Dziedzictwo materialne i niematerialne to ciągłe źródło inspiracji i ważny element budowania kapitału społecznego. Ponad 30% zasobu budowlanego Europy to budynki historyczne. Ich zrównoważona konserwacja będzie sporym wyzwaniem z punktu widzenia zmian klimatu. - Natalia Gnoińska
Spis treści
- Heritage Innovators Day to przestrzeń szerokiego dialogu
- Prelegenci 1. edycji Heritage Innovators Day
- Ścieżki tematyczne 1. edycji Heritage Innovators Day
- Wydarzenia dodatkowe i towarzyszące 1. edycji Heritage Innovators Day
- "Nowy Europejski Bauhaus". Projekt Komisji Europejskiej
- Organizatorzy, patroni i partnerzy Heritage Innovators Day
- Program, daty i godziny oraz rejestracja na konferencję
Heritage Innovators Day to przestrzeń szerokiego dialogu
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni dla szerokiego dialogu i popularyzacja rozwiązań pozwalających na bardziej efektywne użytkowanie zabytkowych budynków w kontekście zużycia zasobów i energii. Wydarzenie ma zaangażować interdyscyplinarne grono osób: biznes, organizacje pozarządowe, artystów, aktywistów, instytucje kultury, świat nauki, branże kreatywne i wszystkich zainteresowanych w ochronę i włączanie dziedzictwa do myślenia o przyszłości. Działania związane z ochroną dziedzictwa mają być realizowane z wykorzystaniem zarówno najnowszych technologii, jak i metod tradycyjnych, w tym rzemiosła.
Trwa rejestracja na wydarzenie. Udział jest bezpłatny a organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich zainteresowanych. Formularz rejestracyjny: Heritage Innovation Day 2024 rejestracja
Konferencja będzie się odbywać się w formule hybrydowej. Transmisja będzie dostępna na kanałach YouTube F8M i Politechniki Rzeszowskiej. Dostępne będzie częściowe tłumaczenie na język angielski / polski.
Prelegenci 1. edycji Heritage Innovators Day
Do dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele rządu, samorządu, biznesu, branż kreatywnych, środowiska naukowego, eksperci, konserwatorzy, przedsiębiorcy, studenci. Prelegenci pochodzą z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, USA i Węgier. Na konferencji będą obecni przedstawiciele Komisji Europejskiej związani z Nowym Europejskim Bauhausem. Wśród gości wydarzenia znaleźli się m. in. Małgorzata Dembowska, WXCA autorka wielu ważnych projektów architektonicznych i inspiratorka warszawskiej pieszej kładki przez Wisłę, Ivo Krankowski, producent serialu 1670 Netflixa, Hubert Trammer, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu z ramienia Polski i stały współpracownik „Architektury-murator”, który wystąpi w ramach keynote „Witaj w Nowym Europejskim Bauhausie” (godz. 10-10.45),
prof. James Auger, dyrektor Instytutu Designu, ENS Paris Saclay, dr Sanela Klarić, autor zwycięskiego projektu New European Bauhaus Prizes 2024, Julian Atkins, Net 0 Program Director, Church of England, oraz Jacek J. Kolasiński, profesor sztuk wizualnych na Florida International University. W wydarzeniu weźmie także udział Artur Celiński, redaktor naczelny „Architektury-murator”.
Ścieżki tematyczne 1. edycji Heritage Innovators Day
Przewidziano 4 ścieżki tematyczne, na które składa się 6 paneli dyskusyjnych, 14 keynotes i warsztaty praktyczne. Dyskusje w obrębie ścieżek będą poruszały najbardziej aktualne tematy, takie jak: rozwój nowoczesnych technologii w służbie ochrony i transformacji zabytkowych budynków i dzielnic, wkład, który tradycyjne rzemiosło może wnieść do nowoczesnych technologii w ramach renowacji historycznego zasobu budowlanego, rola dziedzictwa niematerialnego jako inspiracja dla różnych branż kreatywnych, jak film, projektowanie gier komputerowych czy reklama.
Wydarzenia dodatkowe i towarzyszące 1. edycji Heritage Innovators Day
Częścią wydarzenia będzie także wystawa, na której stoiska będą miały m. in. Fundusze Europejskie dla Podkarpacia i Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo Wschodnia (KPK dla Horyzontu Europa). Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać informacje o możliwościach pozyskania finansowania dla rozwoju swoich firm, a także o możliwościach rozwijania działalności B+R w ramach Horyzontu Europa. Będzie też można zakupić bilety na Cieszanów Rock Festiwal, porozmawiać z ekspertami Fundacji 8Marca o koncepcie Innovation Manor®, czyli holistycznym podejściu do konserwacji i innowacyjnym spojrzeniu na rolę zabytków, a także zapoznać się z pracami Katedry Konserwacji zabytków i Katedry Architektury Politechniki Rzeszowskiej.
"Nowy Europejski Bauhaus". Projekt Komisji Europejskiej
Nowy Europejski Bauhaus to interdyscyplinarny projekt zainicjowany przez Komisję Europejską w 2020 r. Opiera się na trzech wartościach: pięknie, zrównoważeniu i wspólnocie. Wspiera przyspieszenie transformacji różnych sektorów gospodarki, w tym budownictwa, dla poprawy jakości życia w kierunku wysokiej jakości projektowania dla zrównoważonego rozwoju, w tym dla zmniejszenia emisyjności i wprowadzania gospodarki obiegu zamkniętego.
Organizatorzy, patroni i partnerzy Heritage Innovators Day
Organizatorami wydarzenia są Fundacja 8Marca i Politechnika Rzeszowska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rozwoju i Technologii, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Polska Rada Biznesu. Partnerami są wydarzenia są: Estrada Rzeszowska i Piwnice Rzeszowskie. Heritage Innovators Day dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Program, daty i godziny oraz rejestracja na konferencję
- Kiedy? 11 czerwca od godz. 10
- Gdzie? Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza
- Rejestracja: Formularz rejestracyjny
- Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej, transmisja będzie dostępna na kanałach YouTube F8M i Politechniki Rzeszowskiej. Dostępne będzie częściowe tłumaczenie na język angielski / polski.
- Ramowy program konferencji: program