Architektura MuratorWydarzeniaI komu to przeszkadzało? Debata

I komu to przeszkadzało? Debata

W najbliższy wtorek odbędzie się debata poświęcona najnowszym wyburzeniom i przekształceniom warszawskiej architektury. Wydarzenie towarzyszy premierze strony internetowej www.tubylotustalo.pl, na której znajdzie się mapa nieistniejących stołecznych zabytków.

I komu to przeszkadzało? Debata
Rotunda, fot. Patrycja Jastrzębska

W Warszawie trwa wyburzanie Rotundy, jednego z najbardziej charakterystycznych powojennych budynków stolicy. Choć decyzja Michała Krasuckiego pełniącego obowiązki Stołecznego Konserwatora Zabytków wstrzymała prace na 14 dni, nie wiadomo, jaki będzie los oryginalnej konstrukcji tej warszawskiej ikony. Rozbiórka Rotundy nie jest jedyną zmianą dokonującą się na oczach mieszkańców. Przenosiny pawilonu Emilia, wyburzenie hal "Ursusa" oraz masowa wycinka drzew to kolejne przykłady trwających przekształceń, o których będą rozmawiać uczestnicy debaty "I komu to przeszkadzało? Wyburzone/Przekształcone po 1989 roku" zorganizowanej przez "Tu było, tu stało" i Stowarzyszenie Masław. Wydarzenie towarzyszyć będzie prezentacji strony internetowej www.tubylotustalo.pl, zawierającej mapę warszawskiej architektury, zburzonej bądź przebudowanej po 1989 roku. Obok lokalizacji nieistniejących zabytków, znajdą się tu artykuły i wywiady dotyczące architektury, ochrony dziedzictwa kulturowego i przestrzeni miejskiej stolicy oraz gromadzone od ponad półrocza "Społeczne Archiwum Warszawy" - baza fotografii i wspomnień warszawiaków dotyczących stołecznych zabytków. Uczestnicy dyskusji - prof. ASP dr hab. Waldemar Baraniewski, Michał Krasucki - p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz architekci Małgorzata Kuciewicz i Tomasz Lec - rozmawiać będą m.in. o tzw. "warszawskiej szkole konserwacji" polegającej na zastępowaniu oryginalnych budynków nowymi oraz przedstawią przewrotny "poradnik dewelopera": co trzeba zrobić, aby zabytek przestał być zabytkiem, dlaczego bardziej opłaca się burzyć niż modernizować, jak przekonać mieszkańców, że burząc rewitalizujemy?

I komu to przeszkadzało? Wyburzone/Przekształcone po 1989 roku
Debata i premiera strony www.tubylotustalo.pl

21 marca 2017 (wtorek), godz. 18.00
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
ul. Koszykowa 26/28
sala konferencyjna, I piętro Gmachu im. St. Kierbedziów

Tagi:
Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.
Młode dziedzictwo – chronić, ale jak? Debata Jaka jest wartość „najntisów”, czyli architektury lat 90.? Na zakończenie cyklu warsztatów „Uwaga! Zabytek” odbędzie się debata o ochronie młodego dziedzictwa architektury z udziałem Michała Krasuckiego, Anny Cymer, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Mikołaja Kołacza.
Dojrzałość dobrze zaprojektowana. Debata Jak uwzględnić potrzeby osób starszych w projektowaniu? Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaprasza na dyskusję 23 marca.
"Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów" - debata architektoniczna na UW Jaki może być przyszłość uczelnianych kampusów? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć architekci z Polski i zagranicy. W najbliższy czwartek Uniwersytet Warszawski zaprasza na spotkanie z serii "Widoki na przyszłość".
Mies van der Rohe Award 2013. Debata Otwieranie nowych horyzontów Pięć okrągłych stołów, przy każdym zaś moderator, laureat nagrody, zdobywca wyróżnienia, finalista z 2013 roku, krytyk architektury, członek jury z 2013 roku oraz architekt z Barcelony - debatę Otwieranie nowych horyzontów/ Breaking New Ground opisuje Ivan Blasi
Warszawa: ład przestrzenny czy chaos. Jubileuszowa debata w warszawskim Domu Spotkań z Historią We wtorek 27 marca w DHS  odbędzie się szesnasta już debata poświęcona problemom ładu przestrzennego w Warszawie