Architektura MuratorTechnikaOsiedle Xixi Wetland w Hangzhou

Osiedle Xixi Wetland w Hangzhou

Osiedle powstało w 2015 roku w ramach kolejnego etapu rewaloryzacji malowniczych bagnistych terenów na obrzeżach portowego miasta Hangzhou we wschodnich Chinach. Projektanci z biura David Chipperfield Architects zaproponowali dwadzieścia kamiennych bloków zlokalizowanych na wodzie, połączonych betonowym traktem. W każdym mieszczą się dwa apartamenty o powierzchni ok. 190 m2 lub 290 m2.

Zespół mieszkaniowy Xixi w Chinach
Osiedle zlokalizowano w parku krajobrazowym, dlatego architekci starali się, aby zintegrować je z okoliczną dziką przyrodą. Fot. ⓒ Simon Menges
Osiedle Xixi WetlandHangzhou, Zhejiang, Chiny
AutorzyDavid Chipperfield Architects
WspółpracaECADI (East China Architecture and Design Institute)
Architektura krajobrazuBelt & Collins
KonstrukcjaECADI
InwestorHangzhou Westbrook Investment Co. Ltd.
Powierzchnia całkowita11800.0 m²
Projekt2007
Data realizacji (koniec)2015

Xixi to bagniste tereny o wysokich walorach przyrodniczych, które rozciągają się na obrzeżach portowego miasta Hangzhou we wschodnich Chinach. Wskutek silnej urbanizacji, która miała miejsce w ciągu ostatniej dekady XX wieku, znaczna ich część uległa zniszczeniu. W roku 2004 rozpoczęto projekt przyrodniczej rewaloryzacji i objęcia ochroną centralnego fragmentu obszaru o powierzchni ok. 10 km2. Około półtora tysiąca mieszkańców w ciągu 17 dni przesiedlono na obrzeża nowo utworzonego parku krajobrazowego Xixi, pełniącego rolę zarówno rezerwatu przyrody, jak i terenów rekreacyjnych. Przypadek ten stanowi przykład rewaloryzacji przyrodniczej połączonej z projektem urbanizacyjnym.

Osiedle Xixi Wetland to powstały w 2015 roku zespół budynków mieszkalnych, który jest kolejnym etapem rewaloryzacji. Architekci zaproponowali dwadzieścia kamiennych bloków zlokalizowanych na wodzie, połączonych betonowym traktem. W każdym mieszczą się dwa apartamenty o powierzchni ok. 190 m2 lub 290 m2. W projekcie widoczna jest wyraźna ścisła integracja zabudowy i natury.

Zespół mieszkaniowy Xixi w Chinach
W pokojach zastosowano okna na całą wysokość pomieszczeń. Wszystkie przesłonięte są drewnianymi, ruchomymi żaluzjami. Fot. ⓒ Simon Menges

Konstrukcja

Budynki otoczone są ogrodem wodnym o naturalnym, półdzikim charakterze. Na tle bujnej zieleni stanowią kontrastujące kamienne bryły. W sposób typowy dla lokalnej architektury bloki zostały oparte na kamiennych, zanurzonych w wodzie cokołach. Choć cokoły wyglądają na solidne, masywne elementy, w rzeczywistości są to cienkie na 8 cm bazaltowe płyty elastycznie zamocowane na konstrukcji budynków. Elewacja jest artykułowana wysokimi na 21 cm, horyzontalnymi pasami z żelbetu wylewanego na miejscu, piaskowanego i malowanego. W celu uniknięcia odbarwień kamienia powodowanych zwiększoną wilgotnością, na elewacjach wykorzystano cement trasowy o zmniejszonej zawartości wapna. Aby wprowadzić jak największą ilość światła dziennego do wnętrz i uzyskać otwarcia widokowe, zastosowano okna na całą wysokość pomieszczeń, od posadzki do sufitu.

Tagi:
Adaptacja kamieniołomów w prowincji Zhejiang w Chinach Transformacja kamieniołomów w miejsca służące turystom i lokalnej społeczności, przy jak najmniejszej ingerencji w ich formę, przyczynia się do rewitalizacji krajobrazu i regionu – imponujący chiński projekt opisuje Wiktor Kowalski.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Park krajobrazowy w Xingyi Międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą trzy młode biura architektoniczne z Warszawy, Lublina i Poznania, zwyciężyło w konkursie na projekt parku krajobrazowego w Xingyi w południowo-zachodniej części Chin.
Kaplica Dźwięku w Chinach W górskiej dolinie na północ od Pekinu powstaje sala koncertowa. Inspiracją do jej formy stały się właściwości przestrzeni rezonacyjnych muszli, drewnianych instrumentów, a nawet ludzkiego ucha. Za projekt odpowiada pracownia OPEN.
Polska architektura w Chinach Przygotowana przez „A-m” i MSZ podróżująca wystawa Polska. Architecture tym razem odwiedziła 30-milionowe Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association, w którym ze strony polskiej wzięli udział m.in. Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt oraz Marcin Szczelina – relacja Beaty Tylec-Skórki.
Centrum kulturalne w Szanghaju Wielofunkcyjny zespół Bund Finance Center zaprojektowany wspólnie przez pracownie Foster + Partners oraz Heatherwick Studio stanowi element rewitalizacji nabrzeża rzeki Huangpu w historycznej części Szanghaju. Głównym elementem założenia jest budynek centrum kulturalnego – siedziba Fundacji Fosun z charakterystyczną ruchomą elewacją. Składa się ona z trzech przesuwnych zasłon, zbudowanych łącznie z 675 metalowych rur o długości od 2 do 16 metrów, podwieszonych do automatycznie sterowanych prowadnic – pisze Maciej Lewandowski.