgałęzieniami estakady Granville – o projekcie pracowni BIG pisze Wiktor Kowalski.
The Plus – fabryka mebli firmy Vestre projektu BIG Zastosowanie w obiekcie rozwiązań takich, jakie wykorzystuje się w budynkach pasywnych, pozwoliło ograniczyć roczne zapotrzebowanie na energię do zaledwie 27,1 kWh/m² – o nowej fabryce mebli firmy Vestre autorstwa Bjarke Ingels Group pisze Wiktor Kowalski.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Spalarnia CopenHill w Kopenhadze CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.
Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22 Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.
Bjarke Ingels – na czym polega popularność duńskiego architekta? Mistrz autopromocji, czy wizjoner? Kolejny starchitekt, czy bezkompromisowy innowator, niebojący się przeciwstawiać architektonicznym trendom. Z okazji wizyty duńskiego projektanta w Polsce przypominamy jego sylwetkę i najbardziej znane realizacje.