Architektura MuratorWydarzeniaInstrukcja dla aktywisty

Instrukcja dla aktywisty

Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski.

Instrukcja dla aktywisty
Instrukcja dla aktywisty; Fot. dzięki uprzejmości Muflon Studio

W 2010 roku członkowie Fundacji Napraw Sobie Miasto, wówczas działający jeszcze jako nieformalna grupa, przeprowadzili porządki na dworcu Katowice Ligota. Kupili środki czystości i wraz z mieszkańcami umyli wnętrze hali. Dziś to prężna organizacja, współpracująca z wieloma aktywistami. Ostatnio otworzyła nawet oddział w stolicy. Razem z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, fundacjami Skwer Sportów Miejskich, MECH.build oraz ZMIANA przygotowuje bowiem koncepcję nowego zagospodarowania ul. Ząbkowskiej na Pradze.

Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka fundacja wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia, od działań prowadzonych samodzielnie, przez zgłaszanie propozycji w ramach budżetu partycypacyjnego i tzw. inicjatywy lokalnej, po włączanie się w proces przygotowywania planów miejscowych i interweniowanie w przypadku kontrowersyjnych decyzji o warunkach zabudowy. Tekstu jest dokładnie tyle, ile potrzeba, by wyjaśnić podstawowe pojęcia i procedury prawne. Całości dopełniają grafiki muflon studio. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski. Wersja elektroniczna publikacji dostępna jest na stronie: naprawsobiemiasto.eu.

Zimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu! W ciągu zaledwie tygodnia od otwarcia nowej Rotundy przestrzeń przed pawilonem zamieniła się w dziki parking. ZDM i PKO BP, do którego należy Rotunda, przerzucają się odpowiedzialnością. Aktywiście ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze postanowili interweniować i urządzili tam zimową strefę relaksu, zabeazpieczającą teren przed samochodami.
Uwaga konkurs! Wyślij zdjęcie i wygraj udział w europejskim forum młodzieży w Strasburgu Rejestracja na tegoroczny European Youth Event zakończyła się w styczniu, ale wciąż jeszcze możesz wziąć udział w tym najważniejszym wydarzeniu dla młodych europejskich aktywistów. Wystarczy, że zamieścisz na Instagramie zdjęcie z odpowiednim hasztagiem.
Społeczny wpływ projektowania. Nagroda IF SOCIAL IMPACT PRIZE to nowa nagroda dla projektów i przedsięwzięć, w których najważniejszy jest interes społeczny. Zgłoszenie jest bezpłatne, a pula nagród wynosi 50 tys. euro.
V Kongres Ruchów Miejskich Gospodarzem piątego forum aktywistek i aktywistów będzie Śląsk, którego specyfika stanowić ma tło dla znanych z całej Polski problemów miejskich. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.
Architektura skłotu A co byłoby gdyby to prawo do tanich mieszkań i życia, a nie prywatna własność stały się priorytetem rozwoju miasta? - zastanawiają się twórcy projektu badawczego i prezentowanej w Rotterdamie wystawy poświęconej skłotom.
Samorządy buntowników W lipcu ubiegłego roku organizacje aktywistów reprezentujące 11 polskich miast zawiązały porozumienie ruchów miejskich, zapowiadając start w jesiennych wyborach do władz lokalnych. Część komentatorów zwracała uwagę, że to konsekwentna kontynuacja działań prowadzonych dotąd oddolnie, część przestrzegała, że niedoświadczeni społecznicy nie będą w stanie podejmować świadomych decyzji politycznych. W tym numerze, pół roku po wyborach, przypominamy, co postulowali aktywiści, zastanawiamy się, jak radzą sobie w samorządach i jak pod wpływem ich programów zmienia się polityka miast.