Architektura MuratorTechnikaZespół.KTW w Katowicach

Zespół.KTW w Katowicach

Kompozycja przestrzenna budynków odpowiada lokalnemu kontekstowi. Forma przesuniętych bloków jest wynikiem wypiętrzającego się układu prostopadłościennych brył Muzeum Śląskiego i siedziby NOSPR. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.

Zespół.KTW w Katowicach
Zespół .KTW w Katowicach, proj. medusa group
Zespół .KTWKatowice, aleja Roździeńskiego 1a
Autorzymedusa group Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaM. Jaksik, D. Beil, Ł. Pieszka, Ol. Nowak, K. Pudo, P. Skalska, K. Chobot, M. Okrajek, O. Sosnowska, P. Witaszczyk, M. Florczak, M. Sokołowski, K. Basan, M. Rymar, P. Dećko, J. Siwińska-Pszoniak, D. Pala, A. Struska, D. Cieślak, S. Wróblewski, M. Bienek
KonstrukcjaFirma Inżynierska STATYK
InstalacjeCE Group
InwestorTDJ Estate
Powierzchnia użytkowa62000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Zespół biurowy.KTW zlokalizowany jest w ważnym urbanistycznie miejscu Katowic, na styku z istniejącą zabudową i zagospodarowaniem terenu. Wieże wypełniły działkę po jednym z najwyższych budynków dyrekcji kolei w regionie, gmachu biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, oddanym do użytku w 1974 roku. Wysokościowiec, zaprojektowany przez jednego z ważniejszych lokalnych architektów lat 50. i 60., Jerzego Gottfrieda, stanowił element powojennej kompozycji urbanistycznej śródmieścia Katowic, będącej konsekwencją wieloletnich przekształceń.

Lokalizacja w pobliżu skrzyżowania najważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście od zawsze wzbudzała ogromne zainteresowanie decydentów i włodarzy miasta. Na początku lat 60. przebudowano układ drogowy, wybudowano rondo. Po II wojnie światowej okolica ta, w odróżnieniu od międzywojennego forum Katowic w pobliżu gmachu Sejmu Śląskiego, kreowana była na nowe centrum miasta.

Prace nad uporządkowaniem tej przestrzeni przybrały na sile na początku lat 60. W miejscu parku zamkowego odsłonięto pomnik Powstańców Śląskich, a naprzeciwko niego powstała nowoczesna i awangardowa jak na owe czasy Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek wraz z lodowiskiem, hotelem, salą gimnastyczną i basenem. Wieżowiec DOKP powstał, kiedy sąsiedztwo było już określone. Tak samo stało się w przypadku zespołu.KTW. Budowę dwóch wież rozpoczęto, kiedy współczesny układ zagospodarowania, realizowany w myśl założenia określonego mianem oś kultury, był już wyraźnie zdefiniowany nowymi obiektami: Muzeum Śląskim (proj. Riegler Riewe Architekten, „A-m” 03/14), siedziba NOSPR (proj. Konior Studio, „A-m” 12/14) oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym (proj. JEMS Architekci, „A-m” 08/15).

Wieżowiec DOKP powstał na domknięciu osi Śląska, biegnącej od strony Bytomia i Chorzowa. Jednak Katowice już w pierwszej dekadzie XXI wieku rozwijają się także w drugą stronę. Dlatego budynki.KTW zostały obrócone o 90 stopni, niejako honorując ten nowy kierunek przemian. Ich emanacją jest nowa oś kultury – współczesna errata do historycznych założeń urbanistycznych naszego regionu, szanująca planistyczne decyzje miasta, które dały mu nowy, mocny impuls do rozwoju.

Tagi:
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.
Nowy Rynek D w Poznaniu: nowa realizacja medusa group Kolejny budynek kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu gotowy! Budynek D projektu śląskiej pracowni medusa group otrzymał właśnie pozwolenie na użytkowanie.
Medusa group szuka recepty na nowe centrum Wawra Na zlecenie Dom Development studio medusa group opracowuje projekt zagospodarowania poprzemysłowych terenów w centrum Wawra. Wstępna koncepcja, uwzględniająca możliwości przestrzenne tej części dzielnicy, zostanie poddana konsultacjom społecznym.
Osiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group Osiedle Bolko to pierwszy zespół mieszkaniowy realizowany przez pracownię medusa group w rodzinnym Bytomiu. Projektem na swojej stronie chwalą się nawet władze miasta.
Przemo Łukasik o osiedlu Bolko w Bytomiu To kolejna szansa na odczarowanie Bytomia, który wielu kojarzy się wciąż z poprzemysłowym zapadliskiem. Tymczasem to miejsce z ogromnym potencjałem, niczym dawny Berlin. Nowe osiedle, które zaprojektowaliśmy zaoferuje świetne warunki na start dla młodych ludzi – przekonuje Przemo Łukasik z medusa group.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.