Architektura MuratorTechnikaWarsztatInspiracje biologiczne w architekturze. Materiały z drukarki 3D reagujące na zmiany klimatu

Inspiracje biologiczne w architekturze. Materiały z drukarki 3D reagujące na zmiany klimatu

Naukowcy z Institute for Computational Design z uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali system inspirowanych naturą, higroskopijnych materiałów reagujących na pogodę. Produkowane z wykorzystaniem druku 3D tworzywo odpowiada na zmiany klimatyczne poprzez zaprogramowaną zmianę kształtu.

architektura eksperymentalna
Wcześniejsze badania w instytucie koncentrowały się na przeniesieniu zaobserwowanych w naturze zmian kształtów, wywołanych zmianą wilgotności, na elementy z kompozytowego forniru, © ICD University of Stuttgart

Uniwersytet w Stuttgarcie to placówka prowadząca innowacyjne badania m.in. z zakresu wykorzystania metod komputacyjnych i robotyki dla architektury, jak również abstrakcji zasad konstrukcji występujących w naturze oraz ich zastosowanie w architekturze. Institute for Computational Design opublikował wyniki poszukiwań w zakresie materiałów reagujących na klimat. Inspirowane zjawiskami zaobserwowanymi w naturze materiały zostały wyprodukowane w technice druku 3D.

Badania prowadzone pod kierunkiem prof. Achima Mengesa koncentrują się na wykorzystaniu trójwymiarowej zmiany higroskopijnych komponentów materiału, aby wywołać zmianę kształtu w odpowiedzi na fluktuacje wilgotności powietrza. Inspiracją dla naukowców są zjawiska zaobserwowane w naturze. Niektóre elementy roślin, takie jak chociażby szyszki, wykazują zdolność wykorzystania warunków atmosferycznych dla osiągnięcia znacznych zmian kształtu. W odróżnieniu od osiągnięć inżynieryjnych reagujących na klimat poprzez szereg komponentów takich jak czujniki, mechanizmy uruchamiające działanie i sterujące urządzeniem, systemy biologiczne opierają się na zróżnicowanych materiałach, które są spełniają wszystkie te funkcje jednocześnie.

Projekt jest rozwinięciem poprzednich eksperymentów z zakresu struktur reagujących na klimat, takich jak instalacja HygroScope (prezentowana w Centre Pompidou w Paryżu, 2012) oraz pawilon HygroSkin (pokazywany w Centrum FRAC w Orleanie, 2013). Tym razem poszukiwania zostały poszerzone o nowoczesne metody produkcji, w których trójwymiarowe części tworzone są za pomocą druku 3D. Wyniki badań mają stworzyć konceptualną i praktyczną ramę dla systemów architektonicznych reagujących na klimat i zmiany środowiskowe.

 

Dom Kereta - konstrukcja najwęższego domu Dom Etgara Kereta - izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, zrealizowany na działce liczącej w najszerwszym miejscu 152 cm ma być kwintesencją architektury rozumianej jako odpowiedź na kontekst i jego ograniczenia, oraz ćwiczeniem z samodyscypliny - mówi Jakub Szczęsny autor najwęższego na świecie budynku.
Eksperymentalny pawilon z włókien węglowych i membrany ETFE Inspiracją dla konstrukcji pawilonu była sieć tworzona przez podwodnego pająka. Naturalne zjawisko przetransponowano następnie na technologiczny proces produkcji. Przy powierzchni około 40m2 i kubaturze wynoszącej około 130 m3 pawilon waży zaledwie 260 kg. Za koncepcję i realizację odpowiadają dwa instytuty Uniwersytetu w Stuttgarcie.
Spacer nad ziemią. Instalacja In Orbit Tomasa Saraceno Zaprojektowana przez argentyńskiego artystę Tomasa Saraceno instalacja pozwala na spacer wśród sferycznych obiektów 25 metrów nad powierzchnią ziemi.
Co to jest architektura? Wykład zatytułowany „RADICALS” wygłosi Gianni Pettena, jeden z najwybitniejszych architektów włoskich. Wraz z Archizoom, Superstudio i UFO, jest założycielem ruchu Architettura Radicale i od końca lat 60-tych prowadzi aktywną działalność na polu teorii i praktyki architektury eksperymentalnej, usilnie domagając się ”radykalnej reformy całej dyscypliny architektury”