Architektura w służbie sztuki

Kinomural 2023: Odmienne stany świadomości we Wrocławiu

2023-09-18 15:27

„Gdy zapada noc, ściany się budzą” – to jedno z haseł unikalnego wydarzenia łączącego sztukę audiowizualną z tkanką miejską. 23 września we Wrocławiu, już po raz piąty, na sześciu gigantycznych ekranach pojawi się 75 prac artystek i artystów z całego świata.

Na jeden wieczór ściany budynków, które na co dzień są czyimś domem lub miejscem pracy, stworzą plenerową galerię z nocną wystawą wideo. W programie przewidziano ruchome murale, efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez dźwiękowy performance i kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D. Artystki i artyści audiowizualni bardzo często pracują z branżą muzyczną, modową, reklamową i gamingową, tworząc teledyski, oprawy wizualne, efekty specjalne itp. Tematem przewodnim tegorocznej edycji, będą Odmienne stany świadomości.

Portale do innych wymiarów

Artyści, których zaprosiliśmy do tegorocznej odsłony wystawy, oddają w swoich pracach odmienne stany świadomości. Rozmaite, bo za każdym razem wiodą inną trasą. Jest inicjacyjna podróż bohatera/bohaterki, jest sen, wyjście z ciała i inne stany przekraczania granic umysłu – mówią kuratorzy programu. Formuła prezentacji filmowych prac w gigantycznej skali pozwala artystom silnie i głęboko oddziaływać na doznania publiczności obrazem, kolorem, dźwiękiem, a to wszystko na ekranach wielkości 200-300 m2. Chcemy, by w tę jedną wrześniową noc ściany wrocławskich budynków stały się portalami do innych, abstrakcyjnych wymiarów umysłu – zaznacza Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu.

Podwórka, bloki, kamienice i ich boczne, puste ściany – one staną się gigantycznymi ekranami dla uznanych artystów i artystek. Można je będzie znaleźć na architektonicznej mapie Przedmieścia Odrzańskiego, pod sześcioma adresami: ul. Jagiellończyka 40, ul. Trzebnicka 19-21, ul. Św. Wincentego 39a-41a, ul. Niemcewicza 30b, ul. Niemcewicza 27 i ul. Ołbińska 16.

Sześć odmiennych ścian

Trzy ściany – CHOREOGRAFIA ODMIENNOŚCI, BLACK TRIP, KALEJDOSKOP DOZNAŃ – należeć będą do czołowych przedstawicieli sztuki nowych mediów z Chin, Rumunii, Niemiec, Francji, Finlandii, Bośni i Hercegowiny, Izraela, USA, Turcji, Kanady, Włoch, Tajwanu, UK i Polski. Wśród nich są takie nazwiska jak Ryan D. Anderson, Jon Noordlander, Rubenfro (Ruben Frosali), Steven Baltay, Cody Samson, Jamie Wolfe czy Sholim. Twórców wybrało grono kuratorskie w składzie: Adriana Prodeus, Bartek Bartos, Piotr Bartos.

Na ścianie DREAM BUCKETS kuratorowanej przez Petera Burra – nowojorskiego artystę, którego prace pokazywane były przez MoMA –  pojawią się prace amerykańskich artystów, badających przestrzeń na styku pomiędzy jednostkowym śnieniem a współdzielonym życiem.

W ramach ściany DOBRANOCKA organizatorzy zaproszą najmłodszych widzów w podróż przez sny na jawie, które stwarza ludzka wyobraźnia. Tutaj prace pokaże m.in. Shi-Rou Huang, specjalizującej się w klasycznej ręcznej animacji 2D, zagłębiającej się w kobiecą świadomość. Film animowany Girl in the Water, który obejrzeć będzie można na Kinomuralu, prezentowany był już na ponad 90 festiwalach filmowych.

Ściana SNY WIELKIE należeć będzie do 17 twórców wybranych w tegorocznym naborze OPEN CALL, którego tematem było zjawisko snu. Trzy z nich zostaną wyróżnione przez jury nagrodą finansową.

Wydarzeniem specjalnym będzie – pierwszy raz w historii Kinomuralu – pokaz filmu pełnometrażowego Cycles of Creation Guli Silbersteina. Fikcyjno-dokumentalna podróż przybliżająca alternatywną historię stworzenia ziemi, nas i naszej świadomości przez cybernetyczne byty. Autor wziął na warsztat starożytne mity, przeszłe narracje o stworzeniu świata i ustalając je jako dane wyjściowe zaprzągł do współpracy sztuczną inteligencję.

Ale to nie wszystko. Dzień wcześniej, 22 września, Adriana Prodeus wraz z kuratorką Beccą Keating i artystami, Gulim Silbersteinem i  Zbiokiem Czajkowskim, porozmawiają o miejscu sztuki w przestrzeni publicznej. Debata Kiedy odwiedza cię Zlatan, to ty stajesz się gościem odbędzie się w miejscu Pod Ciśnieniem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Więcej informacji na stronie projektu.