Architektura MuratorWydarzeniaKobiety Wolności – wyjątkowy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Kobiety Wolności – wyjątkowy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Z okazji 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów jeden z przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ozdobiło malowidło prezentujące kilkadziesiąt kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL.

Kobiety Wolności – wyjątkowy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Mural Kobiety Wolności, proj. RedSheels; fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

W ramach ogólnopolskiej akcji Kobiety na mury, organizowanej przez „Gazetę Wyborcza Trójmiasto” i „Wysokie Obcasy”, powstał już m.in. mural Kory w Warszawie i Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu. Teraz do projektu przyłączył się Gdańsk. Przystanek Strzyża na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ozdobiły portrety kilkudziesięciu kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL. Za projekt i wykonanie malowidła odpowiadają artystki z pierwszej w Polsce agencji muralowej RedSheels. Tytuł „Kobiety Wolności” zaprojektował z kolei Jerzy Janiszewski, autor logo „Solidarności” i właściciel praw autorskich do wykorzystanej w nim czcionki, tzw. solidarycy.

Kobiety Wolności – wyjątkowy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Mural Kobiety Wolności, proj. RedSheels; fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

Pomysłodawcami upamiętnienia w ten sposób działaczek opozycyjnych są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. W trakcie prac nad projektem lista „Kobiet Wolności” cały czas się wydłużała. Ostatecznie na mural trafiło kilkadziesiąt z nich – tych, do których udało nam się dotrzeć i zdobyć ich historyczne zdjęcia, m.in. dzięki pomocy pracowników Europejskiego Centrum Solidarności oraz grupy społecznej Metropolitanka. Pokazujemy bohaterki na filarach wiaduktu PKM, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że te kobiety były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce – tłumaczą organizatorzy. Wśród upamiętnionych znalazły się m.in. Anna Walentynowicz, Joanna Duda-Gwiazda, Henryka Krzywonos, Olga Krzyżanowska, Gaja Kuroń, Ludwika Wujec, Aniela Steinsberg, Barbara Labuda, Jadwiga Staniszkis, Anka Kowalska, Ewa Milewicz i Helena Łuczywo.

Pomorska Kolej Metropolitalna w Gdańsku jest pierwszą od 40 lat zbudowaną od podstaw linią kolejową w Polsce i pierwszą w historii zrealizowaną nie przez PKP, lecz przez samorząd województwa. O jej znaczeniu dla całego regionu i walorach architektonicznych poszczególnych stacji pisał w „A-m” 12/2006 m.in. Daniel Załuski.

Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność! 25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.