Architektura MuratorWydarzeniaGdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność!

Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność!

25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.

Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność!
Fontanna Neptuna w Gdańsku; fot. Diego Delso / CC BY-SA 3.0

W trakcie pierwszego posiedzenia Gdańskiej Rady Architektury prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła wagę kwestii dotyczących  jakości przestrzeni i rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych w kształtowaniu krajobrazu Gdańska. Zwróciła także uwagę na konieczność czerpania z doświadczenia najlepszych specjalistów w tej dziedzinie, reprezentujących różne ośrodki i środowiska. W Gdańsku pojawiają się inwestycje, które mocno wpływają na nasze otoczenie. Niekiedy brakuje nam narzędzi, żeby wpłynąć na ich jakość już na etapie projektu. Potrzebna w mieście jest Rada Architektury, abyśmy mogli skorzystać z państwa doświadczenia, państwa opinii. Rada będzie pełniła funkcję doradczą i opiniodawczą. Państwa głos będzie dla nas cenną pomocą – podkreślała prezydent.

Pierwsze spotkanie rady posłużyło również omówieniu najważniejszych kwestii, w tym związanych z aktualnie projektowanymi inwestycjami w różnych obszarach miasta. Działalność Rady opiera się na społecznej pracy jej członków. Do jej kompetencji należy w szczególności opiniowanie na zlecenie Biura Architekta Miasta rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych związanych z planowanymi inwestycjami, uczestnictwo w mediacjach pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego a stroną społeczną czy dyskusjach na temat kierunków przekształceń terenów miejskich.

Członkowie Gdańskiej Rady Architektury

W skład Gdańskiej Rady Architektury wchodzą:
prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka (Gdańsk), przewodnicząca Gdańskiej Rady Architektury
mgr inż. arch. Zbigniew Maćków (Wrocław), zastępca przewodniczącej Gdańskiej Rady Architektury
dr inż. arch. Monika Arczyńska (Gdańsk)
mgr inż. arch. Jacek Droszcz (Gdańsk)
prof. dr hab. inż. arch. Sławomir Gzell (Warszawa)
dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak (Kraków)
prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz (Warszawa)
mgr inż. arch. Andrzej Kwieciński (Gdańsk)
mgr inż. arch. Michał Leszczyński (Warszawa)
dr inż. arch. Bartosz Macikowski (Gdańsk, IARP)
mgr inż. arch. Paweł Majkusiak (Warszawa)
dr hab. inż. arch. Magdalena Staniszkis (Warszawa)
dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach (Lublin / Warszawa)
prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz (Gdańsk)
dr inż. arch. Wojciech Targowski (Gdańsk, MKUA)
mgr inż. arch. Paweł Wład-Kowalski (Gdańsk, SARP)
mgr inż. arch. Szymon Wojciechowski (Warszawa)
dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung (Gdańsk)

Piotr Lorens architektem miasta Gdańska
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Tagi:
Autor: (Red.)
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE] Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół mieszkaniowo-biurowy pod nazwą Żurawie otrzymał już pozwolenie na budowę. Obecnie rozpoczyna się sprzedaż mieszkań w pierwszym etapie inwestycji.