Atlas pamięci: wystawa projektu OVO Grąbczewscy na 40-lecie Solidarności

i

Autor: Archiwum Architektury Fragment wystawy „Atlas pamięci”, proj. OVO Grąbczewscy Architekci; fot. Radosław Kaźmierczak.

Atlas pamięci: wystawa projektu OVO Grąbczewscy na 40-lecie Solidarności

2021-08-19 17:53

Na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej można oglądać wystawę „Atlas pamięci” opowiadającą o początkach „Solidarności” i podpisaniu tzw. Porozumień Sierpniowych, które umożliwiły zarejestrowanie związku i wpłynęły na bieg historii. Projekt ekspozycji opracował zespół OVO Grąbczewscy Architekci.

Mobilna wystawa „Atlas pamięci” odnosi się bezpośrednio do początków „Solidarności”. Na przełomie sierpnia i września 1980 roku w czterech polskich miastach – Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej – przedstawiciele komitetów strajkowych i władz PRL podpisali tzw. Porozumienia Sierpniowe, które umożliwiły zarejestrowanie związku i wpłynęły na bieg historii.

Przeszło 40 lat temu w zakładach wielkiego przemysłu narodził się fenomen, który błyskawicznie objął cały kraj, a z czasem odmienił także świat. Fenomen, który dał podwaliny pod Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, stał się jednym z głównych czynników upadku komunizmu i przyczynił się do zakończenia dwubiegunowego podziału świata. Początków zrywu należy szukać w stoczniach, kopalniach i hutach, ale postulaty związkowców szybko zainspirowały niemal wszystkie grupy zawodowe, które postanowiły włączyć się w ten zryw społeczny. Dzięki temu strajki w wielkoprzemysłowych zakładach zapoczątkowały proces, w wyniku którego powstało nowe, demokratyczne społeczeństwo – czytamy w informacji prasowej.

Na wystawie, prezentowanej do 30 września na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, każde z miast, w którym podpisano porozumienia symbolizuje jeden z mobilnych kontenerów. Obiekty zostały połączone tarasem widokowym, z którego można zobaczyć całe założenie dawnych zakładów Defum, przekształcanego obecnie w nowe, wielofunkcyjne centrum miasta według projektu biura Analog Piotra Śmierzewskiego. Czytaj też: Fabryka Pełna Życia – wyniki konkursu na nowe centrum Dąbrowy Górniczej |Na wystawie historia „Solidarności” została opowiedziana w formie wizualno-dźwiękowych impresji, przy wykorzystaniu nowych mediów. Architektonicznym motywem przewodnim ekspozycji są nieregularne, pulsujące prostopadłościenne formy. Ich struktura i kolory nawiązują do konstrukcji charakterystycznych dla zakładów przemysłowych, w których wszystko się zaczęło.Za projekt architektoniczny wystawy odpowiadają OVO Grąbczewscy Architekci, instalację multimedialną stworzyło biuro tajny_projekt, a całość wykonały firmy PTE Trans oraz PROMUS Katowice. Producentem i koordynatorem ekspozycji jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Wystawa była już pokazywana w Chorzowie. W Dąbrowie Górniczej możną ją oglądać do 30 września.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ