Architektura MuratorWydarzeniaKobiety Wolności – wyjątkowy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Kobiety Wolności – wyjątkowy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Z okazji 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów jeden z przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ozdobiło malowidło prezentujące kilkadziesiąt kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL.

Kobiety Wolności – wyjątkowy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Mural Kobiety Wolności, proj. RedSheels; fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

W ramach ogólnopolskiej akcji Kobiety na mury, organizowanej przez „Gazetę Wyborcza Trójmiasto” i „Wysokie Obcasy”, powstał już m.in. mural Kory w Warszawie i Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu. Teraz do projektu przyłączył się Gdańsk. Przystanek Strzyża na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ozdobiły portrety kilkudziesięciu kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL. Za projekt i wykonanie malowidła odpowiadają artystki z pierwszej w Polsce agencji muralowej RedSheels. Tytuł „Kobiety Wolności” zaprojektował z kolei Jerzy Janiszewski, autor logo „Solidarności” i właściciel praw autorskich do wykorzystanej w nim czcionki, tzw. solidarycy.

Kobiety Wolności – wyjątkowy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Mural Kobiety Wolności, proj. RedSheels; fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

Pomysłodawcami upamiętnienia w ten sposób działaczek opozycyjnych są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. W trakcie prac nad projektem lista „Kobiet Wolności” cały czas się wydłużała. Ostatecznie na mural trafiło kilkadziesiąt z nich – tych, do których udało nam się dotrzeć i zdobyć ich historyczne zdjęcia, m.in. dzięki pomocy pracowników Europejskiego Centrum Solidarności oraz grupy społecznej Metropolitanka. Pokazujemy bohaterki na filarach wiaduktu PKM, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że te kobiety były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce – tłumaczą organizatorzy. Wśród upamiętnionych znalazły się m.in. Anna Walentynowicz, Joanna Duda-Gwiazda, Henryka Krzywonos, Olga Krzyżanowska, Gaja Kuroń, Ludwika Wujec, Aniela Steinsberg, Barbara Labuda, Jadwiga Staniszkis, Anka Kowalska, Ewa Milewicz i Helena Łuczywo.

Pomorska Kolej Metropolitalna w Gdańsku jest pierwszą od 40 lat zbudowaną od podstaw linią kolejową w Polsce i pierwszą w historii zrealizowaną nie przez PKP, lecz przez samorząd województwa. O jej znaczeniu dla całego regionu i walorach architektonicznych poszczególnych stacji pisał w „A-m” 12/2006 m.in. Daniel Załuski.

Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. W jury m.in. Bolesław Stelmach, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Oskar Grąbczewski i Marta Sękulska-Wrońska. Składanie wniosków do 27 sierpnia.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Z wizją w przyszłość: Garnizon w Gdańsku [FILM] Na terenach dawnego garnizonu we Wrzeszczu od 2007 roku powstaje nowy zespół biurowo-mieszkalny z funkcjami usługowymi i kulturalnymi. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Heweliusza 18 – JEMS Architekci zaprojektowali nowy biurowiec w centrum Gdańska We wrześniu oddano do użytku budynek Heweliusza 18, który jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego projektu studia JEMS Architekci. Jednym z pierwszych najemców obiektu jest redakcja portalu Trojmiasto.pl.