Architektura MuratorWydarzeniaGdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność!

Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność!

25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.

Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność!
Fontanna Neptuna w Gdańsku; fot. Diego Delso / CC BY-SA 3.0

W trakcie pierwszego posiedzenia Gdańskiej Rady Architektury prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła wagę kwestii dotyczących  jakości przestrzeni i rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych w kształtowaniu krajobrazu Gdańska. Zwróciła także uwagę na konieczność czerpania z doświadczenia najlepszych specjalistów w tej dziedzinie, reprezentujących różne ośrodki i środowiska. W Gdańsku pojawiają się inwestycje, które mocno wpływają na nasze otoczenie. Niekiedy brakuje nam narzędzi, żeby wpłynąć na ich jakość już na etapie projektu. Potrzebna w mieście jest Rada Architektury, abyśmy mogli skorzystać z państwa doświadczenia, państwa opinii. Rada będzie pełniła funkcję doradczą i opiniodawczą. Państwa głos będzie dla nas cenną pomocą – podkreślała prezydent.

Pierwsze spotkanie rady posłużyło również omówieniu najważniejszych kwestii, w tym związanych z aktualnie projektowanymi inwestycjami w różnych obszarach miasta. Działalność Rady opiera się na społecznej pracy jej członków. Do jej kompetencji należy w szczególności opiniowanie na zlecenie Biura Architekta Miasta rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych związanych z planowanymi inwestycjami, uczestnictwo w mediacjach pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego a stroną społeczną czy dyskusjach na temat kierunków przekształceń terenów miejskich.

Członkowie Gdańskiej Rady Architektury

W skład Gdańskiej Rady Architektury wchodzą:
prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka (Gdańsk), przewodnicząca Gdańskiej Rady Architektury
mgr inż. arch. Zbigniew Maćków (Wrocław), zastępca przewodniczącej Gdańskiej Rady Architektury
dr inż. arch. Monika Arczyńska (Gdańsk)
mgr inż. arch. Jacek Droszcz (Gdańsk)
prof. dr hab. inż. arch. Sławomir Gzell (Warszawa)
dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak (Kraków)
prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz (Warszawa)
mgr inż. arch. Andrzej Kwieciński (Gdańsk)
mgr inż. arch. Michał Leszczyński (Warszawa)
dr inż. arch. Bartosz Macikowski (Gdańsk, IARP)
mgr inż. arch. Paweł Majkusiak (Warszawa)
dr hab. inż. arch. Magdalena Staniszkis (Warszawa)
dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach (Lublin / Warszawa)
prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz (Gdańsk)
dr inż. arch. Wojciech Targowski (Gdańsk, MKUA)
mgr inż. arch. Paweł Wład-Kowalski (Gdańsk, SARP)
mgr inż. arch. Szymon Wojciechowski (Warszawa)
dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung (Gdańsk)

Piotr Lorens architektem miasta Gdańska
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Tagi:
Autor: (Red.)
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.