Spis treści
- Historia Nowickich to opowieść o pasji, możliwościach i ograniczeniach
- Pierwsza polska odsłona wystawy odbędzie się w Warszawie
- Nie tylko wystawa. Program wydarzeń jest szeroki
Historia Nowickich to opowieść o pasji, możliwościach i ograniczeniach
Stanisława Nowicka, utalentowana graficzka i projektantka, została pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych profesorką w dziedzinie architektury. Maciej Nowicki, mimo młodego wieku, współpracował z największymi architektami przy prestiżowych zleceniach, których realizację przerwała tragiczna śmierć.
Czytaj także: Spodki, Namioty, Rakiety. 400 świetnych projektów pokaże nowa wystawa w Krakowie
Historia Nowickich to fascynująca opowieść o pasji tworzenia, wspólnym życiu, możliwościach i ograniczeniach burzliwego początku XX wieku. Z doświadczeń swoich, dramatycznej historii kraju ich pochodzenia, ale też wielkiej nadziei na lepsze jutro zbudowali podstawy innowacyjnego programu nauczania i projektów architektonicznych, które zmieniły historię sztuki. Łącząc najnowsze osiągnięcia konstrukcyjne z wielkim szacunkiem dla lokalnego kontekstu, zdolnościami rozmowy i zrozumienia drugiego człowieka oraz angażując swój wielki talent, stworzyli humanistyczny modernizm, który otwierał ówczesne rozumienie architektury na nowe pola.

i
Pierwsza polska odsłona wystawy odbędzie się w Warszawie
Prezentowana wystawa swój pierwszy pokaz miała w Siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w styczniu 2024 roku. Po raz drugi gościła w James B. Hunt Jr. Library w Raleigh we wrześniu 2024 roku.
Czytaj także: Jakie dzieła są prezentowane w nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Nowa wystawa 2025
3 kwietnia 2025 roku odbędzie się jej pierwsza polska odsłona - zostanie ona pokazana w ZODIAKu, Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4). Otwarcie wystawy planowane jest na godzinę 18:00. Wystawa potrwa do 13 lipca 2025 roku. Kuratorem wystawy jest Kacper Kępiński, z kolei za współpracę kuratorską odpowiada Karolina Częczek i Grzegorz Piątek.

i
Nie tylko wystawa. Program wydarzeń jest szeroki
Organizatorzy zachęcają do śledzenia programu wydarzeń towarzyszących wystawie. Wśród nich znajdą się warsztaty, oprowadzania kuratorskie i tematyczne oraz wykłady pogłębiające wybrane wątki ekspozycji. Podczas paneli dyskusyjnych, wraz z zaproszonymi ekspertami, przyjrzymy się dorobkowi Nowickich. Artyści i projektanci, którzy stworzyli prace specjalnie na tę okazję, podzielą się swoimi interpretacjami twórczości architektów. Przygotowaliśmy również program dla młodzieży, obejmujący oprowadzania dla szkół oraz letni program warsztatów dla młodzieży. Więcej informacji o programie towarzyszącym już wkrótce.
