Architektura MuratorWydarzeniaJanusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa

Janusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa

Rzeszów doczekał się w końcu architekta miasta. Funkcje tę od początku listopada pełni Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki, urbanista, były marszałek Małopolski. Misją naczelnego architekta w takim mieście jak Rzeszów nie jest ani generowanie jeszcze większego rozwoju, ani koncentracja na zabiegach rewitalizacyjnych, ale zadbanie o lepszą jakość przestrzeni – mówi „A-m”.

Janusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa
Janusz Sepioł; fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

O powołanie architekta miasta od dawna zabiegały rzeszowski oddział SARP i Podkarpacka Okręgowa Izba Architektów RP. Apelowali o to również aktywiści z porozumienia Razem dla Rzeszowa. Udało się dopiero teraz, wraz z ustąpieniem ze stanowiska prezydenta Tadeusza Ferenca, który piastował je od 18 lat.

Nowo wybrany prezydent, Konrad Fijołek, utworzenie Biura Architekta Miasta zapowiadał już podczas swojej kampanii wyborczej. 7 września wydał zarządzenie powołujące taką jednostkę w strukturach urzędu. Jak czytamy w dokumencie, do zadań głównego architekta Rzeszowa należeć będzie m.in. koordynowanie przygotowania Strategii Rozwoju Miasta, podejmowanie działań mających na celu podniesienie jakości rozwiązań przestrzennych oraz inicjowanie i organizowanie konkursów architektonicznych. Naczelny architekt będzie także współpracował z poszczególnymi wydziałami i jednostkami urzędu przy projektach konkretnych inwestycji miejskich oraz z inwestorami prywatnymi przy wypracowywaniu wymagań architektonicznych i przestrzennych dla realizacji w eksponowanych lokalizacjach Rzeszowa.

3 listopada na to stanowisko Konrad Fijołek powołał Janusza Sepioła, architekta, historyka sztuki, urbanistę, byłego marszałka Małopolski, a jednocześnie autora wielu opracowań planistycznych, w tym Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego, oraz inicjatora budowy takich krakowskich obiektów, jak Cricoteka, Małopolski Ogród Sztuki czy Muzeum Lotnictwa.

Architekt miasta to instytucja nieznana dziś polskiemu prawu, ale znana polskiej tradycji urbanistycznej i miejskiej. Jedne miasta na takie rozwiązanie się decydują, inne nie. Czym miejski architekt się zajmuje i jakie ma pieczątki, zależy trochę od jego zainteresowań i pasji, koncepcji działań oraz od zaufania, czy raczej rodzaju partnerstwa z prezydentem miasta – mówi „A-m” Janusz Sepioł.

Jak tłumaczy, Rzeszów należy dziś do najbogatszych miast w kraju i bardzo dynamicznie się rozwija, niestety zazwyczaj przy braku planów miejscowych, studiów, koncepcji, a nawet konkursów na projekty nowych obiektów publicznych. Oddaje się tu do użytku tysiące mieszkań, ale z wyposażeniem w elementy wielkomiejskiej infrastruktury jest krucho, podobnie jak z urządzonymi terenami zielonymi… Misją architekta w takim mieście nie jest ani generowanie jeszcze większego rozwoju, ani koncentracja na zabiegach rewitalizacyjnych, ale zadbanie o lepszą jakość przestrzeni poprzez lepsze planowanie i uważniejsze procedury decyzyjne oraz troska o lepszą architekturę dzięki warsztatom, konkursom studialnym i realizacyjnym i przyciągnięciu tą drogą najlepszych projektantów. Wreszcie na promowaniu tego „miasta innowacji” – bo tak się  Rzeszów sam określa – poprzez innowacyjną architekturę i urbanistykę – opowiada o swojej nowej roli Janusz Sepioł.

Piotr Lorens architektem miasta Gdańska
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Praca nad krajobrazem Praca nad krajobrazem powinna mieć swojego lidera – tego, który odpowiada za rozwój gospodarczy, kulturalny i cywilizacyjny regionu, czyli samorząd województwa. Prawdziwy gospodarz regionu powinien być odpowiedzialny za jego krajobraz – pisze Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki i kierownik Zespołu ds. Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego.
Notatki o planowaniu regionalnym Nie ulega wątpliwości, że regionalne planowanie przestrzenne znajduje się dziś w swoistej koncepcyjnej pustce. Nie wiemy, po co je uprawiać ani jak to robić – pisze Janusz Sepioł, Generalny Projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego, wskazując równocześnie metodę planowania, w której najważniejszym zasobem regionu staje się jego krajobraz
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia Jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim O wierszach, szkicach, zawodowych wyzwaniach, zabawie i trochę o architekturze. Zapraszamy na spotkanie on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim.
Polscy architekci dla uchodźców W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach.
Maciej Zuber o ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego, cyfryzacji oraz ładzie przestrzennym Ład przestrzenny należy do wszystkich, ale jeśli zabraknie rozsądku, czeka nas urbanistyczny nieład
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.