Bieguny niedostępności – wystawa prac Dobiesława Gały

i

Autor: Archiwum Architektury Dobiesław Gała, z cyklu „Miejsca odmienione I”,100 x 70 cm, technika własna, 2021

Bieguny niedostępności – wystawa prac Dobiesława Gały

2022-03-04 12:58

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę „Bieguny niedostępności” prezentującą najnowszy cykl prac Dobiesława Gały. Tym razem artysta wziął na warsztat najbardziej niedostępne miejsca na Ziemi, prowokując do zadawania pytań o tożsamość i nasze miejsce w świecie.

Inspiracją do realizacji reliefowych kompozycji Dobiesława Gały jest doświadczanie czasu, próba zilustrowania ulotności pamięci oraz poszukiwanie metafizycznej przestrzeni. Prace ukazują proces zacierania wszelakich aktów obecności, zdarzeń i działań w warstwie materialnej i duchowej. Cykl „Bieguny niedostępności” to próba zilustrowania najbardziej niedostępnych miejsc na Ziemi, gdzie zachodzą zagadkowe zjawiska ingerencji, tajemnicze ślady zdarzeń, których konsekwencją są zmiany struktury materii.„Bieguny niedostępności” są grą w uobecnianie, w znajdowanie się w czasoprzestrzennym zapętleniu. Są impulsem do poszukiwania własnej tożsamości i potrzeby nazwania siebie. Kompozycje to subtelne połączenie rysunku, malarstwa i reliefu, realizowane na płytach, siatkach oraz papierach ustrukturyzowanych przez zabiegi chemiczne i termiczne, co daje trójwymiarowy efekt. Wystawa „Bieguny niedostępności” prezentowana jest w średniowiecznych piwnicach MCK do 27 marca 2022 roku.

O artyście

Dobiesław Gała (ur. 1975 roku), artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, absolwent Wydziału Rzeźby na krakowskiej ASP, a obecnie jego prodziekan. W 2000 roku uzyskał dyplom w pracowni profesora Mariana Koniecznego. Wyróżniony stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego Tima Scotta. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Laureat i zdobywca Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Bieguny niedostępności – wystawa prac Dobiesława Gały

i

Autor: Archiwum Architektury Dobiesław Gała; fot. Paweł Mazur

Wystawa „Bieguny niedostępności”Kiedy: 25 lutego – 27 marca 2022 roku.Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury w KrakowieKuratorka: Barbara WoźniakAranżacja plastyczna: Magdalena PalecznaKoordynacja i organizacja: Karolina WójcikOrganizator: Międzynarodowe Centrum KulturyPartner: Akademia Sztuk Pięknych Kraków

ZAPISZ SIĘ