Architektura MuratorWydarzeniaJanusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa

Janusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa

Rzeszów doczekał się w końcu architekta miasta. Funkcje tę od początku listopada pełni Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki, urbanista, były marszałek Małopolski. Misją naczelnego architekta w takim mieście jak Rzeszów nie jest ani generowanie jeszcze większego rozwoju, ani koncentracja na zabiegach rewitalizacyjnych, ale zadbanie o lepszą jakość przestrzeni – mówi „A-m”.

Janusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa
Janusz Sepioł; fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

O powołanie architekta miasta od dawna zabiegały rzeszowski oddział SARP i Podkarpacka Okręgowa Izba Architektów RP. Apelowali o to również aktywiści z porozumienia Razem dla Rzeszowa. Udało się dopiero teraz, wraz z ustąpieniem ze stanowiska prezydenta Tadeusza Ferenca, który piastował je od 18 lat.

Nowo wybrany prezydent, Konrad Fijołek, utworzenie Biura Architekta Miasta zapowiadał już podczas swojej kampanii wyborczej. 7 września wydał zarządzenie powołujące taką jednostkę w strukturach urzędu. Jak czytamy w dokumencie, do zadań głównego architekta Rzeszowa należeć będzie m.in. koordynowanie przygotowania Strategii Rozwoju Miasta, podejmowanie działań mających na celu podniesienie jakości rozwiązań przestrzennych oraz inicjowanie i organizowanie konkursów architektonicznych. Naczelny architekt będzie także współpracował z poszczególnymi wydziałami i jednostkami urzędu przy projektach konkretnych inwestycji miejskich oraz z inwestorami prywatnymi przy wypracowywaniu wymagań architektonicznych i przestrzennych dla realizacji w eksponowanych lokalizacjach Rzeszowa.

3 listopada na to stanowisko Konrad Fijołek powołał Janusza Sepioła, architekta, historyka sztuki, urbanistę, byłego marszałka Małopolski, a jednocześnie autora wielu opracowań planistycznych, w tym Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego, oraz inicjatora budowy takich krakowskich obiektów, jak Cricoteka, Małopolski Ogród Sztuki czy Muzeum Lotnictwa.

Architekt miasta to instytucja nieznana dziś polskiemu prawu, ale znana polskiej tradycji urbanistycznej i miejskiej. Jedne miasta na takie rozwiązanie się decydują, inne nie. Czym miejski architekt się zajmuje i jakie ma pieczątki, zależy trochę od jego zainteresowań i pasji, koncepcji działań oraz od zaufania, czy raczej rodzaju partnerstwa z prezydentem miasta – mówi „A-m” Janusz Sepioł.

Jak tłumaczy, Rzeszów należy dziś do najbogatszych miast w kraju i bardzo dynamicznie się rozwija, niestety zazwyczaj przy braku planów miejscowych, studiów, koncepcji, a nawet konkursów na projekty nowych obiektów publicznych. Oddaje się tu do użytku tysiące mieszkań, ale z wyposażeniem w elementy wielkomiejskiej infrastruktury jest krucho, podobnie jak z urządzonymi terenami zielonymi… Misją architekta w takim mieście nie jest ani generowanie jeszcze większego rozwoju, ani koncentracja na zabiegach rewitalizacyjnych, ale zadbanie o lepszą jakość przestrzeni poprzez lepsze planowanie i uważniejsze procedury decyzyjne oraz troska o lepszą architekturę dzięki warsztatom, konkursom studialnym i realizacyjnym i przyciągnięciu tą drogą najlepszych projektantów. Wreszcie na promowaniu tego „miasta innowacji” – bo tak się  Rzeszów sam określa – poprzez innowacyjną architekturę i urbanistykę – opowiada o swojej nowej roli Janusz Sepioł.

Piotr Lorens architektem miasta Gdańska
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Praca nad krajobrazem Praca nad krajobrazem powinna mieć swojego lidera – tego, który odpowiada za rozwój gospodarczy, kulturalny i cywilizacyjny regionu, czyli samorząd województwa. Prawdziwy gospodarz regionu powinien być odpowiedzialny za jego krajobraz – pisze Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki i kierownik Zespołu ds. Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego.
Notatki o planowaniu regionalnym Nie ulega wątpliwości, że regionalne planowanie przestrzenne znajduje się dziś w swoistej koncepcyjnej pustce. Nie wiemy, po co je uprawiać ani jak to robić – pisze Janusz Sepioł, Generalny Projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego, wskazując równocześnie metodę planowania, w której najważniejszym zasobem regionu staje się jego krajobraz
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Influencerzy architektury AD 2021 Ray Ryan dysponuje szczególnym talentem wyszukiwania architektonicznych influencerów na wczesnych etapach ich kariery zawodowej, wybierania rzeczy o wyrafinowanej jakości i przygotowywania wystaw mających intelektualną głębię. Wraz z Charlesem L. Rosenblumem przyglądamy się najnowszej ekspozycji przygotowanej przez irlandzkiego kuratora, którego w 2003 roku poprosiliśmy o wskazanie wschodzących gwiazd architektury, a jego prognozy okazały się niezwykle trafne.
Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych Aż 61% architektów ocenia sytuację rynkową swojego biura architektonicznego jako dobrą lub bardzo dobrą. To najwyższy odsetek w historii realizowanego przez BCMM badania. Publikujemy wyniki raportu „Nastroje architektów 2021”.
Spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera 6 listopada w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera − założyciela i pierwszego dyrektora placówki. Podczas wydarzenia zostanie także odsłonięte popiersie Olgierda Czernera.
Powązki – archispacer po cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Stare Powązki to najstarszy, istniejący do dziś cmentarz w Warszawie, a jednocześnie zatopione w zieleni plenerowe muzeum, dokumentujące ponad 200-letnią historię miasta. Wśród pochowanych tu wybitnych postaci jest też wielu architektów i budowniczych, by wymienić tylko Dominika Merliniego, Henryka Marconiego, Stanisława Kierbedzia czy Bohdana Pniewskiego. Na cmentarzu Powązkowskim spoczęli też m.in. Romuald Gutt, Zbigniew Karpiński, Jerzy Hryniewiecki i Arseniusz Romanowicz, a ostatnio – Krzysztof Domaradzki.
Design Forum: spotkanie z berlińską pracownią Deadline Architects Tegorocznym targom Warsaw Home & Contract 2021 towarzyszy bogaty program dyskusji. 30 października gośćmi Design Forum będą m.in. Matthew Griffin i Britta Jürgens z berlińskiego biura Deadline Architects, Ivan Blasi, koordynator EU Mies Award oraz jedna z jurorek bieżącej edycji konkursu Mies van der Rohe Award: Francesca Ferguson.