ZODIAK - Warszawski Pawilon Architektury zaprasza na ostatnie już spotkanie towarzyszące wystawie Plany na Przyszłość 2024.
Tym razem zamiast o konkretnych projektach zaproszeni goście porozmawiają o kilku wymiarach komunikacji w architekturze. Główni temat dyskusji - rozmowa - zostanie rozbity na następujące składowe. Jak informują organizatorzy, wymiary komunikacji, jakie wstępnie wyłonili, to, kolejno:
- O rozmowie: Zastanowimy się nad tym, jak rozmawiamy i dyskutujemy o architekturze. A także jak możemy zbudować dialog pomiędzy różnymi stronami procesów inwestycyjnych?
- O prezentacji: W jaki sposób, za pomocą jakich mediów są prezentowane projekty architektoniczne i urbanistyczne? Czy są one zrozumiałe dla osób, które nie są profesjonalistami?
- O roli architektury: Czy jesteśmy w stanie wyjść poza dyskusję o estetyce na podstawie wizualizacji? Co potrzebujemy zrobić, jako środowisko, aby architektura była postrzegana również poprzez swój wpływ na przestrzeń, środowisko i użytkowników?
- O odpowiedzialności: Wreszcie, porozmawiamy o roli i odpowiedzialności architektury w kolejnych latach.
Zobacz też:
Plany na Przyszłość są od 1996 roku stopklatką tego, czym jest w danej chwili architektura. Pokazują, jak zmieniają się wyzwania, z którymi się mierzymy, i jak odpowiadają na nie architekci. W tym roku szczególny nacisk położono na odpowiedzialność architektury wobec kryzysów, zwłaszcza klimatycznego. Po raz pierwszy architekci zostali poproszeni o przybliżenie w swoich projektach rozwiązań proekologicznych, prospołecznych oraz związanych z rewitalizacją budynków.
Zobacz też:
W spotkaniu wezmą udział:
- Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu. W ramach swojej działalności, realizowała także badania dotyczące potencjałów miejskiej przestrzeni społecznej. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma poświęconego kulturze współczesnej „Notes na 6 tygodni”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Absolwentka kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
- Igor Łysiuk – architekt, badacz, kurator. Tłumaczy z architektonicznego na ludzki. Redaktor i współzałożyciel kwartalnika RZUT. Zaangażowany z ramienia Oddziału Warszawskiego SARP w powstanie i działanie ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Współpracuje ze studiem Workplace, w którym bierze udział w procesach badawczo-projektowych, analizując potrzeby użytkowników i organizacji biznesowych, i przekładając je na architekturę. Współautor m.in. projektu warszawskiego biura Arup, zwycięzcy FRAME Awards oraz PLGBC Awards 2023.
- Artur Celiński – redaktor naczelny magazynu "Architektura-murator", a także ceniony publicysta, doradca w zakresie budowania strategii oraz komunikacji działań. Specjalizuje się w badaniach i tworzeniu polityk miejskich. Współtwórca i od 2012 roku zastępca redaktor naczelnej „Magazynu Miasta”. W ramach programu DNA Miasta od 2008 roku wspiera rozwój działań społecznych i zrównoważenie miejskich inwestycji z kulturalnej perspektywy. Autor podcastów miejskich i architektonicznych.