Zespół.KTW w Katowicach
Kompozycja przestrzenna budynków odpowiada lokalnemu kontekstowi. Forma przesuniętych bloków jest wynikiem wypiętrzającego się układu prostopadłościennych brył Muzeum Śląskiego i siedziby NOSPR. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.

Zespół biurowy.KTW zlokalizowany jest w ważnym urbanistycznie miejscu Katowic, na styku z istniejącą zabudową i zagospodarowaniem terenu. Wieże wypełniły działkę po jednym z najwyższych budynków dyrekcji kolei w regionie, gmachu biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, oddanym do użytku w 1974 roku. Wysokościowiec, zaprojektowany przez jednego z ważniejszych lokalnych architektów lat 50. i 60., Jerzego Gottfrieda, stanowił element powojennej kompozycji urbanistycznej śródmieścia Katowic, będącej konsekwencją wieloletnich przekształceń.
Lokalizacja w pobliżu skrzyżowania najważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście od zawsze wzbudzała ogromne zainteresowanie decydentów i włodarzy miasta. Na początku lat 60. przebudowano układ drogowy, wybudowano rondo. Po II wojnie światowej okolica ta, w odróżnieniu od międzywojennego forum Katowic w pobliżu gmachu Sejmu Śląskiego, kreowana była na nowe centrum miasta.
Prace nad uporządkowaniem tej przestrzeni przybrały na sile na początku lat 60. W miejscu parku zamkowego odsłonięto pomnik Powstańców Śląskich, a naprzeciwko niego powstała nowoczesna i awangardowa jak na owe czasy Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek wraz z lodowiskiem, hotelem, salą gimnastyczną i basenem. Wieżowiec DOKP powstał, kiedy sąsiedztwo było już określone. Tak samo stało się w przypadku zespołu.KTW. Budowę dwóch wież rozpoczęto, kiedy współczesny układ zagospodarowania, realizowany w myśl założenia określonego mianem oś kultury, był już wyraźnie zdefiniowany nowymi obiektami: Muzeum Śląskim (proj. Riegler Riewe Architekten, „A-m” 03/14), siedziba NOSPR (proj. Konior Studio, „A-m” 12/14) oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym (proj. JEMS Architekci, „A-m” 08/15).
Wieżowiec DOKP powstał na domknięciu osi Śląska, biegnącej od strony Bytomia i Chorzowa. Jednak Katowice już w pierwszej dekadzie XXI wieku rozwijają się także w drugą stronę. Dlatego budynki.KTW zostały obrócone o 90 stopni, niejako honorując ten nowy kierunek przemian. Ich emanacją jest nowa oś kultury – współczesna errata do historycznych założeń urbanistycznych naszego regionu, szanująca planistyczne decyzje miasta, które dały mu nowy, mocny impuls do rozwoju.
Chcesz dalej czytać ten tekst?