Architektura MuratorWydarzeniaInflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty

Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty

Galeria Architektury GAGA MOS zaprasza na wystawę „Inflatales” przygotowaną z okazji 10. rocznicy działalności Zieta Studio.

Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty
Oskar Zięta i zaprojektowane przez niego krzesło ULTRALEGGERA; fot. Zieta Studio

„Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty” to najnowsza wystawa architekta organizowana z okazji 10-lecia działalności założonego przez niego Zieta Studio. Mottem ekspozycji Zięta uczynił słowa Stanisława Lema zaczerpnięte z Dzienników gwiazdowych: „Jak można się nie przekształcać, jeżeli można się przekształcać?”. Zaprojektowane przez Zieta Studio bioniczne obiekty zobaczymy tym razem w nietypowej odsłonie podkreślającej zarówno ich tajemniczość, jak również zaawansowane metody wytwarzania. Oskar Zięta zaskoczy widzów nowatorskim podejściem do użytkowych form takich jak stołek PLOPP czy krzesło ULTRALEGGERA i zabierze nas w podróż przez krainę niezwykłych metamorfoz. Ze świata natury udamy się w procesie „kontrolowanej utraty kontroli” do ekosystemu technologii FiDU, a następnie do parametrycznych metod projektowania – czytamy w informacji prasowej.

Oskar Zięta to architekt i artysta łączący w swojej twórczości zaawansowane technologie z formami, które przekraczają granice geometrii i igrają ze zmysłami. Ikonicznym przykładem jego stylu jest stołek PLOPP (2008), a także architektoniczne rzeźby w przestrzeni publicznej: WIR (2017) w warszawskiej Galeriii Północnej czy NAWA, rzeźbiarski pawilon na Wyspie Daliowej we Wrocławiu (2017). Działalność projektowa i artystyczna Oskara Zięty była wielokrotnie nagradzana najważniejszymi wyróżnieniami, m.in. Designpreis Award, Red Dot oraz Audi Mentor Preis, Must Have, a także nominacją do Schweizer Design Preis. W 2019 roku jego NAWA zdobyła nominację do prestiżowej europejskiej nagrody Miesa van der Rohe. Ponadto, Oskar Zięta ma na swoim koncie współpracę z takimi markami jak Audi, Architonic, Rado i Pirelli. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu muzeach na świecie, m.in. w kolekcjach Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium, Muzeum Jerke oraz Centrum Pompidou w Paryżu.

Wystawa „Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty”
Gdzie:
GAGA MOS, ul. Rajska 12, Kraków
Kiedy: 23 października – 29 listopada 2020
Wernisaż on-line: 22 października, godz. 19.00.

Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty
Tagi:
Oskar Zięta – architekt, artysta, rzemieślnik: rozmowa Wielu inżynierów mówiło mi: „Panie Zięta, proszę już sobie odpuścić to dmuchanie stali, bo to błąd technologiczny, opisany w normie 8580 jako falowanie materiału w procesie deformacji”. Dziś, choć FiDU wciąż nie jest technologią powszechnie używaną, jesteśmy w stanie konstruować i realizować formy dużo lżejsze, a przy tym o wiele bardziej wytrzymałe od tradycyjnych elementów używanych w budownictwie – z architektem Oskarem Ziętą rozmawia Zofia Malicka.
Zięta w Pałacu Królewskim i na Times Square Muzeum Miejskie Wrocławia i Oskar Zięta zapraszają na wystawę „Deformacja odbicia – odbicia deformacji” w historycznych wnętrzach Pałacu Królewskiego. Wśród prezentowanych obiektów  m.in. instalacja Crystals Urban Frames, która wkrótce stanie na nowojorskim Times Square.
Krzesło Ultraleggera Oskar Zięta postanowił zmierzyć się z superlekkim krzesłem Superleggera projektu Gio Pontiego. Za pomocą technologii FiDU stworzył prawdopodobnie najlżejsze krzesło w historii designu. Ultraleggera stanowi połączenie wytrzymałej ramy z perforowanym siedziskiem i oparciem. Całość wykonana jest z aluminium.
G-Table – obiekty artystyczne Oskara Zięty Do wygenerowania formy G-Table studio Zieta Prozessdesign używa programu do projektowania parametrycznego. Przez modyfikację kilku zmiennych, można stworzyć zarówno miniaturowy model, jak i wielki pawilon.
Stalowe lustra Oskara Zięty Oskar Zięta wciąż udowadnia, że to, co pozornie nierealne, jest możliwe. Niedawno postanowił zmierzyć się ze stereotypem lustra. Wraz z zespołem opracował technologię umożliwiającą tworzenie zwierciadeł z metalu.
Oskar Zięta o instalacji Nawa we Wrocławiu Wykład Oskara Zięty na temat instalacji Nawa we Wrocławiu. Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.