Architektura MuratorWydarzeniaBiuro Projektów Lewicki Łatak we Wrocławiu

Biuro Projektów Lewicki Łatak we Wrocławiu

Berlińską wystawę Biura Projektów Lewicki Łatak będzie można zobaczyć we Wrocławiu! Ekspozycja, na którą składa się kilka wybranych przez pracownię realizacji, do 25 sierpnia prezentowana będzie w Muzeum Architektury.

Biuro Projektów Lewicki Łatak we Wrocławiu

Wystawę Site specific do 22 czerwca mieli szansę obejrzeć berlińczycy. Prezentowała pięć projektów pracownicztery zrealizowane i jeden wciąż czekający na budowę. Teraz ekspozycja pokazywana będzie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Składają się na nią zdjęcia i makiety takich inwestycji jak plac Bohaterów Getta w Krakowie, Aerotunel Flyspot pod Warszawą czy wielokrotnie nagradzana Hala 100-lecia KS Cracovia z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Cechą wspólną wybranych obiektów jest zawarte w tytule odniesienie każdego z nich do precyzyjnie określonej lokalizacji. Już na samym początku pracy nad każdym projektem staramy się znaleźć coś charakterystycznego w danym miejscu, jakąś wyjątkową cechę, która odróżnia je od innych. Czasem znajdujemy ją w zastanym otoczeniu czy krajobrazie, czasem w szeroko pojętej kulturze czy przeszłości – mówią krakowscy architekci.

Biuro Projektów Lewicki Łatak powstało 23 lata temu, jednak w połowie ubiegłego roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak obchodzili już trzydziestą rocznicę współpracy, którą uczcili wystawą swoich prac. Rok 2018 okazał się dla nich zresztą wyjątkowy. Otrzymali Honorową Nagrodę SARP, Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza (w kategorii architektura użyteczności publicznej za Halę KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych). W tym hala Cracovia zdobyła m.in. Grand Prix Nagrody Roku SARP oraz Nagrody Architektonicznej „Polityki”.

Wystawa Site specific
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kiedy: 6 lipca–25 sierpnia
Wernisaż: 5 lipca, godz. 19.00

Kładka w Busku-Zdroju Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – o nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Osiedle Family Hub w Krakowie Osiedle smukłych, kameralnych szeregowców na obrzeżach Krakowa jest odzwierciedleniem marzenia o własnym domku na przedmieściach. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Grzegorz Stiasny.
Kładka / Dobczyce Realizacja, po jubilersku dopracowana w detalach, w nieoczywisty sposób wiąże różne światy form. O kładce pieszo-rowerowej w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z nagrodą Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) Krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zdobyli wyróżnienie w konkursie o nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów im. Vassilisa Sgoutasa za realizacje na rzecz osób wykluczonych. Jury doceniło ich wkład w tworzenie przestrzeni sprzyjających integracji i ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.
Obserwatorium / Niepołomice Pomimo trudnego tematu rozbudowy i ograniczonego budżetu architektom udało się umiejętnie połączyć nową bryłę z istniejącym planetarium. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Maciej Hawrylak.
Projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju I nagrodę konkursie na projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju otrzymała koncepcja pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak. Kładka połączy obszar przy szpitalu dziecięcym "Górka" z terenami parkowymi w centralnej części uzdrowiska.